Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

I siste nummer av hundesport står det en del om foring av eldre hunder.

Hvordan er dette med tanke på råforing (Vom og hundemat evt Norwegian Polar).

Noen tanker om dette kloke soniser ?

Skrevet

Jeg leste også den artikkelen, og tenkte litt mitt, kjente jeg :).

Gamle Babs på nå 11 år går fortsatt på samme fôr som Willy, og jeg kan vel bare si at hun er verken overvektig eller ser ut til å mangle vesentlige næringsstoffer. Jeg har tidligere forsøkt seniorfôr på eldre hunder, men har alltid gått tilbake til vanlig fôring fordi hundene har fått dårligere pelser av dette fôret.

Jeg vil tro det går helt fint å fôre en gammel hund på Vom&Hundemat - antakelig er det langt bedre enn et seniorfôr også :). Trur eg... :).

Skrevet

Ville sett an hunden, jeg. Ser man at hunden sliter mer og mer med ledd, pels og overvekt, så ville jeg kanskje ha vurdert å bytte til seniorfôr, men min erfaring er egentlig at seniorfôr "gjør" de gamle. Spesielt med tanke på at de får mindre energi og blir mer daff.

Cita er 9 og går på 50/50 nr 25 (v&H) og eukanuba jogging and agility

Skrevet
men min erfaring er egentlig at seniorfôr "gjør" de gamle. Spesielt med tanke på at de får mindre energi og blir mer daff.

Ja, der sa du egentlig det jeg har erfart også :). Det GJØR dem gamle, faktisk :)

Skrevet

Jeg har hatt en labrador som gikk på PP sitt seniorfòr med laks, hun kunne dessverre ikke få V&H fordi hun ble så veldig lett tjukk av det. Isåfall mått hun klart seg med en menge beregnet på ca 10 kg hund.

Om hun hadde kunnet spise normalt på V&H så hadde jeg nok heller fòrt henne på det og heller tilsatt litt glucosamin og annet knask for leddene :)

Skrevet

Jeg har foret med seniorfor de siste 3 årene med unntakk av 1 år på VH

Ikke merket så mye på henne egentlig. Nå vurderer jeg å prøve Norwegian Polar.

Hun skal til senior kontroll på mandag, da hun de siste ukene har hatt vondt bak et sted (sliter med å hoppe opp i sofaen, inn i bilen etc)

Nettopp startet med Arhtro Care (glukasmin eller hva det heter)

Skrevet

Jeg har foret med seniorfor de siste 3 årene med unntakk av 1 år på VH

Ikke merket så mye på henne egentlig. Nå vurderer jeg å prøve Norwegian Polar.

Hun skal til senior kontroll på mandag, da hun de siste ukene har hatt vondt bak et sted (sliter med å hoppe opp i sofaen, inn i bilen etc)

Nettopp startet med Arhtro Care (glukasmin eller hva det heter)

Jeg har begynt å fòre Harly på NP, og er veldig fornøyd så langt :thumbs:

Har du BOT dekken til henne? Isåfall kan det være god hjelp i å ha det på noen timer for dagen, gjerne etter tur :)

Skrevet

Vi har 2 godt voksne damer, en på litt over 12 og en som straks er 10. Begge får ProPlan lam&ris, det har de fått i fler år. Ser ingen grunn til å bytte til seniorfôr. Begge er slanke og pigge. De får glucosamin og fiskeolje i tillegg bare.

Skrevet

Jeg har begynt å fòre Harly på NP, og er veldig fornøyd så langt :thumbs:

Har du BOT dekken til henne? Isåfall kan det være god hjelp i å ha det på noen timer for dagen, gjerne etter tur :)

Har ikke BOT dekken, men det står på ønskelista. Så det kommer vel i hus ganske snart.

Hentet NP i går og gav til frokost i dag. Spennende å se hvordan det er kontra VH.

Skrevet

Prøvde veteranföret til RC på Blaze her i en mnd, da snakker vi "forfall"... hun ble fryktelig tynn av det.

Skrevet

Jeg har 2 gutter paa 11 og 12 aar i hus og de har faatt Norwegian Polar hele livet. Siste arene har jeg bare justert mengden i forhold til hold da overvekt er fiende nummer en ogsa tilsetter jeg omega 3 og glukosamin (Hcl og IKKE sulfatutgaven da den inneholder mye salt!) for leddenes skyld og FOS for god fordoyelse.

Jeg faar ofte kommentarer fra folk som vil hilse paa valpen min og de faar sjokk naar de horer at han er 12 ar :-D

Jeg tror pa et fettrikt for med moderat proteininnhold, som ikke overbelaster lever og nyrer unodvendig.

Fett er og blir den fremste kilden til energi og velger man i tillegg et for som inneholder proteinkilder med høy fordøyelighet og god aminosyresammensetning trenger ikke hunden så mye protein som ved dårlig sammensatte og dårlig fordøyelige proteinkilder.

Guest lijenta
Skrevet

Har tidligere hatt en eldre hund med forkalkinger og han foret jeg på adult foret og tisatte gluqosamin og omega3 og det fungerte han godt på til forkalkingene ble for vonde. Ville gjort noe av det samme med de hundene jeg har. Altså ikke gått over til senjor for men foret på et for som hunden fungerer godt på og tatt tilegg som er godt for alderdommen.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...