Gå til innhold
Hundesonen.no

Stivkrampesprøyte : "obligatorisk" når man blir hundeeier?


MiO
 Share

Recommended Posts

Er vel forresten nesten større sjanse for og bli bitt av fremmede hunder enn sin egen så da bør vell egentlig alle ha uansett, og ikke bare de med hund i huset.

Det er ikke min erfaring, snarere tvert i mot. Stort sett blir man bitt under håndtering eller lignende, og den bikkja du håndterer mest er stort sett din egen :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Viss det er vanlig og bli bitt av egen hund under håndtering så vil jeg påstå at man bør revurdere hundeholdet sitt eller avl på den rasen man har, får da er vell noe galt? :icon_confused:

Sorry.. Kanskje du bør revurdere hvor naiv du egentlig er?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes det er greit å ha den i orden. Har selv opplevd å bli bitt i beinet av en hund som kom gående i flexibånd og stormet mot hunden jeg gikk med. Flexien stoppet rett før den nådde bikkja mi, så da tok den tak i beinet mitt isteden. Når man håndterer ulike hunder på kurs synes jeg også det er greit å ha den for sikkerhetsskyld. (Og nei, sprøyter gjør meg ikke noe, så da foretrekker jeg å vite at alt er i orden :))

Lenke til kommentar
Del på andre sider

3 av 4 bitt som punkterte huden her var egene hunder, skille to stk som mener ting med hele seg og litt til. Ingen av dem mente å treffe meg, da hadde jeg nok måttet på legevakta pga betraktelig større skader og revurdert hundeholdet. Den 4. var på jobb en hund som var på kennel. Men åpne sår, type hjørnetannhull av store hunder syns jeg er helt greie å rense selv, sprøyt inn saltvann, hold såret åpent så det gror innenfra, så er det sjelden noe problem. Siste var små hjørnetenner i et ledd, lukket seg med en gang så jeg klarte ikke holde dem åpne selv, pluss faren for betennelse i ledd med komplikasjon om leddkapsl er brutt, så valgte jeg lege og fikk 4 dagers kur med antibiotika.

Men siden jeg også har hester og katter, som begge to representerer en større smittefare for stivkrampe så syns jeg hvertfall det er greit å ha stivkrampa i orden. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg blei bitt av min egen hund, men det var min feil da siden jeg stappa hånda inn i kjeften hans mens en annen staff hang i kjakan hans :lol:

:lol: omtrent sånn det har skjedd her og, jeg grabber en og føyser den andre unna midt i et bitt. Da ber man liksom om det da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sorry.. Kanskje du bør revurdere hvor naiv du egentlig er?

Litt småglefsete i dag, eller? :lol:

Men jo, det er nok mest vanleg å bli bitt av sin eigen hund, anten det er noko gale med hunden, eigarane dummar seg ut, eller hendelege uhell (hunden bit etter leike og treff hand e.l.).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Litt småglefsete i dag, eller? :lol:

Men jo, det er nok mest vanleg å bli bitt av sin eigen hund, anten det er noko gale med hunden, eigarane dummar seg ut, eller hendelege uhell (hunden bit etter leike og treff hand e.l.).

Den er jeg mer med på. Mer vanlig er noe helt annet enn vanlig, og uhell ert noe helt annet enn håndtering. Men at det er vanlig og bli bitt av egen hund er jeg ikke med på.. Iallefall ikke av 'normale' hunder..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Litt småglefsete i dag, eller? :lol:

Ikke noe mer enn vanlig :aww:

Den er jeg mer med på. Mer vanlig er noe helt annet enn vanlig, og uhell ert noe helt annet enn håndtering. Men at det er vanlig og bli bitt av egen hund er jeg ikke med på.. Iallefall ikke av 'normale' hunder..

