Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjelp til valpekjøper


Recommended Posts

Guest Belgerpia
Skrevet

Jeg har ei tispe boende hos deleier i Larvik. En frøken med temperament, men inntil hun flyttet herfra så var det kontrollerbart og hun var ikke "teit". Med alderen (3,5 år nå) og tilværelse som alenehund har frøkna utviklet seg til bli direkte utidig i forhold til andre hunder. Hun kan gå greit med noen hanner, men blir litt rabies i forhold til andre.

Jeg skal innrømme at jeg ikke helt vet hvordan det arter seg, men jeg har forstått det på deleier at de opplever det som vanskelig å ha henne løs fordi hun bare bestemmer seg for å være pyton om hun møter andre hunder.

At hun ikke går greit med tisper er helt ok, det er forsåvidt ok at hun ikke går sammen med andre hunder også - men da må hun bli kontrollerbar, dvs. hun må bryte interessen for andre hunder når hun får beskjed og lære seg å ignorere. Ja - dere skjønner hvor jeg vil.

Og før noen begynner å drodle om at hun sikkert er redd andre hunder osv. så kan jeg si med 100% sikkerhet at hun ikke finnes engstlig for noe som helst, hun gjør det fordi hun kan og fordi hun mener at hun har all mulig rett til å hevde sin suverenitet. Denne selvhevdelsestrangen har hun hatt fra hun var valp - hun tok ikke fem flate øre for å diskutere med min voksne terrierdame om hvem som eide leker osv. - Dog var dette kontrollerbart her fordi hun rett og slett ikke fikk lov til å oppføre seg dritalt.

Vel - til poenget. Jeg ønsker at deleierne mine skal få hjelp, de bor i Larvik og mitt spørsmål er enkelt og greit. Finnes det noen i det området som kunne tenke seg å hjelpe dem, eller finnes det noen som kjenner noen som er flinke med hund og flinke til å løse slike problemer. Altså - problemet kan nok ikke løses, men man kan finne andre løsninger eller gi de hjelp til å få kontroll på det. Rett og slett lære de å kontrollere henne uten at de lager konflikt for å si det sånn.

Send meg PM om dere har tips og ideer.

Guest Belgerpia
Skrevet

Finnes det "Ikke la bikkja di oppføre seg som ei purke"-kurs?

I wish!! *ler*

Men jeg fikk ett tips som jeg skal sjekke ut, teit at jeg ikke har tenkt på det selv kjenner jeg :)

Guest Belgerpia
Skrevet

Jeg ville tatt kontakt her :)

Ja Marthe, det hadde nok vært det ideelle, men jeg tror ikke de føler noen trang til å kjøre til Elverum for å løse problemet - da tror jeg de bare lar det gå til de ikke gidder mer. Men jeg skal sende melding til en annen belgereier i distriktet der som er oppegående og flink så får vi se om de ikke kan få litt hjelp :)

Skrevet

Ja Marthe, det hadde nok vært det ideelle, men jeg tror ikke de føler noen trang til å kjøre til Elverum for å løse problemet - da tror jeg de bare lar det gå til de ikke gidder mer. Men jeg skal sende melding til en annen belgereier i distriktet der som er oppegående og flink så får vi se om de ikke kan få litt hjelp :)

Men det var avd Larvik Marthe linket til?

Guest Belgerpia
Skrevet

Men det var avd Larvik Marthe linket til?

Aaaa men ååååååå - jeg er jo for rask når jeg sjekker... Selvsagt kan jeg helt klart sende dem til Per-Arne - har jo rette rasen også............ *rødme*

Skrevet

Ja Marthe, det hadde nok vært det ideelle, men jeg tror ikke de føler noen trang til å kjøre til Elverum for å løse problemet - da tror jeg de bare lar det gå til de ikke gidder mer. Men jeg skal sende melding til en annen belgereier i distriktet der som er oppegående og flink så får vi se om de ikke kan få litt hjelp :)

Men det var avd Larvik Marthe linket til?

Aaaa men ååååååå - jeg er jo for rask når jeg sjekker... Selvsagt kan jeg helt klart sende dem til Per-Arne - har jo rette rasen også............ *rødme*

Flink jente, *ler* ;)

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...