Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Heia!

Jeg har lyst å lære Hector (mopsen min) litt lydighet.

Først og fremst, sitt, påplass også "gå fot"

Hvordan lære inn Sitt på best måte? Hvordan går jeg frem for å få best resultat? Skal jeg lære han å sitte ved siden av meg med en gang? eller lære sitt først?

Såfall, hvordan lærer jeg han hvilken side han skal sitte på? (og hva er rett side?)

Hvordan lærer jeg han å "følge meg"

Han funker best på godbiter, tenkte klikker og godbiter, virker det som en bra belønningsmetode?

*kommer sikkert mer*

Skrevet

Klikkertrening synes jeg personlig er det beste, men om du ikke vet helt hva det går ut på er det viktig å sette seg inn i det.

Synes Canis har mye bra info om dette, har selv gått på to kurs hos de pluss ett på fjellanger, alt med klikker. Jeg har jo en ganske egenrådig sta terrier som gir fort opp i en treningssituasjon, så for oss er klikkertrening nøkkel til suksess da hun synes det er GØY.

http://www.canis.no/gensider.php?gid=6&mid=186&s=1 Link til Canis.

Utgangsstillingen har jeg selv lært inn med "kassemetoden". Man lærer først hunden å stå med frambena på kassen og bare bevege bakbena. Den skal klare å gå helt rundt kassen med bare bakbena og lærer på denne måten bakpartskontroll. Til slutt forsvinner kassen og hunden lærer seg å "snurre" rompa inntil deg.

Her er en fin film fra Canis.

Eller man kan lære inn utgansstilling der hunden går bak ryggen din, dette har jeg ikke gjort, så her skal jeg ikke uttale meg.

Skrevet

Kurs blir det ikke. Dette er kun på gøy og for å få brukt skallen til matvraket litt :)

Skal se filmen nå. :)

ELLER; du kan komme ut til meg og ri, så trener vi hunden din før eller etter ;)

  • Like 1
Skrevet

Kurs blir det ikke. Dette er kun på gøy og for å få brukt skallen til matvraket litt :)

Synnøve, folk går på kurs med hundene sine nettopp fordi det er gøy og for å få brukt skallen på dem litt, altså. Trur du alle målsetter å bli verdensmestre, eller? :ahappy:
  • Like 4
Skrevet

Synnøve, folk går på kurs med hundene sine nettopp fordi det er gøy og for å få brukt skallen på dem litt, altså. Trur du alle målsetter å bli verdensmestre, eller? :ahappy:

Nei, men jeg har verken penger eller lyst til kurs. Så da er saken grei

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...