Gå til innhold
Hundesonen.no

King chales cavalier - noen anbefalinger?


soelvd
 Share

Recommended Posts

Cavalieren har et par store stygge sykdommer man skal være obs på. 1. som blir tatt endel hensyn til i avl er hjertefeil. 2. usikker på hvor stor grad det blir lagt vekt på i avl pr i dag er Syringomyelia.

Er noen ting som kan øke sjansen for en frisk cavalier som er rimelig enkle å få med seg. Det er først og fremst å gå etter langtlevende linjer og foreldre dyr som er eldst mulig. Klubben anbefaler at man ikke bruker to hunder under 4 år på hverandre, og minstealder for parringstidspunkt er 24 mnd. Jeg vet at disse alderskravene ble det syndet mye mot tidligere, mulig oppdrettere tar det mer seriøst nå.

Ved å bruke eldst mulig foreldredyr og gå etter langtlevende linjer, så øker man sjansen for å få en valp som ikke stammer direkte fra foreldre med hjertefeil og eller syringomyelia. Begge er typiske sykdommer man gjerne ikke ser når hunden er 2 år.

Noen oppdrettere i norge tar mri av avlsdyr for å se etter syringomyelia. Men nøyaktig hvor utbredt det er vet jeg ikke.

Edit: Gleder meg STORT at syringomyelia nå er nevnt både på alvretningslinjene og helsesidene til cavalierklubben! :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis du vil ha denne rasen nå så kan du være super heldig. Villhundens Sussi eneste hund i klasse 3. freestyle er parret. Om du klarer å skaffe deg en av disse valpene da har du en hund som virkelig kan gjøre det bra innen en hundesport :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vil ellers anbefale cavalierprat.no for videre informasjon.

Er det dårlig aktivitet der inne ellernoe? Prøvde å melde meg inn for over et år siden, men fikk aldri noe mail med godkjenning fra admin.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
    • Er det noen som har kompetanse når det gjelder forvask av spisebestikk og servise før man setter det inn i maskin med kort vaskesyklus (steamer). Skal man vaske med håndoppvaskmiddel først, eller bare bruke rent vann? Finner ingen spesifikk beskrivelse hos mattilsynet. Har bare hørt at det kan ødelegge maskinen. Hvis noen har en link å vise til, helst fra produsent (Miele, Hobart el.lign.) hadde det vært fint.  
    • Huken multisele eller Troll nomesele. 
    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...