Gå til innhold
Hundesonen.no

tåler hundene deres musikk?


Iner

Recommended Posts

Skrevet

Ville du ansett det som forstyrende for deg som fører og hunden din at det ble spilt musikk i naboringen, om du stiller i eksteriør eller lydighet.

Nå har jeg to helger på rad fått høre at hunder blir forstyret av musikk. Belgisk Gjeterhund kan ikke klare å oppføre seg i en vanlig eksteriørutstilling om det er freestyle konkurranse i ringen 15 meter unna. Folk som konkurrerer i lydighet klarer seg, men liker det ikke om det spilles musikk i ringen ved siden av.

Skrevet

Det kommer an på. Ikke realtiv lav musikk. Men jeg har opplevd å være i haller med såpass mye støy at jeg har problemer med å høre kommanderingene til dommeren hvis denne står 10 meter unna.

Skrevet

Ville du ansett det som forstyrende for deg som fører og hunden din at det ble spilt musikk i naboringen, om du stiller i eksteriør eller lydighet.

Nå har jeg to helger på rad fått høre at hunder blir forstyret av musikk. Belgisk Gjeterhund kan ikke klare å oppføre seg i en vanlig eksteriørutstilling om det er freestyle konkurranse i ringen 15 meter unna. Folk som konkurrerer i lydighet klarer seg, men liker det ikke om det spilles musikk i ringen ved siden av.

Eh, hvor har du fått det fra at belgisk fårehund ikke klarer å oppføre seg i en vanlig eksteriørutstilling om det er en freestylekonkurranse i ringen 15 meter unna?

Guest Belgerpia
Skrevet

Ehhh.... ??? What???

Regner med at du sikter til stevnet på Tretten der NBFK faktisk forsøkte etter beste evne å gjøre Freestyle konkurransen til en hyggelig event MED publikum og dermed valgte å sette starten til pausen i utstillingen. Dette for å fremme rekruttering til sporten IKKE fordi våre belgere ikke tåler musikk.

At værgudene bestemte seg for å åpne himmelens sluser akkurat da er ikke noe arrangøren kan lastes for rett og slett - jeg vet du var sur på dagen - men igjen - været kan man ikke styre. Og hadde været vært fint så hadde dere antagelig fått mye publikum og litt blest om sporten.

Så freestyle var lagt til det tidspunktet for å være hyggelig ikke fordi bikkjene ikke tåler musikk.

Tatt i betrakning av to av fire starter var belgere samt at de første som begynte med sporten i Norge har belgere så henger vel ikke uttalelsene dine helt på greip.

Skjerp deg!

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Nå høres det jo ut som dette er snakk om en spesiell situasjon jeg ikke har tenkt å blande meg bort i, men kan si genrelt at min hund (en belger, tenk det) ikke på noen måte bryr seg om musikk. Mye musikk ved siden av lp-ringen hadde jeg dog ikke blitt glad for. Ene og alene av den grunnen at jeg kan ha problemer med å høre kommanderingen uten, og med musikk rundt blir det selvfølgelig enda vanskeligere. Kjedelig å måtte spørre hæ hele tida eller ikke få med seg vendinger osv pga støy. Men for hunden sin del har det ingen betydning.

Skrevet

Synes det er vanskelig å høre hva dommeren sier, når det er høy musikk i ringen vedsiden av.

Hunden min brydde seg ikke om det, enda det var hennes første gang i lydighetskonkuranse.

Skrevet

Høy musikk hadde jeg nok ikke satt særlig pris på nei. I enkelte øvelser er man et stykke unna hunden, og det kan bli vanskelig å få til høye nok kommandoer, sammen med ordre fra dommer. Men bikkjene mine hadde ikke blitt påvirket av det pga lydnivået.

Skrevet

Så lenge jeg hører hva dommeren sier, og hunden min hører hva jeg sier, så er det greit for meg.

Men dersom det blir veldig høy musikk, så sliter faktisk jeg å høre dommeren, og det er håpløst å gå et program uten at man hører kommanderingen.

Men nå tviler jeg at det blir noe freestyleprogram samtidig som bruksen, dere hadde nok ikke likt at vi hadde skutt ved siden av deres ring. :P

Skrevet

Eeeh... sorry mac men att belgere inte klarar att uppföra sig på utställning om det är musik på är inte helt sant. Den var för dålig :aww: Vi har varit på utställning där dem spelade musik samtidigt, ingen problemer det nej. Att det är svårare att ha musik på när man kör ett LP program är ju logiskt, det är svårt att höra vad dommaren säger om musiken spelas högt. Men att belgere inte tål musik stämmer inte haha...många belgere som går freestyle.

Skrevet

Vi hadde ring like ved freestyle idag. Tesh brydde seg ikke, men jeg måtte le da en eller annen brukte sangen fra ole brum:p

Skrevet

Nå har jeg en gang i tiden hatt belger, og hun gikk da utmerket alt av øvelser og lea knapt på øret om det var fest hos naboen med masse høy musikk ol. På den tiden trente vi sammen med to andre belgere (terv og groen), og ingen av de reagerte heller. Så at belgere ikke skal klare konse ved høy musikk, den synes jeg er litt i tynneste laget. Men sikkert kjekt å bruke som unnskyldning for at man ikke er helt fornøyd med et stevne ;-)

Om ting er slik Belgerpia skriver, så er det vel kanskje litt lavmål å gå ut slik som du gjør i ditt innlegg, men deg om det.

For å svare på det du spør om: Nei, mitt krapyl bryr seg ikke om høy musikk. Bevisst har jeg trent med mye lydforstyrrelser og trener også med andre forstyrrende momenter.

Skrevet

Siden jeg ikke vet noe om denne spesielle episoden (som det tydligvis er snakk om), uttaler jeg meg på generelt grunnlag.

