Gå til innhold
Hundesonen.no

Turkamerater i Lørenskog?


Cams
 Share

Recommended Posts

Heisann,

Jeg lurte på om det bodde noen soniser på lørenskog, nærmere bestemt i nærheten av Triaden? Her bor nemlig vi, og vi kjenner til en utrolig fin tursti over et jorde og så inn i skogen. Det finnes også et vann i nærheten hvor hundene våres bader om sommeren som er kanskje 20 min gåtur fra huset vårt. (7 min gåtur fra Triaden)

Og hvis det er noen som bor i nærheten, men er litt langt å gå hit, så er det parkeringsplass utenfor huset vårt for en bil.

Så er det noen soniser her som kunne tenke seg å treffe og ta noen turer sammen? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vil gjerne! :) Nå er Luna bare 13 uker, så orker ikke å gå kjempelangt, men etterhvert kan hun bli med på lengre turer :-)

Edit: Ellers er Leo veldig glad i laaange turer, så han blir gjerne med :-) Kan jo evt bare ha med en sekk eller lignende hvis Luna blir kjempesliten, men hun er en aktiv liten krabat :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi kan sikkert bli med etterhvert når Leja blir større. Chessea er også veldog glad i lange turer, så jeg og Caroline kan jo ha valper i sekken! hehe

Jeg er bare hjemme i helger, da. Så søndager kan det hende jeg kan være med :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så bra! Skal vi prøve å få til noe på Torsdag? Torsdag (og fredag) er jeg trolig hjemme hele dagen, så har mulighet når som helst.

Dvs, Dakota har løpetid nå, så tar bare med Montana i første omgang. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så bra! Skal vi prøve å få til noe på Torsdag? Torsdag (og fredag) er jeg trolig hjemme hele dagen, så har mulighet når som helst.

Dvs, Dakota har løpetid nå, så tar bare med Montana i første omgang. :P

Jeg jobber hele torsdag (og har skole før det), men fredag passer bedre! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er lys langs den skogstien (tror det muligens blir brukt som skiløype om vinteren?), men over jordet er det jo ikke lys. Og hvis vi har lyst til å ta en tur igjennom skogen til det vannet så er det heller ikke lys. Men jeg tar med hodelykt, har to stk hvis det skulle behøvs. :)

For meg så passer alt etter 12 på fredagen, så da er det opp til dere hva dere ønsker å prøve på. Tror nok turen tar ca 45 min, beregn minst 1 time hvis vi skal opp til vannet. Ved vannet er det flott å slippe hund også, er ganske øde der og har kun truffet på ett menneske der før om sommeren som lot fuglehundene sine bade der.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kjører du, eller går du? Hvis du går, så kan vi jo møtes ved Hageland, det er rett ved siden av Triaden. Hvis du kjører, så kjører du bare inn veien som fortsetter videre forbi Hageland, og innerst i den veien bor vi. Stien til skogen starter liksom i enden av den veien. Det finnes nok andre måter å komme seg til den skogsstien på, men det er den eneste jeg kjenner til. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kjører du, eller går du? Hvis du går, så kan vi jo møtes ved Hageland, det er rett ved siden av Triaden. Hvis du kjører, så kjører du bare inn veien som fortsetter videre forbi Hageland, og innerst i den veien bor vi. Stien til skogen starter liksom i enden av den veien. Det finnes nok andre måter å komme seg til den skogsstien på, men det er den eneste jeg kjenner til. :P

Jeg går :) Hageland høres bra ut. Marjea kommer du også? :D Greit vi møtes 16.30?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ok, jeg tar med min egen jeg, så kan jeg ha sekken på magen. Hjelper jo litt ihvertfall :D Tungt å bære 11 kg i lengden.

Jeg har ikke sekk i det hele tatt, når jeg tenker meg om.. Bortsett fra en 65-liters, men valpen din er kanskje ikke såå stor? :rolleyes2:

Spørs om hun drukner litt i den ja :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det var veldig trivelig i går, så dette håper jeg vi kan gjenta! :) I og med at det snør ganske greit i dag så vet jeg ikke hvor velkommen vi er i skiløypa lenger, men det er jo masse skog her overalt så vi kunne kanskje prøvd skogsturen neste gang?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, kanskje greit å ikke terge på seg skiløperne noe mer enn nødvendig :P Men vi er absolutt med på flere turer, det gikk jo kjempefint! Men hvordan var det med deg igjen Caroline, det er bare i helgene du kan på dagtid? Jeg jobber førstkommende helg (og sover da heeele dagen;p) men vanligvis passer helger fint!

