Gå til innhold
Hundesonen.no

Vond tann på tispe, med 12 dager gamle valper.


Recommended Posts

Skrevet

Oppdaga idag at tispa mi har vondt i ei tann (jeksel), og er ganske hoven. Strøk hun over kinnet istad, og det var tydeligvis vondt! Hun har 12 dager gamle valper hun dier. Hva kan gjøres for henne? Regner med tannen må ut, eller iallefall må det renses opp rundt tannen. Tror ikke vetrinær klarer det uten narkose, men hvordan er det med å legge hunder som ammer i narkose? Kan man det uten at valpene tar skade?

Har ringt vetrinær, men h*n var ute på annen oppdrag, og ringer meg tilbake senere. I mellomtiden spør jeg her.

Guest Jonna
Skrevet

Å legge tispen i narkose tror jeg nok ikke er noe stort problem. Valpene blir jo ikke påvirket på samme måte som i magen.

Men tispen må nok på antibiotika og det reagerer mange valper på med diare. Så kjøp zoolac og elektrolytt blanding med en gang så du er klar for det. Bomullsdotter o.l. om de trenger rompevask og ha olje i lunket vann ved vask (diare lager sår på små bebiser om det får sitte i pelsen/huden).

Skrevet

Ok, bra å høre at narkose mest sannsynligvis går bra. Tispa er nettopp ferdig med en antibiotikakur (for 3 dager siden), merka ikke noe til diare da, men skal være obs.

Hva er elektrolytt-blanding? Ikke hørt om :icon_redface:

Vetrinær eller apotek som har?

Guest Jonna
Skrevet

Ok, bra å høre at narkose mest sannsynligvis går bra. Tispa er nettopp ferdig med en antibiotikakur (for 3 dager siden), merka ikke noe til diare da, men skal være obs.

Hva er elektrolytt-blanding? Ikke hørt om :icon_redface:

Vetrinær eller apotek som har?

Veterinær pleier ha slikt :)

Det fins også en tube nå som inneholder zoolac og elektrolyttblanding i ett. Fungerer veldig bra men jeg kommer ikke på navnet akkurat nå.

Skrevet

Veterinær pleier ha slikt :)

Det fins også en tube nå som inneholder zoolac og elektrolyttblanding i ett. Fungerer veldig bra men jeg kommer ikke på navnet akkurat nå.

Kan det være Canicurpro? Og dette skal da valpene ha? (Eller tispa? :icon_redface: )

Edit: må jo være til valpene, sant?

Skrevet

Elektrolyttblanding er mineralsalter i sterilt vann, som gis til valper eller svekkede dyr som har kraftig diarè eller på annen måte er blitt uttørket. Det er for å kjapt kunne tilføre dem væsken de har tapt pga diareen (eller at de er uttørket pga de ikke vil spise og drikke pga sykdom).

Det gis altså gjerne som en slags førstehjelp til dyr som er uttørket og svekket.

Noen ganger gis det via sprøyte rett i blodet, eller via drypp som henger i en pose på et stativ, og så føres dryppet (elektrolyttblandingen) ned i en lang slange og ut i en nål som er festet/stukket inn i en blodåre på dyret.

Skrevet

Eletrolytter finnes å få i mange former, bla. i drypp (sterilt vann)som nevt, men også pulver som blandes i vann fra bla.Royal Canin, ferdigblandet med kyllingsmak (noen veterinærer fører dette) og en annen pulverblanding som de fleste stordyr praktiserende veterinærene bruker til kalver, men som fint går å bruke til valper også :) Jeg kan finne alle navnene på mandag...

Lykke til, regner med tannen bør få komme ut ja, betennelse i munnhulen kan føre til mange flere komplikasjoner enn å legge hunden i narkose.

Skrevet

Takk for alle svrar!

Har vært i kontakt med vetrinær, og Tupy er satt på AB og får smertestillende. Tanna trekkes i morgen (vetrinæren hadde ikke tid i dag). Gav ho en halv tabelett smertestillende (Previcox) som jeg fikk av vet.

Når jeg sjekket vetrinærkatalogen, står dette under Kontraindikasjoner: Drektige eller lakterende tisper, dyr <10 uker eller <3 kg kroppsvekt, dyr med gastrointestinal blødning, bloddyskrasier eller blødningsforstyrrelser. Skal ikke brukes samtidig med kortikosteroider eller andre NSAIDs.

Betyr lakterende at de ammer? :icon_redface:

Hvis ja, hva gjør jeg i morgen? Har fått beskjed om å gi en halv da også, men bør jeg det? Hva ville dere ha gjordt?

Er irritert over at jeg ikke sjekket katalogen før jeg ga ho medisin, men det burde da ikke være nødvendig da det er vetrinæren som har foreskrevet medisinen, og h*n vet hun dier.

Skrevet

Lakterende tisper er ammende (melkegivende) tisper, ja.

Du hører på veterinærens anbefaling, ikke forles deg på pakningsvedlegget. For mennesker er det iallefall alltid legens anvisning som gjelder, ikke evt anbefalinger i pakningsvedlegget, selv om de to strider mot hverandre.

Jeg har aldri spurt, men jeg ville med største selvfølgelighet gått ut fra at det samme gjelder for veterinærmedisin; altså man følger dyrlegens anvisning.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Beklager først innlegg, trolig en hang up. Ja vet det er avtalebrudd, men oppdrettere har mye makt. Har selv vært ute for det selv. Og kjøpte valp derfra. Prisen sto der, og jeg bare nevnte at det var en høyere pris en retrieverklubben hadde. Fikk da beskjed om at ho hadde masse på venteliste så jeg fikk betale eller miste valpen... 
    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...