Gå til innhold
Hundesonen.no

Status: Fri-slipp/dressur områder i Trondheim


KarpeSkrotum

Recommended Posts

Ja, det varierer stort. Saupstad er det alt i fra 0 til 20 når jeg har vært der, så kommer an på tidspunktet man er der. Lade ser bedre ut med tanke på underlag. Ser fast og fint ut og med lite gress.(nedtråkket?). Saupstad er på et myrområde, så det blir lett litt bløtt, men hvis de legger rør og legger over masse, så blir det greit nok - begynner å bli bedre der med tanke på gress også ... er blitt litt nedtråkket visse plasser.

Men morro å se de kommunisere og kose seg der de holder på. Gutten vår ser jeg ikke syns dette er like morsomt som Lure Coursing - der er han virkelig ivrig - morsomt å se. Møtte forresten en whippet med navn 'Petter' (kennel hadde idrettsnavn på kullet og det er Nortug han er kalt opp etter ja) Passer på en måte på en whippet grunnet kommentaren "æ har fler gir ja", for ser forskjell på farten på slipp-plassen og når det er LC - de har et par gir ekstra der :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

har vært noen turer på lade, og kommer nok til å vær flittig bruker! Folk er hyggelige, dyret får sosialisert seg litt, å jeg får slappet litt av;p

Når vi har vært der har det bare vært medium/store hunder der(cavalier er minste vi har møtt). Har selvfølgelig vært litt krangling to og to hunder i mellom, men ikke noe de ikke har ordnet opp i selv! (godt å lære for en sjel som ikke har sett hunder bråke før). Stort nok areale til at 15hunder har gooood plass:) Gresset er ok! de minste hunden forsvinner i gresset, og jeg vil anbefale alle å bruke støvler;)

MEN! til alle dere som tenker å slippe hunden på lade. VÆR SÅ SNILL(!!) gå inn en av portene på OPPSIDEN av parken!! Nederste del av parken ligger i en nedoverbakke, å vi som alt har sluppet hundene har ikke mulighet til å se hva som foregår i bunnen av bakken! Noe som kan føre til uheldige hendelser, ettersom en hel flokk hunder går etter èn!

Kan ikke få bedt dere nok, bruk de to øverste portene, ta kontakt med de som alt er der og la de få sjans til samle inn noen av hundene, slik at hunden din slipper å bli møtt av 10-20 hunder på en gang!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

MEN! til alle dere som tenker å slippe hunden på lade. VÆR SÅ SNILL(!) gå inn en av portene på OPPSIDEN av parken! Nederste del av parken ligger i en nedoverbakke, å vi som alt har sluppet hundene har ikke mulighet til å se hva som foregår i bunnen av bakken! Noe som kan føre til uheldige hendelser, ettersom en hel flokk hunder går etter èn!

Øhhm.. Står dere stille oppe ved toppen av bakken da? Går ikke dere sammen med hundene deres?

Ei venninne av meg var på Saupstad igår, og der reagerte hun på at flere hundeeiere bare sto ved porten og snakka sammen (de savna benker så sårt :rolleyes2: ) og fulgte slett ikke med på hva hundene foretok seg. Det endte i brudulje mellom to hunder, og "ingen" skjønte hva som hadde skjedd..

En annen sak, noen som vet om det blir satt opp lys? Blir en mørk og nitrist affære til vinteren uten flombelysning av noe slag.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ei venninne har vært innom et par ganger og den ene gangen var det noen der med en bråkete hannhund. Eierne var såå fornøyd med at de nå endelig hadde mulighet til å slippe han..

