Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Satt og søkte litt rundt på Salukien og kom over ein dansk artikkel om rasen (http://www.hunden.dk/Files/News/File/e1b102cc-847a-44fc-ada5-4e0f322afe28.pdf). Historia er spennande, men det at bediunane kupperte eit eller begge av øyra hadde eg ikkje sett for meg akkurat :huh:

Korleis er det eigentleg med pelsstellet? Skal den langhåra på nokon måte klippast, eller ikkje overhode? :P

  • Svar 86
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg kjenner nesten ikke rasen min igjen her jeg. Av de åtte jeg har hatt er det tre av dem som var en smule vanskelig mht innkalling. Den ene endret seg da han kom over tenårene og utferdstrangen

Hermes + Hermesen = må jo bare bli en liten Hermeline med fire lange bein det her Med fare for å virke inhabil; Mocca er virkelig en nydelig liten skapning. Hun er søt, rar, morsom, festlig, allti

Næmmen, det var da veldig hyggelig, blir litt jeg nå. Men uansett, jeg hjelper gjerne til. Det viktigste, syntes jeg, er at man finner SIN valp, ikke hvilken oppdretter den kommer fra.

Skrevet

Historia er spennande, men det at bediunane kupperte eit eller begge av øyra hadde eg ikkje sett for meg akkurat :huh:

Det gjør de fortsatt (men ikke alle). Her er noen bilder av arabiske salukier:

1322908057733.jpg

1322908057264.jpg

132290805839.jpg

1322908879874.jpg

13229088808210.jpg

Bildene er herfra: http://www.mahadat.c...ead.php?t=12636

Skal den langhåra på nokon måte klippast, eller ikkje overhode?

Jeg vet ikke noe om pelsstell, men etter hva jeg har skjønt skal den ikke klippes. Jeg har hørt noen klipper potehårene når det er snø, mens andre mener det er fy fy.

Takk for artikkelen.

Skrevet

Det gjør de fortsatt (men ikke alle). Her er noen bilder av arabiske salukier:

1322908057733.jpg

1322908057264.jpg

132290805839.jpg

1322908879874.jpg

13229088808210.jpg

Bildene er herfra: http://www.mahadat.c...ead.php?t=12636

Jeg vet ikke noe om pelsstell, men etter hva jeg har skjønt skal den ikke klippes. Jeg har hørt noen klipper potehårene når det er snø, mens andre mener det er fy fy.

Takk for artikkelen.

Potehåra under potane er vel vanleg på stort sett alle rasar reknar eg med? Med tanke på vinterstid i vert fall... Men tenkte meir på om dei kan få "bustefrisyre" på haude som skal fjernast om dei skal stillast? :P

Skrevet

Potehåra under potane er vel vanleg på stort sett alle rasar reknar eg med? Med tanke på vinterstid i vert fall... Men tenkte meir på om dei kan få "bustefrisyre" på haude som skal fjernast om dei skal stillast? :P

Joda, men noen sier at potehårene ikke skal klippes, uansett, fordi de har en funksjon.

Det andre må nok en salukiperson svare på, men jeg tror ikke det er særlig med klipping på en saluki - litt børsting blir det nok.

Skrevet

Det ser jo nesten ut som "eier" merking som man gjør på sau.

Hva svarer du på nå? Kuperingen?

Det er godt mulig. Ifølge den danske artikkelen som blir linket til, tror beduinerne at hundene hører bedre om ørene er kupert.

Skrevet

Hva svarer du på nå? Kuperingen?

Det er godt mulig. Ifølge den danske artikkelen som blir linket til, tror beduinerne at hundene hører bedre om ørene er kupert.

Ja kuperingen. Siden noen ser ut som de er tatt i spisser, noen bare ett øre o.l.

Det minner meg mer om typisk øremerking av dyr.

Skrevet

Ja kuperingen. Siden noen ser ut som de er tatt i spisser, noen bare ett øre o.l.

Det minner meg mer om typisk øremerking av dyr.

Ok, jeg vet ikke noe om den slags øremerking, men du har sikkert rett i det. Syns også det virker som en merkelig måte å gjøre det på (spesielt det med at de kun kuperer ett øre på noen).

  • 5 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...