Gå til innhold
Hundesonen.no

Etnahund?


Bellare
 Share

Recommended Posts

Er jo på utkikk etter den neste rasen som kan passe inn hos meg når eg ein dag flyttar for meg sjølv, og har sett på Salukien, og eg er fortsatt temmeleg sikker på at eg endar opp med ein slik. Men når ein rotar rundt på finn.no kjem ein over mykje rart. Kom blant anna over Etnahunden som eg las litt meir om. Følte eg ikkje fant så alt for mykje informasjon om rasen (sikkert fordi det er svært få av dei i Noreg...), men vart jo litt nysgjerrig på rasen. På grunn av dens sterke jaktinstinkt som den kan ha, så blir det neppe noko Etnahund i hus med det første i vert fall.

Men nokon som har erfaring når det kjem til Etnahunden? Korleis dei er i kvardagen, korleis er lynnet, og når det kjem til trening (vanskelege eller lettlærte)?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Astrid her inne har jo en Etnahund.

Det jeg har fått høre fra Astrid er at de er lett trente hunder som ikke krever så alt for mye. Astrid trener lydighet med sin etnahund, og hun virker veldig motivert på leker. Astrid har jo også katt tror jeg, som etnahunden går fint i lag med, men noe mer om jaktinnstinktet deres vet jeg ikke. Salukien har jo mye jaktinnstinkt den også. De fryser en del på vinteren da, så du må kle på dem.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Astrid her inne har jo en Etnahund.

Det jeg har fått høre fra Astrid er at de er lett trente hunder som ikke krever så alt for mye. Astrid trener lydighet med sin etnahund, og hun virker veldig motivert på leker. Astrid har jo også katt tror jeg, som etnahunden går fint i lag med, men noe mer om jaktinnstinktet deres vet jeg ikke. Salukien har jo mye jaktinnstinkt den også. De fryser en del på vinteren da, så du må kle på dem.

Veit Salukien også har ein del jaktinstinkt, men slik eg las det verkar det som at Etnahunden har eit mykje kraftigare jaktinstinkt. Kle er null problem :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har bare sett en av de i hele mitt laaaange liv, og måtte jo såklart stoppe fyren og prate med han for å få vite mer.

Han sa at jaktinstinkt hadde den, men at han aldri hadde hatt noe problem med den, fordi den hadde super innkalling. Han sa også at den syntes det var litt kaldt her på høsten.

Jeg ble i alle fall betatt. Det var ganske så liten og utrulig grasiøs hund. :drool:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ta kontakt med oppdretteren til Lundii, Astrid sin hund. Hun oppdretter både saluki og etna og kan nok fortelle deg i bøtter og spann :) Hun har en bruker her inne, Biscotti, men er nok lettere å nå på "privaten".

Takktakk :) Sendte ein mail til kennel Biscotti :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Og der fikk man svar også. Laaaangt svar. Verkar som at Etnahunden kan ha ein ørliten smule meir jaktinstinkt enn Salukien, men til gjengjeld er vist Etnahunden ein meir "brukshund" type som kan brukast til det meste, og som ikkje blir så fort lei som Salukien. Baaah, får ønske eg vinner i lotto ein dag og skaffar meg begge to etterkvart. :lol:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Hallo!

Eg eig kullbroren til Lundii som Astrid her inne eig av rasen Etnahund!=)

Kanonrase, han er hakket meir krevande enn Lundii(treng litt lenger turar for å slokne), men det har vel noko med kva me har lagt opp til sjølve også. I tillegg er han mykje større enn ho er=)

Ingen tvil om at han har jakt i seg, me har hatt tre uhell (nesten eit år sia sist) der to spurvar(i inngjera hage) og ei skogsdue (han hadde langline på, men eg oppfatta ikkje at han brått gjekk fra å springe etter ballen til å jage fugl i gras) har mista livet.

Men no er innkallingen så bra at eg føler meg trygg sjølv om det skulle vere fuglar i nærleiken.

Han er ein kjempefin hund, glad i å lære , men kan bli litt vel ufokusert til tider(men ikkje i samme kategori som salukiane eg har møtt) sikker på at han kunne ha lært langt meir enn han kan viss eg hadde gjort ein innsats, men eg har hund først og fremst for tur og selskap. Lærte han "gje labb" for nokon veker sia berre for å sjå kor fort det gjekk, null stress det=)

Har også tenkt å byrja med ag om eg finn ein egna plass å trene der eg skal flytte, trur det blir toppen!

Eg kan anbefale Etnahund på det varmaste!

Hadde tenkt å legge ut bilde av Mayhem og Lundii så du fekk sjå str. forskjell, men det får eg ikkje til, så eg gjer det når eg finn ut av det=)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fekk ikkje opp bilde :/

Men valget har falgt på Salukien. Men når eg skal ha hund igjen etter det ein gong, så er nok etnahund eit stykke oppe på lista i vert fall :D

Prøver ein gong til fordi dei er så vakkre=)

Ein gong i framtida skal eg ha saluki også! Eller greyhound, eller borzoi, ehh ja=)

post-7778-0-55637700-1320625570_thumb.jp

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Veit Salukien også har ein del jaktinstinkt, men slik eg las det verkar det som at Etnahunden har eit mykje kraftigare jaktinstinkt. Kle er null problem :P

Dette varierer nok noe mellom individene, men tror det er vanskelig å si om den ene eller den andre hunden har mest jaktinstinkt - begge er opprinnelig jakthunder som er avlet for å jakte selvstendig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...