Gå til innhold
Hundesonen.no

innbilt svangerskap og adferd


Recommended Posts

Guest Springthing
Skrevet

Min snart 3-årige tispe har for første gang fått noe som bare må være innbilt svangerskap. Ganske nøyaktig to måneder etter forrige løpetid er det uvilkårlig piping og syting, noe som aldri har forekommet før, og ommøblering av teppet i kurven - også det veldig unormalt. Noe forstørrede patter også.

Dette lille snille underdanige dyret som alltid har gått som en drøm med andre hunder og folk, har havna i slåsskamp med nabobikkja og bjeffet på tilfeldige mannfolk helt ut av det blå. Nå overdriver jeg kanskje litt - hun pleier å bjeffe på folk når de kommer for brått på henne i mørket. Men aaldri midt på lyse dagen på den måten hun gjorde nå. Og hun og nabotispa har alltid vært litt nebbete mot hverandre, men dette var virkelig out of character.

Det jeg lurer på er hvilke erfaringer dere andre har med adferdsendring og innbilt drektighet?

Skrevet

Det varierer hvordan hunder reagerer både på løpetid og innbillt, men det er absolutt ikke uvanlig med litt personlighetsforstyrrelser under innbilt. Mi får bare masse rare adferder, type urolig, graver huler, sutrer, slapp, men ikke noe utover det.

Guest Springthing
Skrevet

Ja jeg regner jo egentlig med det. Syns bare denne hissigheten var litt uventa - og ikke så rent lite kjipt. Men klart - med kroppen full av hormoner skjønner jeg jo at det kan renne over i alle retninger. Jeg har liksom bare vendt meg til den behagelige tanken på å ha verdens enkleste hund, og da er det så nedtur å måtte sette henne i bånd og passe på hele tiden. Nuvel. Vi får trimme og slanke oss og fjerne kosetepper og gjøre det vi kan for å komme over dette fjaset! :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...