Gå til innhold
Hundesonen.no

Muskelknuter osv. Behandlingstips?


Malamuten

Recommended Posts

Skrevet

Har ganske lenge vært plaget med anspenthet i rygg og nakke blant annet. Det er ganske ille og jeg er ganske rådvill for hva jeg skal prøve.. Det som har vært prøvd til nå er gjevnlig behandling av fysioterapeut over lengre tid, noe som hjalp ca 3 kvarter etter timen før kroppen hadde snurpet seg sammen igjen, noe som endte med at fysioterapeuten ga opp og sa att dette kunne ivertfall ikke han fikse.. Jeg hadde nok allerede gått alt for lenge før jeg gjorde noe med problemet.

Det neste ble trening på treningsstudio/basseng først i 3 mnd med fysioterapeut og en vellutviklet treningsplan så på egenhånd med oppfølging om nødvendig. Dette fungerte rimelig bra på situasjonen generellt, men det blir liksom ikke helt bra og det skal ikke lange treningsoppholdet til før jeg er tilbake til start(ca 3 år siden jeg begynte med treningen nå). Muskelknutene i nakken har jeg aldrig blitt kvitt, og de skulle jeg gjerne hadt bort.

Så noen tips? :) Har hørt mye bra om naprapater, men tror ikke jeg har sjangs til og gjenomføre slik behandling.. Ivertfall ikke slik jeg er nå, fryktelig ømt og kjennes ut som jeg har fått juling.. Kiropraktor går jeg til og det hjelper, men det hjelper ikke så mye på musklene så skulle hadt noe og kombinere denne behandlinga med slik at jeg både får knekt opp og slappet av musklene slik at de ikke drar skjelettet tilbake i feil stilling. Alt av interesse, både tradisjonell behandling og alternativ.

Skrevet

Jeg er ogsp plaget med smerter i nakke og rygg. Har gått til akupunktør en stund, det hjalp litt, men plagene kom fort tilbake. Har nå begynt hos kiropraktor. Trodde ikke at det ville hjelpe noe særlig på muskelknuter, men han er en mirakelmann. Blir øyeblikkelig helt smertefri og trenger ikke behandlig mer enn et par ganger i måneden mot flere ganger i uka da jeg gikk til fysioterapeut/akupunktør

Skrevet

Kanskje jeg skal prøve en annen kiropraktor da, for jeg har ikke hadt den helt store effekten, vertfall ikke på sikt.. Er det ren kiropraktor du går til eller en med etterutdanning på andre behandlingstyper?

Skrevet

Ja han jeg går hos er bare vanlig kiropraktor. Han mener at når spenningen i kroppen har sittet for lenge, så vil akupunkturen bare irritere musklene mer, sånn at å knekke opp er bedre. Jeg har kombinert akupunkturen med kiroprakoren men synes at knekkingen fungerer best alene.

Ikke så lett å bli klok på for de er jo ikke enige. Fysioterapeuten mener at å strekke og tøye og ise ned ofte er det beste, mens kiropaktoren mener å presse på punktene er det beste for å forebygge hjemme.

Skrevet

For meg så hjalp det veldig å begynne med yoga :) pleide å være veldig plaget med muskelknuter i nakke, skuldre og rygg, men yoga hjalp veldig :)

Skrevet

Jeg vil anbefale deg tverrfaglig behandling ved et fysikalsk senter som tilbyr kiropraktikk og manuell/fysioterapi. Jeg vil sterkt råde deg å oppsøke en fysioterapeut med videreutdanning, gjerne en som er privatisert (koster mer). Privatiserte fysioer må levere for å tjene lønna si, det må ikke de andre. Naprapater varierer veldig i kvalitet, jeg har brukt gode og dårlige. Hvis du holder til i Trondheim, kan du forsøke å få plass på Smertesenteret ved St. Olavs. Der får du en heftig tverrfaglig utredning. Ellers kan jeg anbefale Skogn Fysikalske noen mil nord for Trondheim. I Bergen har jeg veldig gode erfaringer ved Askøy Naprapatklinikk. I Stavanger-området tilbyr Sandnes Kiropraktor Klinikk tverrfaglig behandling, med blant annet en videreutdannet privatisert fysio som jeg sterkt kan anbefale.

I Oslo har jeg ikke falt og skadet meg enda...

Skrevet

Når jeg leser mer om skaden din, er det en typisk jobb for en dyktig naprapat eller manuellterapeut. Disse jobber helhetlig og gjør det bra. Det gjør forsåvidt også kiropraktorer, men de tar utgangspunkt i ryggraden. Fysioterapeuter vil (nesten) alltid forsøke, som du har erfart, å oppnå resultater gjennom trening av skadested og ikke nødvendigvis behandling. Jeg høres kanskje litt arrogant ut, men jeg ville ikke lagt nakkeproblemer i hendene på en vanlig fysio (eller allmennpraktiserende lege).

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...