Gå til innhold
Hundesonen.no

Muskelknuter osv. Behandlingstips?


Malamuten

Recommended Posts

Har ganske lenge vært plaget med anspenthet i rygg og nakke blant annet. Det er ganske ille og jeg er ganske rådvill for hva jeg skal prøve.. Det som har vært prøvd til nå er gjevnlig behandling av fysioterapeut over lengre tid, noe som hjalp ca 3 kvarter etter timen før kroppen hadde snurpet seg sammen igjen, noe som endte med at fysioterapeuten ga opp og sa att dette kunne ivertfall ikke han fikse.. Jeg hadde nok allerede gått alt for lenge før jeg gjorde noe med problemet.

Det neste ble trening på treningsstudio/basseng først i 3 mnd med fysioterapeut og en vellutviklet treningsplan så på egenhånd med oppfølging om nødvendig. Dette fungerte rimelig bra på situasjonen generellt, men det blir liksom ikke helt bra og det skal ikke lange treningsoppholdet til før jeg er tilbake til start(ca 3 år siden jeg begynte med treningen nå). Muskelknutene i nakken har jeg aldrig blitt kvitt, og de skulle jeg gjerne hadt bort.

Så noen tips? :) Har hørt mye bra om naprapater, men tror ikke jeg har sjangs til og gjenomføre slik behandling.. Ivertfall ikke slik jeg er nå, fryktelig ømt og kjennes ut som jeg har fått juling.. Kiropraktor går jeg til og det hjelper, men det hjelper ikke så mye på musklene så skulle hadt noe og kombinere denne behandlinga med slik at jeg både får knekt opp og slappet av musklene slik at de ikke drar skjelettet tilbake i feil stilling. Alt av interesse, både tradisjonell behandling og alternativ.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er ogsp plaget med smerter i nakke og rygg. Har gått til akupunktør en stund, det hjalp litt, men plagene kom fort tilbake. Har nå begynt hos kiropraktor. Trodde ikke at det ville hjelpe noe særlig på muskelknuter, men han er en mirakelmann. Blir øyeblikkelig helt smertefri og trenger ikke behandlig mer enn et par ganger i måneden mot flere ganger i uka da jeg gikk til fysioterapeut/akupunktør

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja han jeg går hos er bare vanlig kiropraktor. Han mener at når spenningen i kroppen har sittet for lenge, så vil akupunkturen bare irritere musklene mer, sånn at å knekke opp er bedre. Jeg har kombinert akupunkturen med kiroprakoren men synes at knekkingen fungerer best alene.

Ikke så lett å bli klok på for de er jo ikke enige. Fysioterapeuten mener at å strekke og tøye og ise ned ofte er det beste, mens kiropaktoren mener å presse på punktene er det beste for å forebygge hjemme.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vil anbefale deg tverrfaglig behandling ved et fysikalsk senter som tilbyr kiropraktikk og manuell/fysioterapi. Jeg vil sterkt råde deg å oppsøke en fysioterapeut med videreutdanning, gjerne en som er privatisert (koster mer). Privatiserte fysioer må levere for å tjene lønna si, det må ikke de andre. Naprapater varierer veldig i kvalitet, jeg har brukt gode og dårlige. Hvis du holder til i Trondheim, kan du forsøke å få plass på Smertesenteret ved St. Olavs. Der får du en heftig tverrfaglig utredning. Ellers kan jeg anbefale Skogn Fysikalske noen mil nord for Trondheim. I Bergen har jeg veldig gode erfaringer ved Askøy Naprapatklinikk. I Stavanger-området tilbyr Sandnes Kiropraktor Klinikk tverrfaglig behandling, med blant annet en videreutdannet privatisert fysio som jeg sterkt kan anbefale.

I Oslo har jeg ikke falt og skadet meg enda...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når jeg leser mer om skaden din, er det en typisk jobb for en dyktig naprapat eller manuellterapeut. Disse jobber helhetlig og gjør det bra. Det gjør forsåvidt også kiropraktorer, men de tar utgangspunkt i ryggraden. Fysioterapeuter vil (nesten) alltid forsøke, som du har erfart, å oppnå resultater gjennom trening av skadested og ikke nødvendigvis behandling. Jeg høres kanskje litt arrogant ut, men jeg ville ikke lagt nakkeproblemer i hendene på en vanlig fysio (eller allmennpraktiserende lege).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
    • 4 år gammel engelsk setter vil tidvis ikke gå på tur... Selv i svært sakte gå-tempo kan han finne på å sette seg ned midt i turløypa og setter frembeina i bakken demonstrativt. Hvis jeg kobler han løs og begynner å gå - dilter han til slutt etter på god avstand. Når han setter seg ned og jeg ber han komme, kommer han tuslende saaakte med bøyd hode. Så kan vi kanskje gå 100m i svært sakte tempo før det samme skjer igjen... Det pussige er at andre dager kan han ligge i selen og dra 2t på tur uten problemer. Akkurat som hodet er skrudd på den ene dagen, og ikke den andre. Han er undersøkt av veterinær og det er ikke noe galt fysiologisk. Så problemet sitter nok i toppetasjen... Noen som har vært borti noe liknende?
    • Wow, det er så flott å se at de får selvtillit av arbeidet. Gratulerer med debuten!
    • I helgen deltok Lilje på sin aller første blodsporprøve, etter å ha gått to-tre treningsspor 😅 Her har vi virkelig skyhøye ambisjoner Vi deltok egentlig mest for turen sin del, hun er en utrolig usikker hund både når det gjelder fremmede mennesker og andre hunder, og jeg tenkte en sånn setting kunne være en fin trening for henne. Det jeg var mest redd for var at hun skulle utagere på dommer og sporlegger, men hun kunnen virkelig ikke brydd seg mindre. Når sporsela kommer på er hun på jobb, og å gå spor er tydeligvis morsommere enn usikkerheten på fremmede. Virkelig morsomt å se selvtilliten komme frem i sporet, og vanskelig terreng er heller ingen hindring, selv om hun er en ganske liten hund. Hun brøyter seg frem gjennom tette kratt og nærmest svømmer over myr for å få følge sporet 😅 Treningssporene har bare vært rundt en time gamle, 50-100 meter uten vinkel og opphold, så et prøvespor ble som forventet litt i vanskeligste laget for henne. Men super trening, og fine kritikker: Kritikk lørdag: "Trivelig hund med stor motor. Dessverre går ekvipasjen av sporet i blodoppholdet." Kritikk søndag: "Meget god start. Følger sporet godt frem til vinkel. Tempo fint innledende, men øker gradvis. Ekvipasjen brytes av dommer når de går av og ikke finner tilbake."  Så her er det absolutt noe å jobbe videre med  Søndag var det for så vidt ingen andre i åpen klasse som kom til sporslutt heller, så vi var i godt selskap 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...