Gå til innhold
Hundesonen.no

Savner hund! Trenger du hundelufter?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har nå vært uten hund i 3 år, og savner det veldig. På grunn av jobb og mye reising har det ikke vært aktuelt å skaffe ny hund, etter at min siste hund vandret til de evige jaktmarker.

Jeg kunne godt tenke meg å være "hundelufter" noen timer i uka, både for min egen del, og for å hjelpe/bistå andre som har hund, men kanskje ikke alltid har tid til å ta med bikkja på tur i skauen. Jeg bor på Byåsen, Trondheim. Har prøvd å søke på "hundelufting" på google for å se om det er noen som driver med dette i Trondheim, men fant ikke noe. Er takknemlig for tips om dette!

Jeg er 46 år, vokst opp med hund på landet, har hatt 4 hunder sjøl. Labrador, flat, elghund, curly, og har litt erfaring med huskier/vorsteher, hundekjøring. Har også hatt gleden av å trene en fårehund i agility nylig. Morro!

I perioden 2004-2007 drev jeg mye med sportrening, rundering og feltsøk, og oppdaget at et 20 minutters spor-søk er like effektivt som en 3timers tur for hunden! Er veldig tilhenger av at hunden får bruke jakt-søk-bytte- sansene, dvs jobbe litt med hjernen, og ikke bare stå i en luftegård. Liker "postiv respons"- metoden, for jeg tror den virker på lang sikt.

Men uansett så savner jeg hund når jeg drar på sopptur i Bymarka, kjører opp på hytta på Jonsvatnet, eller drar på helgetur til nordmøre.

Hadde vært hyggelig å komme i kontakt med noen som kan låne bort en hund, evt noen som trenger hundelufter.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Heisann. Vi har flere hunder på hundeomplasseringen Solplassen som gjerne vil få litt ekstra. Turer, helgebesøk og ferieturer setter de veldig stor pris på. Hvis du er intressert kan du snakke med Lederen Marianne 93696593 og se mer om hundene på Solplassen bloggen.

Om vedkommede bodde på østlandet hadde jeg nok slått til selv ved behov, men reiseveien er nok i lengste laget fra Trøndelag, både til Oslo og Ski. ;)

  • Like 1
Skrevet

Hadde ikke min utagert mot andre hunder skulle du fått gått så mye tur du hadde orket, men.. :)

Hei. Jeg har selv hatt hund som har utagert mot andre bikkjer, så det kvier jeg meg ikke for. Takk for svar, og beklager at jeg er treg til å besvare henvendelser. "Utagering" mot andre bikkjer kan jo være så mangt, det kan jo skyldes at hunden er utrygg, usikker i situasjoner med andre, hva vet jeg.:-) Men det kan jeg takle. Godt tau og langt syn, så burde det ikke være noe problem. Skriv gjerne til meg. :-)

  • Like 1
Skrevet

Hei. Jeg har selv hatt hund som har utagert mot andre bikkjer, så det kvier jeg meg ikke for. Takk for svar, og beklager at jeg er treg til å besvare henvendelser. "Utagering" mot andre bikkjer kan jo være så mangt, det kan jo skyldes at hunden er utrygg, usikker i situasjoner med andre, hva vet jeg.:-) Men det kan jeg takle. Godt tau og langt syn, så burde det ikke være noe problem. Skriv gjerne til meg. :-)

Sendt deg PM :)

Han er redd/usikker ja, men vi jobber med saken så sakte men sikkert blir han bedre :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...