Ingen av de to belgerne jeg har hatt har reagert på musikk, jeg pleier også gjerne å trene med musikk på når vi trener innendørs. Så lenge støynivået (om det være musikk eller annet) er såpass at jeg hører hva dommeren sier, så bryr hverken jeg eller hunden meg så mye om det som skjer utenfor ringen når vi går LP.

Og i utstillingsringen betyr det enda mindre hva som skjer utenfor ringen.

Jeg foretrekker forresten heller jevnt bråk (som feks musikk og store folkemengder), enn å gå konkurranse et sted hvor det er helt stille, også plutselig kommer det en høy lyd.

Guest Belgerpia
Skrevet

Må bare legge til at jeg ikke er medlem av NBFK, eller ellers engasjert i noe som helst i den klubben - jeg vet bare hva tanken var når de planla å ha freestyle i pausen - jeg er også helt enig i at det var en god ide - men det hadde ingenting med musikken å gjøre. Det var rett og slett for freestylens skyld faktisk.

Skrevet

Ville du ansett det som forstyrende for deg som fører og hunden din at det ble spilt musikk i naboringen, om du stiller i eksteriør eller lydighet.

Nå har jeg to helger på rad fått høre at hunder blir forstyret av musikk. Belgisk Gjeterhund kan ikke klare å oppføre seg i en vanlig eksteriørutstilling om det er freestyle konkurranse i ringen 15 meter unna. Folk som konkurrerer i lydighet klarer seg, men liker det ikke om det spilles musikk i ringen ved siden av.

Dette oppfatter jeg som at noen med Belger har sagt til Iner, ikke at det er noe hun mener selv? :icon_confused:

Guest Belgerpia
Skrevet

Dette oppfatter jeg som at noen med Belger har sagt til Iner, ikke at det er noe hun mener selv? :icon_confused:

DET betviler jeg på det sterkeste, dette høres ut som fantasiene til noen som IKKE har belger som respons på oppgulp om dårlig stevne fra missfornøyd deltager.

...og I was there..

Skrevet

Dette oppfatter jeg som at noen med Belger har sagt til Iner, ikke at det er noe hun mener selv? :icon_confused:

Det er mye mulig det, men som arrangører fortalte når hun var der oppe, så var tanken bak - som Belgerpia har påpekt - at folk skulle få muligheten til å se freestyle-konkurransen. Det hadde ikke noe med at hundene ikke tåle musikk å gjøre, hva utstillere evt har sagt er lite relevant.

Når det er sagt, så får jeg vel svare på det det ble spurt om. Nei, mine hunder plages ikke av musikk - ikke annet enn når jeg synger "I will always love you" av full hals, ihvertfall :P

Skrevet

Hun henviser vel til to forskjellige helger?

Men ingen av mine bryr seg om musikk, så det ville ikke vært til irritasjon med mindre jeg ikke hører hva dommern sier osv.

Skrevet

Hun henviser vel til to forskjellige helger?

Ja, og den ene var tilfeldigvis en belgisk fårehund-spesial. Men klart, det er mulig at det var belgereiere som sa noe sånt på det andre arrangementet hun var på..

Skrevet

Nå i helga var det freestyle, LP, rallylydighet, agility, hopp og valpeshow på samme område. Jeg synes det var hyggelig med musikk i bakgrunnen, men så gikk jeg ikke lydighet. Det jeg fant mest forstyrrende, eller mest påtrengende for å si det sånn, var all bjeffinga fra altfor stressa agilityhunder (både på banen og i telt), samt VELDIG høy lyd på speaker (som riktignok var veldig positiv og flink). Men jeg synes jo reint arrangementsmessig at de med fordel kunne lagt freestyle/HTM-banen bortenfor agilityområdet, hvor det er så mye leven og støy fra før, sånn at de som går LP og rally faktisk kan høre dommer/kommandant.

Mine hunder bryr seg ikke om musikk, annet enn at de liker den samme typen som jeg og blir glade når jeg danser for dem. Når jeg går lydighet med Aiko er det heller blomster, sommerfugler, kule hunder, herlige mennesker og gøyale pytter å plaske i som er utfordringa... :whistle::lol:

Skrevet

Ja. Det stemmer at det er sånn med belgere. Alle vet at de har skjøre nerver. Når det kommer til belgere og musikk så er det bassen som gjør at nervene rister og skramler litt ekstra, og da får de ikke til å konsentrere seg stakkar. :(

Skrevet

Gode svar:-)

Det er ikke fantasi fra min side nei.

Spørsmålet var generellt selv om jeg nevnte en rase som eks.

Det ble sakt begge steder at musikken ville virke forstyrende på deltagerne i ringen ved siden av.

Til det med å legge FS ved siden av AG banen. Nei takk mine mister faktisk fokus av å ha bjeffende hunder ved siden av seg når de er i ringen. Bjeffing forstyrer i hvertfall en av mine hunder.

Skrevet

Hehehehehe du forventer at din musikk skal aksepteres men vil samtidig ikke akseptere forstyrrende lyder selv?

hihi ikke sant...

AG vil alltid bråke, Freestyle bråker og hunder i LP kan også bråke, eiere utenfor ringen bråker

Takler ikke hunden din forstyrrelser av noen slag har den vel ingenting i en ring å gjøre da :rolleyes2:

Skrevet

Hehehehehe du forventer at din musikk skal aksepteres men vil samtidig ikke akseptere forstyrrende lyder selv?

Er det ikke sånn det bruker å være? :P

Skrevet

Til det med å legge FS ved siden av AG banen. Nei takk mine mister faktisk fokus av å ha bjeffende hunder ved siden av seg når de er i ringen. Bjeffing forstyrer i hvertfall en av mine hunder.

Dagens!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...