Okay, i hvilke settinger er det "vanlig" å bli bitt av fremmede hunder da? Siden du er så sikker på at det er det mest vanlige, så kan du vel se for deg et scenario eller tre hvor en fremmed hund biter deg?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg anser det som mye mer sannsynlig at en fremmed hund biter meg om jeg er uheldig på noe vis enn at min egen gjør det, enkelt og greit fordi min egen hund bør være ganske mye tryggere på meg enn en fremmed en(med mindre den fremmede er veldig trygg på folk da :)

Eller om det er en agressiv hund, uansett årsak, så er det større sannsynlighet for at en fremmed aggresiv hund biter meg enn at min egen gjør det(om jeg hadde hatt en)

Om det er slosskamp, da kan det selvfølgelig skje uhell uansett, men da kjenner jeg min hund og vet hva jeg bør og evt ikke bør gjøre, ergo burde det være mindre sannsynlighet for og bli bitt. I tilegg til at han da også kjenner meg og om jeg bare gir best mulig måte til og vite at det er jeg som stikker fingra inn her nå, så biter han ikke. Jeg har blitt bitt 3 ganger, og ingen av de gangene har vært av egen hund.

Om hunden biter(som i bitt som gjør at man har behov for stivkrampe/bryter huden) av og bli håndtert så vil jeg si at det er noe galt! (i de fleste tilfeller, ingenting er svarthvitt selvsakt)

Forøvrig mener jeg ikke at det er vanlig og bli bitt i det hele tatt da, jeg bare anser det som en større sannsynlighet og bli bitt av en hund som ikke kjenner meg, kontra en som gjør det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Blir man bitt på en slik måte at man må ha stivkrampa i orden så ville jeg uansett dratt på legevakta, da det er stor sjanse for bettennelse o.l. Så jeg stresser ikke med det.. Men nå ble jo jeg bitt for et år siden så fikk oppdatert den da.. Er vel forresten nesten større sjanse for og bli bitt av fremmede hunder enn sin egen så da bør vell egentlig alle ha uansett, og ikke bare de med hund i huset.

Det er ikke min erfaring, snarere tvert i mot. Stort sett blir man bitt under håndtering eller lignende, og den bikkja du håndterer mest er stort sett din egen :)

Nå handler ikke stivkrampe bare om alvorlige hundebitt eller skader så alvorlige at man må på legevakta. Alle åpne sår, dvs. punktert hud, er utsatt for skitt og bakterier. Er du ute i naturen eller i nærheten av dyr eller andre typiske smittekilder, så er det alltid greit å ha stivkrampesprøyte i orden. Man trenger ikke å gni et stort, blødende sår i pelsen til en skabbhund for å få stivkrampe, det holder med en rift på armen som kommer i kontakt med et dyr for eksempel.

Selv fornøyet jeg sprøyten for første gang siden ungdomsskolen da jeg ble bitt av ørkenrotta mi (2 som sloss, og jeg kom mellom :P ). Ellers driver jeg aktivt med hest, og, som de fleste hundeeiere ihvertfall her inne, er jeg ganske ofte i skog og mark. Jeg har også blitt bitt eller skrapet "til blods" av ivrige valpetenner og -klør (mine og andres valper), uten at jeg på noen måte har tenkt å revudere hundeholdet mitt av den grunn. Men jeg kommer nok til å opprettholde sprøyten, ja.

Som hundeeier og generelt dyreinteressert skal det godt gjøres å aldri utsette sår for "smittekilder", og da kan man likegodt ta sprøyten først som sist, for du kan være sikker på at om du kommer i situasjonen der du MÅ ha stivkrampesprøyten, så er du langt ute på landet på en søndag morgen, langt unna leger og legevakter.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Simira: Man kan bli smitta ja, men det er vell litt lettere og rense en skrape i huden enn et sår etter en hjørnetann, og da større sjanse for og få stivkrampe om bakteriene kommer 2 cm inn i kroppen, kontra helt på overflaten. Men for all del, det er jo ikke noe galt i og ha oppdatert stivkrampe forsvar. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skal ta ny i år, det er egentlig en selvfølge for meg å holde stivkrampesprøyten oppdatert - av de grunnene Simira og Rak nevner. Særlig når man driver med hest er det viktig, tetanusbakterien finnes jo blant annet i jord og gjødsel. Akkurat den vaksinen ser jeg vel ikke noen grunn til å ikke ta!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det stemmer at den burde fylles på hvert 10. år. Blir du derimot bitt, og det er mer enn 5 år siden sist sprøyte anbefales det å ta ny sprøyte. Vi er heldigvis skånet for stivkrampe her i Norge, men årlig så dør over 100 000 mennesker verden over pga stivkrampe.

