Gå til innhold
Hundesonen.no

Allergi mot hund og hundefôr. Sammenheng?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg mener å huske jeg har lest et sted at allergien hos de tobente kan påvirkes av hva de firbente spiser?

Jeg husker ikke hvor, men det er for lenge siden. Jeg har googlet og lett, men finner ingenting..

Jeg har også snakket med folk som har nevnt det, men dette er folk som bare har hørt rykter og ikke har førstehåndkjennskap til fenomenet.

Derfor byttet jeg over til v&h på mine, uten at det ga noe positivt utslag, men jeg tenkte det muligens var greit å ha i bakhodet når det kommer en allergivennlig en i hus. Sånn for å minske risikoen.

Er det noen som vet mer om dette så setter jeg pris på all info og eventuelle fôranbefalinger.

Skrevet

Teorien høres jo fornuftig ut, dess sunnere hund, dess mindre flass og røyting som allergikere kan reagere på.

Definitivt har fettinnholdet (og fettkilden) noe å si for hundens hudsunnhet, og jeg pers kan ikke fatte at det finnes fôr med mindre enn 18 % fett..

Skrevet

Jeg også syntes det hørtes fornuftig ut, det var derfor jeg gikk over til å fôre på bare v&h. Men uten effekt dessverre. Men så hadde jeg da to hunder som tilsammen røytet veldig mye...

Jeg tenker som så at på en røyefri rase vil det muligens være den siste prikken over i'en, utover det å vaske hunden ofte selvfølgelig.

Men jeg finner ingenting om emnet..og med en fryseboks som består av to og en halv hylle så hadde det vært fint å visst noe før man tar avgjørelsen om å bare fôre rått *ler*

Skrevet

Har du prøvd å søke på engelsk?

Du, en sånn der liten polvott kan da ikke spise så mye? Husk at du kan bruke av dine egne dagligvarer, det MÅ ikke være VOh ;)

Skrevet

Ja, og jeg får bare opp om hunder som er allergiske. Neida, de spiser kanskje ikke like mye som belgeren, men det er to mennesker som også trenger fryseplass liksom*ler* Har ikke råd til å kjøpe ferskmat til oss hele tiden :P

Skrevet

Helt helt utvilsomt for meg iallfall. De dagene jeg har glemt å ta opp V&H, og Fyda får tørrfôr, så kommer allergien min sterkere fram hver eneste gang. Det samme har skjedd de få gangen hun har blitt allergisk mot noe og fått vabler, da klør jeg og plages veldig.

Jeg tror ikke du vil finne noe forskning på dette, så du får ta de anekdoter som finnes for det de er.

Skrevet

Loke, 2 og en halv hylle gir nok fryseplass til dere tre om du handler en gang i uka ;) Det handler om planlegging og stableteknikk, luft i poser kan slippes ut osv.

Skrevet

Helt helt utvilsomt for meg iallfall. De dagene jeg har glemt å ta opp V&H, og Fyda får tørrfôr, så kommer allergien min sterkere fram hver eneste gang. Det samme har skjedd de få gangen hun har blitt allergisk mot noe og fått vabler, da klør jeg og plages veldig.

Jeg tror ikke du vil finne noe forskning på dette, så du får ta de anekdoter som finnes for det de er.

Ok, da sier vi det sånn*ler* Da blir det v&h... Synes jeg egentlig tar nok sjanser ved å i det hele tatt skaffe meg hund, så da er det best å ta i bruk alle midler som finnes for å minske risikoen..

Loke, 2 og en halv hylle gir nok fryseplass til dere tre om du handler en gang i uka ;) Det handler om planlegging og stableteknikk, luft i poser kan slippes ut osv.

Jepp, jeg får bare blir mer løsningsorientert rett og slett! Det er jeg vanligvis god på *ler*

Skrevet

Jepp, jeg får bare blir mer løsningsorientert rett og slett! Det er jeg vanligvis god på *ler*

*Toroposer* Lett å stable, og trenger lite plass :D (ja, du har helt rett...jeg KAN ikke lage mat :D)

Skrevet

Tror ikke fóret har noe å si. Er avføringen til midden som lever på dyrene, som vi mennesker reagerer på.

Det der er riv røskende galt...

Allergener er vel proteiner som holder til i talgkjerlene og i hårsekkene til dyrene, ikke en type middavføring...

Skrevet

Man kan reagere på forskjellige ting hos hunden:

- enzymer i spyttet (min ene bror er allergisk mot dette)

- hudcellene/flass

- pelsproteiner (noen reagerer også på hudceller om det er hårsekker i det)

- hudmidd, men det er ikke artspesifikk til hunder etter det jeg vet, man reagerer på sitt eget også (astma)

Skrevet

Det der er riv røskende galt...

Allergener er vel proteiner som holder til i talgkjerlene og i hårsekkene til dyrene, ikke en type middavføring...

Det er hva jeg har lært, men da lærte jeg noe nytt nå da ! :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Alle dyr har naturlige instinkter som styrer dem. Noen er byttedyr, som lever av gress, bær og annet de finner i naturen, og som har fluktinstinkter når det er noe i nærheten de oppfatter som fare. Typisk eksempel er hester, sauer, hjortedyr osv. Noen er rovdyr som lever av å fange, drepe og spise andre dyr. Både katter og hunder er rovdyr, samt ulv, gaupe, bjørn osv. Fra lenge før hunder (og katter) ble domestiserte og holdt som arbeids- og kjæledyr har dette vært instinkter som rett og slett har holdt dem i live. Det er naturlig adferd å jage og drepe, men vi har avlet bort veldig mye av de sterkeste instinktene. Ulike dyr har også ulikt språk og væremåte, og de aller fleste kommuniserer best med sin egen art. Og så er det noen som kommuniserer på tvers av arter, i varierende grad. Anbefaler å lese litt om språk og adferd både hos hund og katt, og som sagt få hjelp fra fagfolk.
    • Hvorfor er det sånn at alle katter skal jages?
    • Det er jeg også redd jeg må gjøre. Omplassere kattene. Men er vanskelig fordi har blitt så glad i dem.
    • Er det sånn at hunder kun kan gå overens med andre hunder? Og ingen andre dyr? Det samme med katt. Kun med andre katter? Hvis det er så vanskelig å få katt og hund sammen? Er det generelt lettere å få voksne hunder til å gå bra sammen med valper enn andre dyr? Synes det er kjekt å lære.
    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...