Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg lurer på hva som gjør at en hund får masse tannstein, mens den andre hunden nesten ikke har noenting? Og det rareste her er vel at den eldste hunden er den med de fineste tennene, mens han yngste måtte fjerne tannsteinflak allerede på 1-årsvaksinen. Jeg syns ikke tennene til unghunden er pene i det hele tatt, noen av dem er mer gulbrune enn hvite og jeg ser jeg snart må ta han med til veterinær for å få fjernet det. Yngste er nå 15 mnd. Eldste hunden som blir 6 år om en mnd har det aldri vært nødvendig å fjerne tannstein på.

Begge får det samme stellet, pusser tenner innimellom og de får stadig ting og tygge på.

Skrevet

hehe ett kjerring råd jeg fikk for noen dager siden av en god hundetrener, hun sa att potet kunne hjelpe mot tannstein. :) ikke mye da selfølgelig, men en halv potet nå og da ;)

Skrevet

Potet mot tannstein har jeg ikke hørt om før :) Tar gjerne imot flere tips, som sagt så får han pusset tenner og får tyggeting. Han tygger også pinner og isklumper når vi er ute. Han har ikke tannstein foran i munnen, hjørnetennene er rene og fine. Det er på de store jekslene det samler seg... og det i rekordfart. Veterinæren fjernet tannstein på han i desember og allerede når syns jeg det burde vært fjernet igjen :icon_confused:

Skrevet

Regner i grunnen med at det er som med mennesker, genetiske forskjeller.

Har samme greia her, eldste har MYE tannstein, yngste har litt, mens mellomste har ikkeno. Og de spiser det samme. :lol:

Skrevet

Samme saken her, den yngste (2) har mere tannstein enn den eldste (5) som i tillegg er miniatyrhund og liksom skal ha lett for å få tannstein :lol:

Skrevet

Takk for linker, skal lese dem :) Men er det arv som gjør at en hund får masse i tidlig alder, mens en annen blir godt voksen uten å ha noen problemer med det i det hele tatt?

Skrevet

Takk for linker, skal lese dem :) Men er det arv som gjør at en hund får masse i tidlig alder, mens en annen blir godt voksen uten å ha noen problemer med det i det hele tatt?

Det er individuelt hvor godt de slikker bort matrester, fyller munnen med vann når de drikker (som da vil skylle vekk matrester) og hvor mye mineraler de har i spyttet sitt. Trenger ikke være arvelig (det er vel ikke bevist), men små raser og kortsnutede hunder får oftere problemer...

Skrevet

Har du vurdert å prøve Plaque-Off Animal på maten deres? Hunden min har fått det siden hun felte melketennene (jeg begynte da hun var rundt 5 mnd med det) og har ingen tannstein ennå, heldigvis (hun er straks ett år gammel).

Om det er takket være PlaqueOff eller bare født med gode tenner, vites ikke, men jeg begynte med middelet fordi mange sier det er så bra. Og det tar to sekunder å strø det over fôret hver kveld. Har boksen stående på kjøkkenbenken der jeg ordner maten i skåla til hunden. Jeg holder fremdeles på med første boksen, så den er drøy i bruk! :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...