Gå til innhold
Hundesonen.no

Gjeterhundkurs


Kristina

Recommended Posts

Skrevet

Ønsker egentlig å prøve sheepdogen min på sau. Hun har mye fryktelig mye gjeterinstinkt til å være en OES... Men hvor enkelt er det å få prøve seg under trygge omstendigheter med en hund som ikke er Border collie? Og hvordan går jeg frem og finner kurs?

Skrevet

Vet at Aussieklubben har arrangert gjeterkurs, og da var det andre raser enn bc med.. Kanskje du kan høre med de? :)

Skrevet

Gråtass fleipa med at jeg burde gjete med Valpis, fordi hun kan høyre, venstre, gå rundt, feil vei og stopp *fnis*

Så om du har muligheten til å prøve, hvorfor ikke?? Det er jo "bare" et kurs liksom..

Skrevet

Ja, jeg har planer om å prøve, om jeg finner et kurs :) Har kikket litt på aussieklubbens hjemmeside, men kunne ikke finne noe om det i nærmeste fremtid iallefall. Kan alltids sende de en mail :)

  • 1 month later...
Skrevet

Det er ingen regel som sier ar det bare er border collie som får prøve seg på gjeterkurs. Men om hunden bare herjer og leker seg, må man akseptere å måtte slutte. Det gjelder for border collie også. Sauens velferd skal også ivaretas. Sjekk med NSG om det ska arrangeres kurs på dine kanter.

Skrevet

Jeg har blitt fortalt at det kan være greit å prøve ett kurs for noen som ikke bare har gjetet med bordere, da endel andre raser gjeter på annen måte. Jeg kan ikke noe om dette, men vet at det er ett sted i sverige som arrangerer kurs.

Guest Gråtass
Skrevet

Ønsker egentlig å prøve sheepdogen min på sau. Hun har mye fryktelig mye gjeterinstinkt til å være en OES... Men hvor enkelt er det å få prøve seg under trygge omstendigheter med en hund som ikke er Border collie? Og hvordan går jeg frem og finner kurs?

Det er sannsynligvis vanskelig å finne noen som er villige til å la din OES prøve seg på sauen. Jeg skal prøve å forklare litt hvorfor:

Vi som driver med gjeting gjør ikke dette for å aktivisere og underholde hunden, det finnes det mengder av annen hundeaktivitet som fyller det behovet. Vi prøver ikke hunder for å se om de gjeter hvis vi faktisk ikke har tenkt til å gjete med dem. Det er ikke snilt mot hverken hunder eller sauer. Det er dyrevelferd for begge arter som skal stå i høysetet uansett.

Det er mange som er uenig med meg i dette, fordi man ofte er nysgjerrig på OM hunden har gjeterinstinkter i behold og hvor mye de har. Men hva skal man bruke den kunnskapen til? Hvis nå din hund har mye gjeting i seg og viser seg bra på sau, skal du da starte med praktisk arbeid? Trene den mot en gjeterprøve? Hva er hensikten med å "prøve" en hund. Til syvende og sist så er dette bondens levebrød og gjeterprøver er en avlsselektering for å plukke ut egnede hunder til avl.

Ikke for å være negativ, men for å belyse litt hvordan man tenker.

Skrevet

Som gråtass forklarer fint er det nok få som vil la deg prøve ut om han er "tent" på sau eller ikke. Det kommer av hensyn til sauen: oppstartsperioden med en hund er det som er mest beslastende for sauen, så hvis man ikke har planer om å jobbe seg videre med gjetingen er det like greit å droppe det.

Men du kan jo gå forbi noen sauejorder og se om han har stor interesse eller ikke :ahappy:

Evt kan det hende det er mulighet til å prøve i forbindelse med et kurs hos f.eks aussieklubben :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...