Gå til innhold
Hundesonen.no

Prøvekjøring av bruktbil?


SiriEveline
 Share

Recommended Posts

Hvordan foregår dette?

Det er i mitt tilfelle snakk om forhandler, og jeg har jo da et håp om å få kjøre bilen alene. Da jeg føler at jeg kan slappe mer av og faktisk få prøvd bilen.

Da jeg kjøpte gamle bilen, var det jo privat og da forstår jeg godt at eier vil være med, da det faktisk er eneste forsikringen de har. Men forhandler derimot har vel litt andre tilfeller.

Etter å ha søkt litt rundt så finner jeg svært lite informasjon om hvordan selve prøvekjøring foregår, ikke bare om man får kjøre alene, men også hva man faktisk bør prøve?

Hvordan steder bør man kjøre osv.?

Ønsker å høre alle erfaringer og tanker, spesielt fordi jeg er litt spent på hvordan ting blir imorgen.

Også tilslutt lurer jeg på om noen vet hvor lang tid det tar fra man prøver bilen og finner ut at man vil ha den, til man faktisk kan hente den osv. (Forhandler skal ordne finansiering for meg).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Siden vi gjorde dette igår kan jeg jo fortelle hvordan det gikk. :)

Vi kom og snakket først om bilen vi hadde sett litt på og diskuterte også andre alernativer + muligheten for innbyttebil.

Så sa vi hvilken bil vi ville prøve og han tok kopi av førerkortet - bare for å ha opplysningene om noe skulle skje.

Så kjørte han bilen frem for oss. Vi var der på ettermiddagen så vi kjørte en tur både der vi visste det var kø, og også i den retningen av motorveien vi visste det ikke var kø (småveier tilbake). Da fikk vi prøvd båd køkjøring og litt mer i fart. I tillegg kan du evt. kjøre hjem til noen du vil vise frem bilen til så du kan få andres mening. Vi stoppet også på en parkeringsplass for å kunne ta bilen nøyere i øyensyn uten noen som hang over skulderen vår. Da kan man se litt på innstillinger og bli litt kjent med bilen + sjekke litt i serviceheftet, granske for rust o.l. :)

Tilbake sa vi at vi ville tenke på det til dagen etter om de kunne holde av bilen, noe de gjorde. Så ringte vi og sa ja.

Nå må vi betale og så snart vi får kvittering fra banken vi kan ta med, er det bare å skrive kontrakt, hente bilen og kjøre avgårde. :)

(Bilen er leveringsklar med skilter og alt i orden.)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har prøvekjørt noen biler opp gjenom årene, og har ennå til gode å møte en bilselger som gidder å være med.. Fylle i et papir, de tar kopi på førerkortet og bilnøkele er "mine" for en liten stud..

Jeg kjører oftest hjem - kjente veier, vet hvor man skal, etc - og kan konsentrere seg mer på bilen og få "følelsen" for hvordan den er. Og sist gang kjørte jeg på en stor parkeringsplass for å se hvor dårlig svingradius en 4 hjulstrekk Hiace egentlig hadde. Hadde bare lest om det, så man måtte jo prøve... (Var ikke sååå ille, så jeg kjøpte bilen!)

Jeg spurte også sist hvor lenge man kunne prøve - 5 minutter eller et kvarter liksom. Da sa selgeren at det er noen som låner den klart lengre enn dèt, ja.. Så en halvtimes tid bør man unne seg, synes jeg - hvis ikke de sier noe annet, selvsagt.

Når jeg kjøpte min skulle den kunne hentes om ca 2 uker - men da skulle den også innom en service + fikse en sprekt baklykt. Finansieringen tar nok noen dager, vil jeg tro. Men kanskje en ukes tid eller så, hvis ikke det er noe spes. som må gjøres med bilen først?

MORSOMT med ny bil - lykke til!

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for erfaringer :) Hørtes ihvertfall ikke ut som om det er noen tvil om at jeg får prøvekjørt alene. Er lite kjent oppi den kanten, men kan jo kjøre til litt mer kjente områder.

Det å granske bilen var ikke så dumt, og litt mindre flaut å gjøre alene på en parkeringsplass (dvs. jeg tror kjæresten er med) enn foran forhandleren..

"Svigermor" har jo sett over bilen, samt snakket endel med selgeren, og hennes rapport var at alt så bra ut, bare at det var piggdekk (som ikke er et problem for meg i og for seg).

Hovedformålet blir vel å kjenne litt på bilen og se om jeg liker den. Er endel ekstra duppeditter, men det blir man vel kjent med etterhvert uansett.

Takker for lykke til'er! Blir deilig å kjøpe en så ny bil i forhold til gamle karen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når man prøvekjører bilen har jeg opplevd at man kan få lov å kjøre bilen alene, men noen er litt mer vrange og paranoide at de vil være med, men det er jo noe man kan avtale på forhånd ;)

Det er sant, men tror det skal gå greit siden jeg drar med kjæresten og moren hans jobber der. Er jo ikke krise om selger ville være med, er bare at jeg får litt sensor følelse osv

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg fikk bare vognkortet og beskjed av forhandlerne at jeg kunne slå meg løs, så jeg kjørte opp på et fjell i nærheten og parkerte der, gikk deretter over bilen helt på egenhånd før jeg bestemte meg og kjørte ned igjen. Deilig å ikke ha det presset over seg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

har kjøpt bruktbil privat to ganger, og solgt bruktbil to ganger. Den ene gangen satt eier på mens vi prøvekjørte bilen, den andre gangen ikke. Da vi solgte den forrige bilen, satt manne min på da kjøper prøvekjørte bilen. Bilen før der, var vi ikke med da de prøvekjørte. I butikk scannet de førerkortet, så fikk man kjøre alene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har kun kjøpt bruktbil gjennom forhandler, og da har jeg bestandig prøvekjørt alene.

Når jeg skulle selge Touareg'n nå, var jeg med i bilen under prøvekjøring. Mulig jeg er sær, men det finnes så mye rart her i verden, så jeg stoler ikke på noen. Et bilfirma har som regel helt andre forsikringer + at de ikke er "avhengig" av bilen på samme måte som en privatperson.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg forstår at privatpersoner sitter på om de selger, de har jo ikke forsikring mot tyveri dersom de frivillig har gitt nøklene til tyven. Og det er visst ikke helt så uvanlig at tyvene later som de skal prøvekjøre for så å stikke av.

Men tenker liksom at hos forhandler har de som oftes prøveskilter, de har andre forsikringer samt at det virker som mange krever kopi av førerkort og at man signerer på noe greier.

Nå er det ikke sååå lenge til :) Gleder meg masse!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har prøvekjørt både privat og med forhandler - en fire - fem biler er det vel blitt - og med ett unntak kjørte vi alene. Da vi ikke kjørte alene ble vi igrunn ganske så lurt også, så jeg kommer til å ønske å kjøre bilen alene neste gang jeg skal kjøpe bil. Om selger er nervøs kan man jo legge igjen noe som "pant".

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det ordnet seg ihvertfall lett, var ingen tvil om at jeg skulle få ta den en runde alene, og han så ikke engang på førerkortet mitt før vi begynte med salgspapirene etterpå.

Glemte å spørre om forsikring og sånt, men hadde jo ikke noen uhell så.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...