Gå til innhold
Hundesonen.no

Vekslende dårlig mage. Hva kan det være?


Guest Yellow
 Share

Recommended Posts

Hunden min har de siste ukene hatt mye diarè, noe som ikke er likt han å ha.

Har hele tiden fått håp om at NÅ er det endelig over for godt, grunnet det går flere dager mellom hver gang, og han da har normal/hard avføring i flere dager, før det bryter ut igjen.

Han har helt normal allmenntilstand (like leken som normalt osv.), han har god apetitt som alltid, ikke fått noen form for ny kost eller fått tak i noe rart, ikke gått ned noe i vekt, virker ikke oppblåst og har ikke sett tegn til noe blod i avføringen (da hadde jeg ikke sittet her nå og skrevet..)

Det har heller ikke vart lenge før han har normal avføring igjen, f.eks èn gang rennende, så neste dag helt normal igjen, som gjerne medvarer flere dager før det bryter ut igjen.

Han har gått på ZooLac og mild kost de dagene det har vært, eller bare delt opp posjonene veldig små.

Kastopp har han midlertidig hatt èn gang for kanskje 10 dager siden, da kom det kun opp litt slim (mer som litt gulp), og i dag igjen rett etter at han hadde spist, kom kun en stor kjøttbit opp uten antydning til noe gult eller annet rundt (så den siste regner jeg altså kun med kom opp siden han hadde svelget en altfor stor bit kjøtt.) Altså veldig lite av dette.

Skal nå snart til veterinær for å få sjekket ut hva dette kan være, burde nok ha dratt med en gang alt startet, men hadde virkelig håp om at det var "magasjau" eller noe som skulle gå over av seg selv med hjelp av ZooLac og siden han ikke har vist tegn til å være dårlig på noen annen måte. Håper virkelig ikke på dømmende kommentarer for dette, for nå er jeg bekymret selv, og vil selvsagt alt det beste for han..

Mitt spørsmål er vel egentlig om noen vet noe hva dette kan være, mage-/tarminfeksjon?

Hvordan undersøkelser foregår hos veterinæren for dette, og hva er behandlingen?

Om jeg f.eks burde ta med en avføringsprøve til veterinær, slik at det ikke blir utsatt unødvendig.

Håper på noen svar!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ene hunden her hadde noe lignende fra jul og utover. Hun var nok dårligere, hun hadde mer diare og færre dager med fast avføring enn din hund, men hadde dager hvor jeg trodde jeg hadde tatt knekken på det. På henne måtte det en antibiotikakur til. Nå ser det ut til at hun er ferdig med det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ene hunden her hadde noe lignende fra jul og utover. Hun var nok dårligere, hun hadde mer diare og færre dager med fast avføring enn din hund, men hadde dager hvor jeg trodde jeg hadde tatt knekken på det. På henne måtte det en antibiotikakur til. Nå ser det ut til at hun er ferdig med det.

Takk for svar! Fikk ingen forklaring på hva som kunne feile henne?

Håper det kun er det som skal til her også, og at det går helt over med det!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En hardnakket bakteriell mage/tarm-infeksjon. Håper dere finner ut av det :)

Godt det "bare" er det, er jo redd selv for at det i verstefall kan være snakk om nyreproblemer o.l, men får virkelig håpe jeg er paranoid i natt (morgen?) og at det ikke er snakk noe alvorlig!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kan jo være flere årsaker, hadde diarèn vært vedvarende kunne det ha vært en indikasjon på at hunden kanskje har spist et eller annet som sitter litt fast inni der, men siden det kommer hard avføring med jevne mellomrom tror jeg ikke det er det. (Vetrinærer vet nok slikt bedre.)

Så tenker ihvertfall jeg at hunden kanskje ikke tåler noe av ingrediensene i foret, mulig det er noe der som må kikkes litt nærmere på? Mine får litt ris hvis de en sjelden gang har lausmage, for det binder sammen avføringen litt. Så gir jeg for det meste RC mini adult blandet med litt V&H til hverdags, magen dems er vanligvis helt fin og de går på do (nummer 2) gjennomsnittlig 1 gang hver dag.)

Så kan det jo være, som noen nevnte ovenfor, en bakteriell mage/tarm infeksjon.

Jeg håper det ordner seg og dyrlegen kommer til bunns i hva som er problemet, God bedring til hunden din Havanaislove, du får holde oss oppdatert når dere har fått det sjekket.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det har gått en heftig mage/tarm infeksjon rundt i Oslo/Akershus siden før jul. Jeg hadde en runde på alle mine og to av dem er fremdeles litt av og på. Har hørt om flere som har hatt samme greia. Min vet har også sagt h*n har hatt maaaange tilfeller inne og de fleste har blitt bra av Zoolac og skånekost, men hos noen sitter det litt kraftigere enn andre.

Lykke til hos vet og gi oss tilbakemelding :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for svar!

Gir han ikke samme mat hver dag, men ikke noe unormalt som han har reagert på tidligere (fått lik kost i nærmere 3 år nå.)

Og har tatt fett til bektraktning, han får ikke mye fett i kosten heller, men innimellom får han jo koteletter som har ganske mye fett på seg.

Tørrfôr eller noen form for "unaturlige" godbiter o.l får han ikke, alt av mat er helt rent fra kjøtt og litt grønt.

Og har ikke hendt noe som helst her som skal gi han stressmage, rolige og vanlige dager her som vanlig og ikke noen store forandringer.

Får håpe veterinæren fort finner ut av det, og har hørt det er utrolig mange hunder som har hatt dårlig mage i vinter rundt her, men synes det er merkelig at det har medvart så lenge og at det går så opp og ned, men får satse på en mage-/tarminfeksjon!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei!Får håpe det ordner seg;) Mi slet også periodevis med dårlig mage og etter litt prøving av forskjellig mat/allergi undersøkelse kom det fram at hun er allegisk mot det meste ja!Er 5 år nå så ble brått allergisk gitt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Glemt å oppdatere her, men hos veterinæren fikk vi svar om at hun trodde det kunne være innvolsorm eller en type parasitt, så fått ormekur, så håper han ikke får noe dårlig mage mer og blir kvitt det for godt.

Ellers må vi inn for ny time med avføringsprøver.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...