Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Nett fått Gresshoppa selen eg bestilte til Pia, men vart litt usikker på størrelsen. Det var ingen størrelsesguide på iPet.no der eg bestilte den, og fant vel ikkje så mykje størrelsesguide andre plassar heller når det kom til selen. Bestilte den i halsopning 30cm sidan det er det ho brukar på halvstrupen sin.

Selen verka litt trang å få på, mulig det er fordi det ikkje er klips-opning, men sånn ein på tre over haude for så å tre labbane ut i riktig opning. Selen sklir framover så sant den ikkje blir trekt bak, og eg får akkurat plass til to fingrar mellom selen og huda på sida. Kanskje ikkje så enkelt og sjå på ein slik pelsdott som det her, men ser det ut som at selen sitter som den skal, eller burde eg gått opp ein størrelse? Følte liksom den vart litt liten...

315003_10150861882820468_791750467_21148984_1271351634_n.jpg

296525_10150861882410468_791750467_21148981_2089150148_n.jpg

299946_10150861881935468_791750467_21148979_711798256_n.jpg

Skrevet

Obsideisan, gjekk litt fort i svingane sidan frøkna måtte så fælt ut på do... Men uansett, ser også ut som at selen sitter greit på ho, hadde den på mens eg gjekk ei runde rundt i nabolaget, og den sklir ikkje når ho vimsar rundt histen og pisten. Er godt mulig er reagerte litt fordi på y-selen har så stor halsopning.

Verka som at ho følte den var litt ubehageleg når ho drog, men det kan kanskje vere fordi ho er vandt til ein y-sele som sikkert har eit anna trekkpunkt?

Hadde eg berre hatt litt peiling på selar, så hadde dette sikkert ikkje vert så vanskeleg :rolleyes2:

Skrevet

Det er vanskelig å se ut av bildene, men sånn du forklarer det høres helt rett ut. Nome- og halvnomeseler har smal halsåpning og vil være trange å tre over hodet, og ligger ganske tett om halsen; ellers vil de ikke ligge korrekt over skuldrene. De vil også krølle seg oppover ryggen med mindre det er litt spenn i trekkpunktet. Stort sett ligger de penest også i halsåpninga når det er trekk i sela. Det du skal være obs på, er om sela ligger oppi armhulen, hun skal ha godt med bevegelsesrom rundt skuldrene slik at hun kan bevege seg fritt og unngå gnagsår :)

Skrevet

Personlig synes jeg ikke det er så viktig med stramme åpninger på halvnome man bare bruker til turer rundt nabolaget. En så liten hund vil uansett ikke dra på seg noen slitasjeskade av et feilplassert kryss mot brystbeinet. Da synes jeg det er viktigere at den ikke GNAGER - da spesielt ved armhulene og mot halsen. Små hunder vil få et veldig bratt drag på nomeseler, som vil dra selen opp mot hals og mot armhulene. Derfor liker jeg best Hurttas sykkelsele ( http://www.hundeutstyr.no/hurtta-pro-sele-sykkelsele-p-442.html for generelt turbruk - spesielt siden trekkpunktet ligger høyt og nært :)

Men nå har du nå selen, jeg ville sjekket nøye om den gnager i armhuleområdet iallefall.

Skrevet

Jeg synes det ser ut som sela sitter godt i front, der krysser den seg selv akkurat på brystbenet. Det jeg reagerer på er at festet er midt på ryggen, eller ser det bare slik ut? Etter å selv ha hatt hund med ryggskade fikk jeg klar beskjed av 2 forskjellige fysioterapauter at festepungt aldri skal være midt på ryggen, det skal enten være ret bak skulderblad eller bak ved halerot som på trekkselene. De mente at halvnome og sykkelseler skal brukes til akkurat det, å sykle med for da dras festepungtet oppover ikke bakover i tilfelle hunden plutselig rykker til/springer ut..

Skrevet

Festet er vel litt lenger bak enn midt på ryggen, men ikkje fullt heilt bak ved halerota. Selen er meint for skiturar, har ein heilt grei y-sele som tursele :)

Skrevet

Festet er vel litt lenger bak enn midt på ryggen, men ikkje fullt heilt bak ved halerota. Selen er meint for skiturar, har ein heilt grei y-sele som tursele :)

Vanskelig å se med all pelsen :) men da regner jeg med at den sitter bra, tror ikke jeg ville hatt den større, så sant den også er minimun 2 fingerbredde ifra armhulen (så du slipper gnagsår og h*n har full beveglighet) da risikerer du at den vrir seg.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...