Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har noen av sonisene erfaringer med kull der det kun har vært en valp?

Er det noen spesielle trekk som går igjen hos alene-valper, negative og positive?

Har det en positiv innvirkning at det er andre hunder i husstanden i tillegg til valpens mor?

Del gjerne dere som vet noe eller som har erfaringer, da dette er noe jeg kan svært lite om og gjerne vil vite mer om :)

Skrevet

Tror det spørs mye på oppdretteren, moren til valpene og om de får treffe andre valper samme alder eller voksene "ordentlige" hunder.

De fleste jeg kjenner har det ikke vært noe problem å ha enebarn, men det krever faktisk mer av oppdretteren den første tiden for å holde den varm o.l.

Om jeg hadde stolt på oppdretteren og ville hatt fra den kombinasjonen som er gjort så hadde det ikke holdt meg tilbake :)

Skrevet

Det er veldig vanlig at det bare kommer en valp i kullet hos shibaer, og de er akkurat like "festlige" som andre med søsken. :P Det finnes en nyfødt shibafrøken i Sverige nå, hvor jeg legger merke til at oppdretter bruker tid på å gi henne den fysiske "motstanden" og kontakten som søsken ellers ville gitt.

Skrevet

Denne valpen vokser opp med en flokk andre hunder, og faktisk unghunder/valper som bare er noen måneder eldre enn den selv. Så da bør jeg vel anta at det ikke er noen "big deal" selv om den er enebarn? :)

Oppdrettern hevder i alle fall at moren til valpen er en urolig god mor og at hun tar godt vare på valpene sine i alle kullene hun har hatt.

Papillon: Sendt deg PM

Skrevet

Denne valpen vokser opp med en flokk andre hunder, og faktisk unghunder/valper som bare er noen måneder eldre enn den selv. Så da bør jeg vel anta at det ikke er noen "big deal" selv om den er enebarn? :)

Oppdrettern hevder i alle fall at moren til valpen er en urolig god mor og at hun tar godt vare på valpene sine i alle kullene hun har hatt.

De aller fleste oppdrettere har jo mer enn en hund hjemme, og dersom denne tilogmed får lekekompiser som bare er litt større, er det jo helt krem. :)
Skrevet

De aller fleste oppdrettere har jo mer enn en hund hjemme, og dersom denne tilogmed får lekekompiser som bare er litt større, er det jo helt krem. :)

Ja, da gidder jeg ikke bekymre meg for det :P

Skal dra og besøke valpen neste helg! Vræl! Da får vi se, da. Om jeg og sambo smelter :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vurderer å kun holde meg til hund. Selv om jeg også har lyst på andre typer dyr. Kjekt med litt forskjellig synes jeg men hvis det er en ulempe og til hinder for hundene går jo ikke det. De er viktigst.
    • Hvis han faktisk er blanding av havanais og malteser så er han ikke en maltipoo i det hele tatt. Maltipoo er blanding av malteser og puddel (poodle, derav -poo-delen av navnet).  For det første bør han sjekkes for alle arvelige helseproblemer som forekommer både hos havanais og malteser. Det er vel noe allergi, øyeproblemer og kneledd/albueledd ihvertfall. Så bør du ha oversikt over gemytt og helse hos begge foreldrene og helst søskenene og gjerne halvsøsken eller andre nære slektninger til hunden. Det hjelper ikke at din hund er snill og frisk, hvis han er unntaket i kullet. Da risikerer du å avle videre på problematiske gener, selv om det ikke har vist seg hos din hund. Dette er hovedårsaken til at raseavl er lettere å gjøre på en god måte, fordi man har registrert statistikk over helsedata i flere generasjoner. Hvis du tenker å få valper så kan det uansett også være greit å gå NKKs oppdretterskole, det er mye viktig informasjon der uavhengig av om du avler på renraset eller blandingshund. https://www.nkk.no/kurs-utdannelse-og-aktiviteter/kursoversikt-alle/ Generelt tenker jeg at det er veldig mange hunder som omplasseres og unødvendig å avle om man ikke har noe målrettet tanke for det, som de fleste seriøse oppdrettere har for rasehunder når de studerer helse- og utstillingsresultater. Det finnes mange gode og snille hunder som trenger et hjem.       
    • Hei. Jeg har en maltipoo hund som er blanding av havanes og malteser. Veldig godt gemytt på han. Rolig og veldig snill. Ble 2 år 17 juli. Hvordan kan jeg gå fram? Han er i ekstase å merker han er ungdoms tiden nå. Trenger litt tips . Vil gjerne forme han videre pga hvor fin han er. 
    • Alle dyr har naturlige instinkter som styrer dem. Noen er byttedyr, som lever av gress, bær og annet de finner i naturen, og som har fluktinstinkter når det er noe i nærheten de oppfatter som fare. Typisk eksempel er hester, sauer, hjortedyr osv. Noen er rovdyr som lever av å fange, drepe og spise andre dyr. Både katter og hunder er rovdyr, samt ulv, gaupe, bjørn osv. Fra lenge før hunder (og katter) ble domestiserte og holdt som arbeids- og kjæledyr har dette vært instinkter som rett og slett har holdt dem i live. Det er naturlig adferd å jage og drepe, men vi har avlet bort veldig mye av de sterkeste instinktene. Ulike dyr har også ulikt språk og væremåte, og de aller fleste kommuniserer best med sin egen art. Og så er det noen som kommuniserer på tvers av arter, i varierende grad. Anbefaler å lese litt om språk og adferd både hos hund og katt, og som sagt få hjelp fra fagfolk.
    • Hvorfor er det sånn at alle katter skal jages?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...