Gå til innhold
Hundesonen.no

Dobbel dose penicillin hvis forebygge infeksjon ved bittsår? (Juletid nå, det renner ikke over av fagfolk akkurat)


tm100008
 Share

Recommended Posts

Hørtes rart ut, og har aldri vært borti det. Her har vi bare fått annbefalt dose, eller mindre ved forebygging av infeksjon. Om det har vært normaldose eller mindre er alt etter hva som har hendt, men jeg kan ikke huske hva vi fikk ved bittsåret men tror det var litt under normalt, og så fikk vi normal dose ved fjerning av klokapsel når han var så uheldig og ødela den..

*jeg er ingen ekspert og aner ikke hva du skal gjøre, men dette er mine erfaringer*

:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hørtes rart ut, og har aldri vært borti det. Her har vi bare fått annbefalt dose, eller mindre ved forebygging av infeksjon. Om det har vært normaldose eller mindre er alt etter hva som har hendt, men jeg kan ikke huske hva vi fikk ved bittsåret men tror det var litt under normalt, og så fikk vi normal dose ved fjerning av klokapsel når han var så uheldig og ødela den..

*jeg er ingen ekspert og aner ikke hva du skal gjøre, men dette er mine erfaringer*

:)

Jeg setter pris på erfaringen din ;)

Jeg reagerte også på at vi har dobbel dose som forebyggende. Nå er det jo slik at for lav dose av et antibiotikum sannsynligvis er verre enn en for høy dose, men dobbel dose får meg til å undre i dette tilfellet...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Husker ikke hva den heter, men husker at den var for hunder (noen ganger får man for mennesker).

Dette skjedde i sommer, en BC som skulle passes av en som bodde i det andre huset på gården også slet den seg og fløy rett i trynet på Chicka :gaah:

Var den en BC som tok din også?? :sint_01:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Penicillinkuren er nå redusert ned til normaldose for hund i forhold til hans vekt gjort i samråd med en annen veterinær. Den doble dosen var sannsynligvis feilberegning gjort av den første veterinæren da 400mg tabletter av den typen pensicillin er ny, og det har vært kun 50mg og 200mg av den typen penicillin på markedet på markedet. (Ja, det må ha vært vanskelig matematikk :P)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skjedde det i sommer også behandler du nå? Veldig rart. Ellers er det helt normalt å gi dobbel doseførste dagen eller første dosen. Når det kommer til reseptbelagte medisiner, pleier jeg å stole på veterinæren. Det er derfor vi har dem.

Edit: Så det nå. At TS var en annen :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skjedde det i sommer også behandler du nå? Veldig rart. Ellers er det helt normalt å gi dobbel doseførste dagen eller første dosen. Når det kommer til reseptbelagte medisiner, pleier jeg å stole på veterinæren. Det er derfor vi har dem.

Edit: Så det nå. At TS var en annen :)

Jeg ser at svaret ditt er preget av at du ikke har tatt deg tid til å lese skikkelig ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...