Stivkrampe kan man da få i alle land. Vi er heldige som har så lettvint tilgang på vaksiner her i landet.

De færreste av de jeg kjenner har fylt på sine stivkrampe-sprøyter. Både samboer og jeg har gjort det pga at vi reiser en del. Hvis du reiser, så er det ihvertfall viktig!

Når du fyller på, så får du alle barnevaksinene i en. Altså polio, difteri, stivkrampe og kikhoste. Jeg mener å huske at i Norge er det viktigst å fylle på på grunn av kikhosten. For der kan du smitte små barn som ikke er vaksinert, og det kan være dødelig.

Det stemmer at du skal fylle på hvert 10. år, og hvis jeg husker riktig så får du den på barneskolen når du er 11/12.

Nei, det er slett ikke slik at man får påfyll av alle andre vaksiner når man får stivkrampevaksine. Du tenker kanskje på vaksineprogrammet som alle barn har tilbud om å følge?

Jeg driver med hest, og oppdaterer ikke stivkrampesprøyten selvom..

Om man får en skade som skrever stivkrapesprøyte, så får man den jo etterpå.

Og ofte om man har slike skader, så må man uansett til legevakten..

Nei, det må man ikke. Hundebitt anbefales som regel å ikke sys. De blir fort betendte og derfor er det best at de gror innenifra.

Viss det er vanlig og bli bitt av egen hund under håndtering så vil jeg påstå at man bør revurdere hundeholdet sitt eller avl på den rasen man har, får da er vell noe galt? :icon_confused:

Du kan prøve å ta kloklipp og slikt på en gategutt som har vært mishandla, bundet på alle fire beina og sannsynligvis vært prøvd druknet i sitt tidligere liv. Han er verdens snilleste, men å bli holdt fast på noen som helst måte som kan minne om tidligere traumer, utløser en kjempepanikk. Litt dårlig eksempel, kanskje, for han har egentlig aldri bitt hull og nå lar han jo faktisk vetten gjøre de ekleste ting uten å bry seg :D

For oss som bor langt inni granskauen er det veldig greit å ha gjort unna alle mulige forebyggende vaksiner og slikt. Dessuten ha antibakterielle salver, forbindingssaker, allergimedisiner, prednisolon, pro - kolin etc i huset til enhver tid. Når man i tillegg ikke kjører bil og har tre hunder, tenker man seg om èn gang til før man fyker til lege eller dyrlege for all verdens.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

....

Om det er slosskamp, da kan det selvfølgelig skje uhell uansett, men da kjenner jeg min hund og vet hva jeg bør og evt ikke bør gjøre, ergo burde det være mindre sannsynlighet for og bli bitt. I tilegg til at han da også kjenner meg og om jeg bare gir best mulig måte til og vite at det er jeg som stikker fingra inn her nå, så biter han ikke. Jeg har blitt bitt 3 ganger, og ingen av de gangene har vært av egen hund.

...

Har du prøvd å skille to hunder som slåss, hvorav den ene er din? Hvis du da blir bitt av din egen hund så er det neppe med vilje, tror ikke de tenker "å, nå kommer mamma/pappa, da får jeg passe på at jeg ikke biter h*n". Dessuten er det veldig lett å si hva man kommer til å gjøre før man faktisk kommer opp i en sånn situasjon, da kan alt skje annerledes enn man hadde planlagt!

Stivkrampe kan man da få i alle land. Vi er heldige som har så lettvint tilgang på vaksiner her i landet.

Ja, det var da på en måte det jeg mente med innlegget mitt? At andre faktisk dør fordi de ikke har vaksinen, ergo er det lurt å ta den...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har du prøvd å skille to hunder som slåss, hvorav den ene er din? Hvis du da blir bitt av din egen hund så er det neppe med vilje, tror ikke de tenker "å, nå kommer mamma/pappa, da får jeg passe på at jeg ikke biter h*n". Dessuten er det veldig lett å si hva man kommer til å gjøre før man faktisk kommer opp i en sånn situasjon, da kan alt skje annerledes enn man hadde planlagt!