Og sånn ellers så er ingen uker like for meg, så bare sleng ut forslag - så sjekker jeg turnusen :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
    • Skal sjekke den sida da jeg får tid.  Når det kommer til aktivisering har det vært lite i det siste, men alle problemene jeg viser til er helt uavhengig av hvor mye aktivisering han har fått i det siste. I hele sommer feks var det 2 5-minutters turer hver dag, en tur på en halvime og 1 til 1,5 time i en hundepark hvor han kunne springe og lukte og utforske, hvor mellom 10 og 40 minutter hver gang ble brukt til agility, rally lydighet og andre øvelser. Det var da altså 6 av 7 dager i uka i månedsvis. Før også har han fått minst en time hver dag pluss trening. Ren hundetrening vi drev med ellers gjorde han mer sliten, men det hjalp som sagt ikke på noen av problemene nevnt over. Ikke på bjeffing, piping, aggresjon eller noe annet. Nå siste måneden har det ikke vært tid til å følge opp det med så mye aktivisering dessverre.  Så selv om det ikke har vært direkte trening så har det ihvertfall vært aktivisering med egentrening fra min side.  Jeg vil tro at hvis noen har tid til mer aktivisering enn dette så kan han nok være en "bedre" hund. Men det krever vel også at noen er i en situasjon hvor dem ofte kan få besøk av noen som er vant med hund.  Sånn som situasjonen er nå har jeg heller ikke mulighet til å følge opp med veldig mye fysisk aktivitet, fordi skaden jeg har begrenser det til at selv 30 minutter lange turer er å strekke ting og selv det er vanskelig noen dager.  Hvis det hadde vært mulig hadde jeg skulle ønske jeg kunne hatt han videre. Jeg vil fort være i en situasjon hvor dette er et problem som ikke vil fungere videre i hverdagen. Utenom det så har jeg først nå egentlig innsett hvor store verdier på eiendommen som har forfalt fordi jeg ikke takler konstant bjeffing hele tiden. Bjeffingen, sånn utenom hørselskaden, tærer enormt mentalt for det føles som om noen skriker konstant. Jeg har forsøkt noen som har han noen helger innimellom og han er roligere der enn han er hos meg, foreldrene mine og flere anre som har passet han. Eller ihvertfall etter første dagen. Jeg har kontakt med oppdretteren, så kan jo høre om det. Han har prøvd litt gjeting, hvor han spredte flokken i alle retninger og kun var opptatt av å jage. Er også en del jaktinnsikt, så ikke sikkert det er noe han fungerer veldig godt med.  Men ja, jeg ser for meg omplassering er vanskelig. Det krever noen som har erfaring med lignende hunder og som i tillegg har mye tålmodighet. Absolutt alt annet enn lyden er noe som fint hadde gått ellers også
    • Her trenger du definitivt hjelp. Jeg vil anbefale å sjekke https://atferdskonsulenter.no/,  det er mange flinke der over store deler av landet. Jeg er på reise og har ikke hatt tid til å lese nøye gjennom, men mitt første spørsmål er hvor mye aktivisering får han på regelmessig basis? Dette høres ut som en gjeterhund med mye kapasitet, og ta tenker jeg at det er en hund som må få brukt seg nok både fysisk og mentalt hver dag. Du beskriver noe hundetrening "som kolliderte med andre ting", og enkelte episoder/tilfeller, men en aktiv gjeterhund trenger jo fort god trening ihvertfall noen dager i uken og litt småtrening til daglig. I tillegg til nok fysisk. Folk jeg kjenner med border collier og andre aktive hunder trener jo gjerne hundesport et par timer to-tre dager på ukedagene, i tillegg til kurs og/eller konkurranser i helgene, samt lange turer enten med sykkel eller løping.  Av måten du skriver på høres det veldig ut som det eneste du ønsker er å slippe å ha hunden. Det vil være en ganske stor jobb å trene bort mye av denne adferden, og jeg tenker det må være en helt fair vurdering om du ønsker å leve med denne jobben. Å ha hund er en livsstil, og en hund med adferdsproblemer legger mange føringer i hverdagen. Jo mindre mulighet du har til å tilrettelegge hverdagen etter hundetreningen, jo lengre tid vil det ta å få bukt med problemene. Dessverre kan det være vanskelig å omplassere en slik hund, men HVIS det i hovedsak er mangel på aktivisering som er utfordringen så kan det være aktuelt for noen som vil ha en arbeidshund med mer kapasitet. Er han prøvd til gjeting? Har du kontakt med oppdretter? Det kan jo være verdt å høre om de vet om noen som kan være aktuell for å ta over hunden. Eventuelt kan du jo ta kontakt med en av adferdskonsultentene på lenken over og få en vurdering av hunden. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...