Gå til innhold
Hundesonen.no

Dna test for din slekts vandringer- prøvd det?


Recommended Posts

Skrevet

Hei. Er det noen som har prøv ut dette med DNA test for å finne vandreruten til din slekt?

Jeg er veldig interessert i historie, og etter å ha blitt foralt og vist fra en kollega om dette, ble jeg ganske så nysgjerrig. Jeg har veldig lyst å prøve! Det koster jo endel, så må tenke meg godt om. Faren min kunne også tenke seg å teste, så da vil jeg få begge deler morside og farside og se vandreruten til begge.

Testen er fra 10 000 år siden og bak helt til tidenes begynnelse i Afrika. Litt komplisert , men alt står forklart på engelsk.

http://genographic.nationalgeographic.com/genographic/index.html

Her kan dere lese mer om dette og bestille dna taknings sett.

Noen som har gjort dette?

Skrevet

Dette fikk jeg lyst til. Du skriver at hvis du får din fars linje, så vil du få mer detaljert? Jeg har bare meg selv å teste, vil det da bli mindre sikkert?

Hmm.. Dette må jeg lese mer om, nysgjerrig som jeg er :)

Skrevet

Jo hvis du tester får du vite din mors,mors mors mors mors bakover helt bak til begynnelsen. Men får å få en oversikt over begge linjene, må du ha mannlig dna fra slekten, feks. far, bror, onkel etc. :)

Men man får jo kun vite om vandreruten inn imot Norge, ikke så mye om hvor i Norge det har vært osv. litt synd det da, men alikvel interessant å vite hvilke folkegrupper man stammer ifra.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
    • Jeg har forresten prøvd å ha en kattunge i litt lukka kattebur. Ikke sånt hundebur med gitter. Men så at kattungen da ble stressa når hunden gikk på utsiden. Men skal prøve flere ganger.
    • Takk. Ja har prøvd med en hund avgangen. Men da blir det konsert ved siden av på de andre hundene. Men prøvd flere ganger. Har dog ikke prøvd å ha kattungene i bur med hund løse. Men er redd kattungene da blir utrygge hvis de ikke kan klatre høyt eller gjemme seg. Og at hunden da skal bjeffe på kattungene utenfra.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...