Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Han spiser sikkert sunt, går til tannlegen årlig og trener regelmessig? Eventuelt bare gode gener. Hvem vet, slikt er vanskelig å svare på. Men en ting er sikkert, Svante er frisk som en fisk, det skal han ha!

  • Like 15
Skrevet

Han spiser sikkert sunt, går til tannleggen årlig og trener regelmessig? Eventuelt bare gode gener. Hvem vet, slikt er vanskelig å svare på. Men en ting er sikkert, Svante er frisk som en fisk, det skal han ha!

One coffee too much - too late? :lol:

Skrevet

Han er en trivelig mann som virker litt småsjenert og alvorlig, men er fin med hunder og eiere. Han dømmer min rase veldig bra ut fra hva jeg liker, han har satt opp kompakte og typete hunder. Men min rase er ikke basenji, så da vet jeg ikke hvor mye lurere du ble av det, i grunnen?

Har du sjekket Hunddata? Har du googlet navnet hans + basenji for å se om noe kommer opp?

Skrevet

Han spiser sikkert sunt, går til tannlegen årlig og trener regelmessig? Eventuelt bare gode gener. Hvem vet, slikt er vanskelig å svare på. Men en ting er sikkert, Svante er frisk som en fisk, det skal han ha!

Godt det er flere som tenkte sånn. Nå har jeg sett tråden tre ganger og stussa like mye over overskriften hver gang.. :P

  • Like 5
Skrevet

Han er en trivelig mann som virker litt småsjenert og alvorlig, men er fin med hunder og eiere. Han dømmer min rase veldig bra ut fra hva jeg liker, han har satt opp kompakte og typete hunder. Men min rase er ikke basenji, så da vet jeg ikke hvor mye lurere du ble av det, i grunnen?

Har du sjekket Hunddata? Har du googlet navnet hans + basenji for å se om noe kommer opp?

Han dømmer ikke Basenji nå, jeg ble spurt om jeg kunne legge ut spørsmålet her.. :P

Vi skal dømmes av ei finsk dame, som ikke har dømt basenji noe særlig, men hun har satt opp basenji i gruppa flere ganger, så vi skal..

Lille frø står for championatet og Zahir er 15 måneder og 2dager gammel, så han kan få Cacib :hyper:

Unskylder for at det hele ble litt teit skrevet, er sånn det går når jeg skal gjøre to ting på en gang, nemlig.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...