Gå til innhold
Hundesonen.no

Tur til Island


Mirai

Recommended Posts

Skrevet

Vi lurer på å dra til Island, men har mer lyst til å bo i en "hytte" eller lignende enn å bo på standard hotell. Er det noen som har noen tips? Jeg har ikke planlagt så mange reiser og sånt tidligere, så er litt lost på hvor jeg bør søke og hva jeg skal søke etter på nettet (annet enn flybilletter, liksom).

Antar vi kommer til å oppholde oss i nærheten av Reykjavik, så forslag til ting å gjøre og ting å se er også velkomne :) 2 voksne.

Skrevet

Å bo i et gjestehus er et fint alternativ til hotell. Hytter finnes det ikke så mye av. Must see's er jo Geysir, Gullfoss, det opprinnelige Alltinget, og selvfølgelig Den blå lagune. Og så har man Perlan, som er en roterende restaurant i et tårn. Dyrt men fantastisk god mat og service får dere på Lækjarbrekka i sentrum, anbefales. Nattelivet i Reykjavik er jo legendarisk, type stenger til frokost. Men spørs jo litt om dere er ute etter ferie på Island eller dere vil holde dere i Reykjavik?

Skrevet

Ååh. Vi var på Island for to år sidan, snakk om fantastisk land å reise til / i :) .

Som LineSK seier, gjestgiveri er tingen. I tillegg vil eg sterkt anbefale leigebil! Dei beste opplevingane du kan få, er å køyre bil rundtom på Island. Vi endte ved ein tilfeldigheit opp på eit gjestgiveri på Reykjanes i Isafjordur (ikkje Reykjanes ved Reykjavik). Her viste det seg at dei hadde landets største naturvarma badebasseng, det kan du tru var stas i fykande snøstorm seine kvelden :) . Vi var òg i den blå lagune, det var ein industriell turistattraksjon i forhold til gjestehuset og bassenget på Reykjanes...

Konklusjon: Ha leigebil, køyr rundt i landet, overnatt på gjestgiveri. Og GOD TUR!

(Vi SKAL attende til Island ein gong)

Skrevet

Tror vi begge er interessert i å se litt mer enn kun byen, men ikke tilbringe hele ferien i en bil heller :) Takk for tips så langt.

Skrevet

Her er mitt album fra vår Islandsferie for to år siden.

Vi var der i ti dager, og det var mer enn nok for å få sett det Reykjavik og omegn har å by på - og enda litt til.

Vi dro med turbuss fra Reykjavik til Skaftafell - det var vel en fem timers busstur, om jeg husker rett, men det var mye fin natur å se underveis, det ble stoppet på sentrale steder med naturseverdigheter (turistbuss, så den slapp av og plukket opp reisende) så en fikk sett litt mer enn det obligatoriske. For meg som har lappen var det litt deilig å kunne se fritt, og ikke måtte konsentrere seg om rattet. Men det er klart, med egen bil kan en stoppe der en vil så lenge en vil. Vi endte med to netter på Skaftafell, og ble med på isbrevandring og båttur på Jökulsarlon - en innsjø som er skapt av smeltevann fra isbreen, med digre isbiter drivende rundt, og faktisk et innspillingssted for en James Bond-film for de som er interessert i det.

Vi tok også fly til Akureyri, som er den fjerde største og nordligste byen på Island, hvor vi ble med på guidet busstur til Myvatn (med Dimmu Borgir og andre spennende naturformasjoner). Jeg synes det var vel verdt pengene.

Ellers var vi med på hvalsafari, som ikke var veldig begivenhetsrikt da vi var der, men en kan ikke booke hval. Men det ble veldig mye mennesker på båten, folk knuffet og trengte seg fram for å se når speideren pekte i den retningen en kunne se, og jeg var alltid bakerst, alltid feil vei og alltid for sen...

Vi ble med på hestetur, og det hadde sikkert vært morsommere om jeg ikke hadde innsett på turen at jeg ER redd for hester.

Vi ble også med på spøkelsesvandring en kveld, og det var jo morsomt å få høre diverse legender og historier om Reykjaviks historie og skikkelser.

Det var en fantastisk ferie for meg som elsker å se vakker natur, lære litt, gå på museer, bare slappe av, se ting og delta i mild aktivitet. Jeg tviler på at jeg noen gang drar tilbake, for jeg vil ikke ødelegge minnene fra denne ferien ved å dra på nytt. Jeg vil huske ferien for det den var, ikke prøve å gjenskape den eller legge til nye minner.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...