Ja, det var da på en måte det jeg mente med innlegget mitt? At andre faktisk dør fordi de ikke har vaksinen, ergo er det lurt å ta den...

Å ja, lurte litt på det der :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Teserere: Eh, ja, jeg har prøvd og skille hunder som sloss, mange ganger. Og om du leste innlegget mitt så ser du kanskje at jeg skriver at det kan skje uhell i slike situasjoner, og også at jeg legger vekt på at jeg kjenner hunden min, og derfor vet hva jeg bør og ikke bør gjøre, og ikke det at han biter garantert ikke fordi det er min hund, for det kan han nok absolutt gjøre.

Ida: Jeg sier ikke at en hund ikke biter bare fordi den er din eller min på papiret. Selvfølgelig finnes det unntak, slik som omplasserte, misshandlede hunder osv, men jeg mener fortsatt at det ikke er VANLIG og bli bitt av egen hund, eller noen hund forøvrig kanskje. At hunden truer er en ting, men at den faktsik biter og skader er skjeldent og jeg anser det som enda mindre sannsynlig at min egen hund skal gjøre det enn en fremmed. Som med eksempelet ditt, så er det kanskje større sannsynlighet for at denne misshandla gatehunden biter og skader en fremmed som kommer inn og skal klippe klør enn at den biter deg når du gjør det :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Litt morosamt var det forresten at den same dagen som eg klappa lommekniven over fingeren, hadde eg tidlegare på dagen trakka på ein gamal, rusten spiker frå nokre listar vi nettopp hadde rive ned i stova. Då tenkte eg på at eg kanskje burde ta denne stivkrampa, for det vart eit lite hol i huden, men det vart for mykje tiltak. Dermed passa det jo fint at eg uansett måtte på legevakta og sy og ta stivkrampe seinare på dagen :lol: .

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Litt morosamt var det forresten at den same dagen som eg klappa lommekniven over fingeren, hadde eg tidlegare på dagen trakka på ein gamal, rusten spiker frå nokre listar vi nettopp hadde rive ned i stova. Då tenkte eg på at eg kanskje burde ta denne stivkrampa, for det vart eit lite hol i huden, men det vart for mykje tiltak. Dermed passa det jo fint at eg uansett måtte på legevakta og sy og ta stivkrampe seinare på dagen :lol: .

Ja, du hadde jammen flaks :icecream:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
    • Massiv milepæl nådd: Ede mestrer å gå av turbuss på egne bein 🥳 Det startet med at jeg holdt på å falle ned trappen med ham i armene. Løftet ham for tidlig. Bussen ble uventet stående i kø foran rundkjøring før holdeplassen. Det meste jeg hadde av krefter var allerede brukt på å løfte ham fra gulvet. 30 kg med lealaus teddybjørn i den fasongen der viste seg å være i overkant av min bæreevne over tid. Ikke bare armene, men alt av stabiliserende muskulatur fikk kjørt seg mens bussen stod, hakket og rykket, deretter ga full gass og svingte fort og brutalt gjennom den rundkjøringen, for så å svinge like brutalt inn i busslommen og nær bråstoppe. 30 kg ekstra på overkroppen er uvant å balansere på en buss i store bevegelser. Jeg forstår nå de som utfører brystreduksjon på en annen måte. Da det endelig ble tid for å gå av den ufrivillige karusellen der holdt jeg på å falle ned trappen og Ede fikk en overraskende bråslutt på mammadalttilværelsen på gullstol midt i den, uten noen annen mulighet enn å adlyde tyngdekraften og fartsretningen og fortsette ned trappen på egne bein — og det gikk FINT, til hans store overraskelse. Ny motivasjon til å lære Mr.T å gå ned den trappen der var født, og vi har nå, en uke senere lykkes med avstigning fra turbuss på egne ben 🥳 Det ble feiret med Vom og softis 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...