Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilket fòr er best til en langhåret hund?


bikkjene

Recommended Posts

Skrevet

Det er mange kvaliteter ved en hund å ta hensyn til, og mange tørrfôr kommer i ulike varianter ut fra hundens alder, størrelse, vekt, energinivå og rase, og med ulik smak.

Et godt fôr - uansett om det er tørt eller vått - skal gi hunden god pelskvalitet, men også sunn hud, gode vekstvilkår, god ånde, ikke for mye avføring, rett sammensetning av mineraler og vitaminer og god næring.

Du vil sikkert få 15 forskjellige svar her inne, men en start er å spørre oppdretter hva de bruker og anbefaler. Ofte er det lurt å fortsette en viss tid med den maten valpen fikk i valpekassa, før en eventuelt går over til det en selv foretrekker.

Skrevet

Som Emma seier, det meste av anerkjende for som blir solgt i Noreg skal gi god pels om hunden elles er god, sjølv om ikkje alle er einige i det... No er det sjølvsagt ikkje alle hundar som blir like bra av alle for. Igjen, som Emma seier, høyr kva oppdrettarane brukar, då kvalpen din jo har same genmaterialet å jobbe med (stort sett).

Sjølv brukar vi Appetitt på vår hund, og den er fin og god. Det same gjeld for oppdrettarane våre, som har litt meir vaksne hundar, og som tildels har gjort det særs godt på utstillingar. Eg seier ikkje dette for å framheve Appetitt, for som sagt så ville nok mange andre merke gjort den same jobben, men sidan felleskjøpfor er uglesett hos ein del hundefolk, så kan du no få vite at den funkar, den òg :).

Guest Belgerpia
Skrevet

Det kommer an på rase tenker jeg. Pelskvaliteten kommer jo helt an på fettstoffer i huden osv. Noen hunder trenger mer fett osv.

Selv har jeg belger, og jeg har opp gjennom prøvd mye forskjellige fôr, men alltid endt tilbake på Royal Canine helt ordiner medium adult. Det er det jeg har erfart fungerer best og gir best pels på mine hunder.

Skrevet

Jeg har brukt norwegian polar og vom og hundemat på våre alltid og de er best i pelsen når de går på det vs tørrfor.

Skrevet

Jeg bruker 75 prosent vom og hundemat og 25 prosent proplan, og det kan funke på mange raser, og det kan funke dårlig for andre.

Igjen vil jeg anbefale å høre med din oppdretter, de har sikkert erfaring i hva som er best for din hund i forhold til veksthurtighet, pels, hud, aktivitetsnivå og alle slike faktorer.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...