Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei alle sammen.

Vi overtok i sommer verdens flotteste og snilleste Tibbegutt. Han er 1,5 år og er vannvittig snill.

Det eneste problemet vi har med han nå, er at han bjeffer nor voldsomt og blir veldig aggressiv hvis vi møter på større hunder. Hvis vi møter mindre hunder, eller hunder på hans størrelse, blir han bare veldig nysgjerrig og kontaktsøkende.

Vi prøver å irettesette han når han begynner å bjeffe og knurre, men han bare ignorerer oss og fortsetter.

Er det noen som har tips til hva vi kan gjøre?

Jeg vil ikke ha en hund som må irettesettes hardt fysisk, og vil heller ikke ha en hund jeg må si "nei" til under hele gåturen. Jeg vil ha en blid og fornøyd hund som takler det meste med et smil :)

Hjemme bjeffer han aldri, og blir aldri aggressiv.

HJELP!

Skrevet

Jeg vil ha en blid og fornøyd hund som takler det meste med et smil :)

Hjemme bjeffer han aldri, og blir aldri aggressiv.

HJELP!

Det vil alle :)

Men man må også ta hensyn til hunden sin og hvordan den har det. Det virker som han er usikker på større hunder, og da ville jeg latt ham slippe det, iallefall for en periode. Så når dere møter andre store hunder kan han heller komme til deg og få godbiter, dere kan trene sitt og bli e.l. Prøv å hold avstanden til den møtende hunden så stor at han klarer å ikke begynne å bjeffe.

Han er også i en litt vanskelig alder med mye hormoner - så jeg syntes han høres ganske så grei ut jeg. :)

Hvis dere jobber med dette en stund kan det hende han syntes større hunder blir greit igjen når han har blitt litt eldre. Det hjelper også om han kan få en stor hund som venn, en å bli trygg på, istedet for å hele tiden møte nye.

  • 11 years later...
Skrevet

Hei. Har en tibetansk spaniel på snart 2 år. 
han bjeffer noe sykt mye hver gang vi går forbi andre hunder. Om det er store eller småe har ingenting å si. 
han er veldig hormonell nå. 
han er en sosial hund, og har bor i huset med en husky. 
ingenting fungere. Nesten så han blir hypnotisert! Helt borte! 
prøvd å korrigere, prøvd god biter, holdt avstand, lot han hilse på.. når hilser på roer seg ned. Men fortsette å bjeffe med en gang vi går videre.. 

håper nå det er bare en periode mens han e så hormonell. 
 

noen som vet eller kan hjelpe med noen tips hva æ kan gjøre så vi får en fin, rolig tur:) 

ellers bjeffer han aldri, leker fint og er blid og fin liten gutt. 

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...