Jeg kommer ikke til å bruke friområdene nettopp på grunn av sånne. Og de som mener at litt bråking og la de ordne opp selv er helt i orden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

tulip: jojo, det er klart vi følger med på og etter hundene! men om de plutselig suser over til den andre siden av parken, tar det litt tid før vi får tak i de igjen, og samtlige av hundene som har vært der når jeg har vært der, er døv om det kommer en annen hund! Nå skal jeg forresten ikke påstå at ALLE følger med, men i allefall de jeg har vært der med:)

Når jeg skriver at hundene bråker og ordner opp selv, mener jeg ikke aggressive hunder som river løs på hverandre! Men at de avgjør hvem som er "sjefen", en tispe som sier fra til en innpåsliten hannhund eller valp o.l. Dette er ikke til å unngå i en hundepark, i allefall ikke en park av slik størrelse med så mange hunder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

antonia: jeg er ikke redd for "småbråk" og normalt hundespråk, men når det så tydelig sies at andre ikke kan gå der og der fordi man ikke har kontroll på hundene, da blir jeg skeptisk da.. Det er jo ikke verre enn at eiere holder seg nær denne bakkekammen, slik at de ser at det kommer folk nedenfra også? Det er felles ansvar for uheldige opplevelser, og folk kan ikke være synske og vite at den og den porten skal man ikke bruke. Så om du/dere som har vært på Lade ser på den som et problem ville jeg kontaktet kommunen/NJFF som har bygget og skal drifte, slik at porten kan flyttes.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De gangene jeg har vært har det ikke vært noe problem med portene. Folk er forsiktige når de kommer inn og går ut, og de som hadde hunder som var overivrig på porten når den ble åpnet hentet inn hundene sin.

Det er jo mulig å plassere seg sånn at man har oversikt over alle portene hvis man har behov for det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

tulip: Når vi har vært der, har folk spredd seg utover hele området for å følge med, men mange av hundene er raskere enn menneskene sine, og kommer ikke på innkalling. Så ønsker bare å si fra om at om du vil unngå mulige uheldige situasjoner, så bør man ikke bruke den nederste porten. Et par av de som er der daglig har kontaktet de som er ansvarlige for området for å få stengt/flyttet porten.

Selv bruker jeg alltid den øverste porten, da jeg vil vite hvilke hunder som er der før vi går inn. Er der tilfeldigvis en hannhund aggressiv hund der inne, som jeg ikke vet om, så kan det fort bli alt annet enn morro.

De fleste som er der er ansvarlige og passer på sin hund, men jeg tar samme utgangspunkt ved frislipp av hund som med bilkjøring; selv om du er ansvarlig og passer på, betyr det ikke at alle andre gjør det!

Ber bare folk som skal dit om å være litt oppmerksom på dette.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
    • Massiv milepæl nådd: Ede mestrer å gå av turbuss på egne bein 🥳 Det startet med at jeg holdt på å falle ned trappen med ham i armene. Løftet ham for tidlig. Bussen ble uventet stående i kø foran rundkjøring før holdeplassen. Det meste jeg hadde av krefter var allerede brukt på å løfte ham fra gulvet. 30 kg med lealaus teddybjørn i den fasongen der viste seg å være i overkant av min bæreevne over tid. Ikke bare armene, men alt av stabiliserende muskulatur fikk kjørt seg mens bussen stod, hakket og rykket, deretter ga full gass og svingte fort og brutalt gjennom den rundkjøringen, for så å svinge like brutalt inn i busslommen og nær bråstoppe. 30 kg ekstra på overkroppen er uvant å balansere på en buss i store bevegelser. Jeg forstår nå de som utfører brystreduksjon på en annen måte. Da det endelig ble tid for å gå av den ufrivillige karusellen der holdt jeg på å falle ned trappen og Ede fikk en overraskende bråslutt på mammadalttilværelsen på gullstol midt i den, uten noen annen mulighet enn å adlyde tyngdekraften og fartsretningen og fortsette ned trappen på egne bein — og det gikk FINT, til hans store overraskelse. Ny motivasjon til å lære Mr.T å gå ned den trappen der var født, og vi har nå, en uke senere lykkes med avstigning fra turbuss på egne ben 🥳 Det ble feiret med Vom og softis 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...