Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor ofte tur med valp-unghund-voksen?


Milou

Recommended Posts

Skrevet

Har verdens fineste valp på 4 måneder - men synes det er mange turer inn og ut hver dag, så jeg lurer litt på når antallet lufteturer reduseres...

per idag er det vel mellom 7 og 10 turer hver dag. Lufteturer altså. (og med lufteturer mener jeg bare rett ut for å gjøre fra seg og så inn igjen.)

I helgene når vi ikke jobber er det som regel flere lufteturer (ved jobb drar vi hjem og lufter i pausen). Vi går en eller to lengre turer hver dag, innlagt litt trening osv.

Hvor mange turer går dere med hunden til vanlig som voksen? 4?

Hvor mange turer går dere med en unghund? samme antall som voksen?

Når vil antallet lufteturer kunne reduseres/når kan jeg typ ha rutinen med fast antall turer hver dag (ikke kun lufting men noen små turer+ en lengre tur)?

Guest Belgerpia
Skrevet

Jeg har en valp som nå er 6 måneder, og i tillegg til to gode turer om dagen så har hun frem til nå blitt luftet sånn ca. hver 3. time bare rett utenfor. Eller - egentlig luftes hun ved behov. Dvs. når hun har sovet, spist, lekt osv. Frem til nå ca. hver 3. time.

I går og i dag har hun vært hjemme alene for første gang og da har det blitt 7 timer - og det gikk fint i går. Hun får da en 40 minutters tur før jeg går på jobb sånn at hun er god og sliten når jeg går.

Jeg har gått turer med Hermine fra jeg fikk henne, dette fordi jeg også har en voksen hun og han må ha mosjon. Hermine har mått være med. Til å begynne med var de lengste turene på ca. 4 kilometer - nå går hun lett med på 6-8 kilometers tur uten problemer.

Guest Gråtass
Skrevet

Jeg går mer tur med min bc valp på 10 uker enn du gjør med din 4 mnd valp. Så den tar sikkert ikke skade av å bli med på litt lengre turer og heller trappe ned på luftingene.

Skrevet

takk for svar :)

hver 3.time høres bra ut, håper vi kommer dit vi og snart:)

Det blir ikke færre luftinger om vi forlenger turene, vi har prøvd med 30-50 min turer men da tisser han ofte bare en gang på starten av turen, slik at han må ut nesten med en gang når vi kommer inn. Kommer liksom i utakt om dere skjønner...

Tar vi en skikkelig tur får han tisset 2 ganger, og vi slipper å løpe ut igjen med en gang han er inne. Vi er jo ellers aktive med han, men det jeg beskriver er hverdager hvor vi jobber til fire, slik at vi ikke har kapasitet å ta han på mange lange turer.

Han må som regel luftes hver time-halvannen time. Ofte når han er inne signaliserer han at han vil ut veldig ofte, mens på tur kan det ta mye lengre tid mellom tissinga :getlost:

Det hørtes kanskje litt mekanisk ut med rett ut-rett inn, ikke meningen å gi et sånt inntrykk. Like ved lufteplassen er det en plass hvor han kan løpe fritt, snust masse og den er også fin som treningplass for en valp, og han er der ofte i lufteturene, om enn ikke så lenge av gangen. Kommer også andre hyggelige hunder iblant som han kan hilse på, så det er mulig derfor han signaliserer så ofte at han må ut når vi er inne :lol:

Skrevet

Valper er ikke tette, så enkelt er det. En må bare belage seg på å ta dem ut "støtt og stadig." :lol: Noen er tregere med å bli tørre enn andre, men de blir tørre. Alle sammen. :)

er veldig klar over det, spørsmålet mitt gikk ikke ut på når den blir renslig, men på om noen kunne si noe om rutiner med unghund og voksen hund, og omtrent når man kan forvente at blærekontrollen er bedre enn det min her har nå. :)

er også litt redd man fort "fastnar" i dette mønsteret som er nå, han må og vil ofte ut og luftes når vi er hjemme (når vi er på jobb kan han holde seg i 3-4 timer)

Guest Gråtass
Skrevet

Jeg tror valpen din trener eieren sin jeg.. Han får jo masse oppmerksomhet ved å være ute fremfor å lære seg rutiner. Det er jo likemye valpen som skal tilpasse seg vår hverdag, som vi skal tilåasse oss dens kapasitet. Men når han fint holder seg 3-4 timer når dere ikke er hjemme, så klarer han nok det når dere er hjemme også og har han ett uhell, så er det jo ingen krise.

Skrevet

Jeg tror valpen din trener eieren sin jeg.. Han får jo masse oppmerksomhet ved å være ute fremfor å lære seg rutiner. Det er jo likemye valpen som skal tilpasse seg vår hverdag, som vi skal tilåasse oss dens kapasitet. Men når han fint holder seg 3-4 timer når dere ikke er hjemme, så klarer han nok det når dere er hjemme også og har han ett uhell, så er det jo ingen krise.

haha, det er godt mulig :lol:

jeg tenkte først det var fordi han er i ro når vi ikke er hjemme, og at "systemet" er mer igang når han er mer aktiv sammen med oss. Men et par dager i helgen hvor vi er hjemme på dagtid er han "like ille" :rolleyes2:

men han tisser jo inne hvis han signaliserer og ikke får gått ut, så han må tydeligvis bli litt mer moden inntil vi kan slappe litt mer av :wub:

Skrevet

Valpen på 5 mnd her er ute ca hver tredje-fjerde time alt ettersom hun sover eller er våken.

Du skriver at dere er veldig aktive med han, noe som kan ha mye med saken å gjøre. Merker det på valpen her også, er hun i ro må hun ikke så fort på do.

Jeg er heller ingen fan av å være så alt for aktiv med unge hunder, mange lærer seg da ikke at man faktisk kan slappe av en hel dag innimellom men må gjøre noe hele tiden.

Han andre jeg har var husrein da han var 7-8 mnd, da holdt det med 2 ganger ut i døgnet (ja det er faktisk vanskelig å få med seg en basenji ut når det er storm og regner..).

Han er nå 1.5 år og får 1-2 lange turer om dagen, pluss morgen og kveldstur. Noen ganger mer, noen ganger mindre. Alt ettersom.

Skrevet

*setter roligtrening øverst på listen* :whistle:

når vi er inne med han er han nemlig veldig oppmerksomhetssyk, men det er jo ikke så rart på hverdager når vi har vært borte hele dagen da :wub:

tror jeg skal prøve å ta en lengre morgentur, gå en tur etter jobb og gjøre lufteturene kjipere. Tusen takk for svar alle sammen :lol:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...