Gå til innhold
Hundesonen.no

Trenger råd, ny valp i huset


JanneB.M.

Recommended Posts

Skrevet

Jeg fikk ny valp i går, en liten italiensk mynde. Grehoundbl tispa mi tok det fint, men i kveld har hun endret oppførsel. Hun hyler til han og glefser etter han. Hun har vært litt sånn med katten også. Jeg er redd hun vil skade den lille, plusssynes ikke det er bra hun oppfører seg sånn. Hun går etter han overalt, er spesilet når han vil opp på fanget mitt. Hva kan jeg gjøre? :D

Skrevet

vil tru hun bare prøver og tilvenne seg, kanskje vise den lille at det er ikke bare og komme her og komme her :D husk at det er et stort steg for henne også, og måtte "finne seg i" en liten tass, sm tar mye av din opmerksomhet. hun er kanskje vant til og få all oppmerksomheten din, eller hvertfall mye av den?gi henne mer tid du, før du gjør oe, så vil det nok kjøre seg på plass. det at hun følger etter valpen tyder ikke i mine øyne hvertfall på at hun er sint på den. for meg virker det mer beskyttende.. pass på å gi den eldste tispa like mye oppmerksomhet som valpen, og gjør gjerne noe hun synns er veldig morro når dere er alene, som når valpen sover eller noe :(

men hva du kan gjøre om dette ikke gir seg, det vet jeg ikke..

Skrevet

det går seg nok til...

den tispa jeg måtte ta, var like gammel som toya da jeg fikk toya...

dolly satte seg i respekt ved å vise hvem som var sjefen...

ikke noe stress...

trur det går seg til jeg... bare gi det tid så skal du se at det løser seg :D

Skrevet

Vi fikk valp i huset i mai, og jeg har to voksne tisper fra før. Eldstehunden på 10 år HATET Amigo som pesten, og knurra og glefsa og var drittstressa og sur. Det var skikkelig ille, for vi så jo at Sonny var dødssjalu og ikke takla dette.

Amigo var jo som valper flest i full fres og skulle leke og herje, men vi måtte skjerme gamlemor i perioder. Det var egentlig ganske ubehagelig å se hvordan sjalusien herjet i henne :D .

MEN - Sonny skjønte jo etterhvert at dette krapylet var kommet for å bli, så hun godtok ham til slutt. Nå er Amigo 9 måneder og de to har blitt kompiser - gamlemor har sågar blomstret opp på sine gamle dager, hihi!

Så ikke gi opp - det vil helt sikkert gå seg til!

Skrevet

tusen takk for gode svar, ble litt mer optimistisk her nå. Hun knurrer og stirrer på han med de "jaktøynene" sine og da blir jeg livredd. Blir til at minsten sitter på fanget og mayaa glor sint på han, mens jeg kjefter, og det blir ingen god situasjon. Jeg vil at den lille skal føle seg trygg. Er redd hun skal bite han ordentlig. Får håpe det bedrer seg, hun er litt spesiell Mayaa. Er iallefall godt å høre at flere har vært i samme situasjon, og at det har gått bra. :D

Skrevet
tusen takk for gode svar, ble litt mer optimistisk her nå. Hun knurrer og stirrer på han med de "jaktøynene" sine og da blir jeg livredd. Blir til at minsten sitter på fanget og mayaa glor sint på han, mens jeg kjefter, og det blir ingen god situasjon. Jeg vil at den lille skal føle seg trygg. Er redd hun skal bite han ordentlig. Får håpe det bedrer seg, hun er litt spesiell Mayaa. Er iallefall godt å høre at flere har vært i samme situasjon, og at det har gått bra.  :D

om du tar han opp og kjefter på mayaa løser du hvertfall ingenting :(

Skrevet

slikt tar tid...når marco kom hit...så dreti raya inne og det er noe hun aldri gjør..hun glefsa etter han og oppførte seg helt skrullete, men det kom seg etterhvert...

må nok bare innse at du har tispe=)

Skrevet

Bruk tid med den eldste hunden din helst mens valpen ikke er tilstede. Jeg tror ikke det er en god løsning å kjefte på henne. Heller overse det eller ta henne/valpen vekk.

Jeg passet en hund å den var skikkelig sjalu på andre hunder. Når jeg da kjeftet på ham ble han bare enda mer sjalu og det løste ingenting.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...