Gå til innhold
Hundesonen.no

Hard hud på hasene


Recommended Posts

Skrevet

Det har seg sånn at vi har fliser i alle rom. Hunden får sove i sofa, har en stor pute på gulvet, og vi har lagt ut flere tepper for å la være å skli når noen bestemmer seg for å leke. Men når han skal slappe av, så skal han alltid ligge på den harde biten - de myke sakene jeg har lagt ut bryr han seg liksom ikke om. Av og til, men mesteparten liker han bare gulvet.

I går så lurte jeg på hva i all verden som var på hasene til Pøbel. Det var en hårløs flekk på ene hasen (Callus, kanskje?), med tørr, hard hud. Måtte jo kjenne og klemme på andre siden også (hønemor ...), og det var ganske hard hud der også.

Jeg har sett mye rart før, men jeg har faktisk aldri sett "liggehud" på hasene til en hund før. Kan det ha no' med underlaget hjemme å gjøre? Og er det noe jeg kan gjøre for å få det til å bli "normalt" igjen for å forebygge mer? Noe å smøre på? Flytte? :whistle:

Skrevet

Foxi har det. hun får også gjerne noen flekker på siden for hun ligger alltid på ene siden i sengen sin. Liggesår? :whistle:

  • 2 weeks later...
Skrevet

Snakket med veterinær, og hun mente at han fikk ekstra "puter" der? Noen som har hørt om dette før? :blink: Og det var ikke noe å bekymre seg for, men det hørtes bare rart ut ...

Skrevet

Træl kalles det. Områder med mye "slitasje" og mye bruk, får træl, en fortykkelse av den normale huden for å stå i mot slitasjen på et visst punkt/sted.

Tror det er helt normalt. Har sett slike "liggeputer" på dyr på tv mange, mange ganger.

Jeg ville ikke bekymret meg. Træl oppstår jo bare for å beskytte, slik at det ikke går hull på huden. Ta f.eks. hendene til en snekker eller andre lignende yrker med mye manuelt arbeid. De får træl i hendene på grunn av verktøyet de bruker dag ut og dag inn i jobben.

PS! Træl er hva det kalles på min dialekt her på østlandet. Mulig det heter noe annet i andre landsdeler :ahappy:

Skrevet

Ja, jeg vet hva træl (Callus) er. Sier det sjøl, faktisk! :lol: Men jeg synes bare det var ufattelig rart å få det der han har fått det. Aldri sett det før, eller hørt om det. ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...