Gå til innhold
Hundesonen.no

Dere som skal kjøpe hund i Sverige (eller skal på ferie dit med hunden)


MiO

Recommended Posts

Skrevet

Nye regler fra Mattilsynet! (← link)

Siterer et lite utdrag fra linken til Mattilsynet ovenfor:

"Alle hunder og katter eldre enn tre måneder som har vært i Sverige og som tas over grensen til Norge skal fra og med fredag 11. mars være behandlet mot revens dvergbendelorm. Denne bendelormen er ufarlig for hunder og katter, men kan forårsake svært alvorlig sykdom hos mennesker. Hunde- eller katteeiere kan selv behandle sine dyr. "

Siterer fra Dyrebeskyttelsens info:

"Vi minner dere alle på de nye reglene om at ALLE hunder og katter over 3 mnd som fraktes over grensen fra Sverige til Norge SKAL være behandlet mot revens bendelorm. Denne artikkelen hos Mattilsynet forteller alt dere trenger å vite, den ble oppdatert senest i går. Det MÅ kunne bevises at dyret er behandlet ihht til nye regler når dere skal inn i Norge!"

De som kjøper 8 uker gamle valper ser det greit ut for, men er valpen eldre enn vanlig ved overtagelse, er reglene endret.

PS! Hvis jeg har postet dette på feil sted, kan moderator gjerne flytte innlegget. Beklager i så fall :)

Skrevet

På nyhetene snakket de om at man kan risikere å ikke få med seg hundene over grensa om man ikke har disse papirene med seg.

  • 4 weeks later...
Skrevet

Da jeg fikk piller mot orm av dyrlegen fikk jeg ingen papirer med dem. Hva slags papirer må man ha?

Skrevet

Nei, du må kjøpe piller, printe ut egenerklæringskjema fra mattilsynet.no, gi pillene før du drar tilbake til Norge igjen, og fylle ut før du drar over grensen. :-)

Skrevet

Lurer på hvordan du skal få til det :icon_confused: Hvis du bare skal å handle og la hunden ligger i bilen tror jeg ikke du trenger å tenke på det. Det er jo fare for dette hvis du er og går tur i skog og gress. Tror det er veldig mange som ikke tenker på dette hvis det bare skal en snartur over for å handle.

Skrevet

Lurer på hvordan du skal få til det :icon_confused: Hvis du bare skal å handle og la hunden ligger i bilen tror jeg ikke du trenger å tenke på det. Det er jo fare for dette hvis du er og går tur i skog og gress. Tror det er veldig mange som ikke tenker på dette hvis det bare skal en snartur over for å handle.

nemlig! Jeg har stoppet min mor fra å ta med begge bikkjene på harry tur, de er jo alltid med. Ligger i bilen når vi er på nordby, så tisser og inn i bilen og vi kjører til moss hvor vi går tur. Sånn har vi gjort det i alle år. Jeg måtte virkelig lekse opp her om at hun ikke fikk lov med mindre hun skaffet piller og skjemaer :P

Det er også masse forvirring på jobben hennes også med like cases. "alle" her drar jo på harry turer :P

Skrevet

Lurer på hvordan du skal få til det :icon_confused: Hvis du bare skal å handle og la hunden ligger i bilen tror jeg ikke du trenger å tenke på det. Det er jo fare for dette hvis du er og går tur i skog og gress. Tror det er veldig mange som ikke tenker på dette hvis det bare skal en snartur over for å handle.

Siden Nordby er Sverige (i hvert fall sist jeg var der), så trenger man å tenke på det med tanke på å både marke hundene og ha papirene i orden. Det er innreise over grensa til Norge som gjelder, ikke om hunden har vært i kontakt med mulig smitte. Mange tenker ikke over det, men det er vel kanskje litt kjedelig å bli stående på grensa fordi man ikke har giddi og brukt tid på å få disse papirene i orden. Ormerkur er ikke sååå dyrt, og de fleste har da mulighet for å få printa ut et skjema og fylle inn det.

Skrevet

Nei det er jo egentlig ingen stor sak, skal jo selv gjøre det når jeg skal en liten tur over. Men jeg tror bare ikke så mange orker å tenke på dette når de skal på harrytur. Trooor ikke jeg selv hadde gjort det hvis jeg skulle til en butikk og hunden hadde ligget i bilen imens. Men nå har jeg jo ingen muligheter for det selv *snurt* :getlost::P så får ikke vurdert den saken.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Interessant undersøkelse. Jeg lurer litt på hvor relevant spørsmål om kjønn er. Og er det uinteressant med folk som ikke eier hund per i dag, men kanskje passer, har hatt, skal ha osv?
    • Hei! Vi er en bachelor-gruppe fra Høgskolen i Østfold som skal utvikle en applikasjon for hundeeiere. 🐶 Målet med appen er å gi en bedre turopplevelse for deg og din hund, ved å gjøre det enklere og raskere å finne turstier som passer deres behov. Vi vil derfor stille hundeeiere noen spørsmål, og håper du vil ta deg tid til å svare på vår undersøkelse. Det vil ta rundt 3 minutter 😊 https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdBufjg3yT9ZUTtD9Qd1aG_mtBd6xKl91J0VVUJpInzE_nh-Q/viewform?usp=header
    • Har gått helt fint med tispen min, ho spiste andre dagen mer normalt og nå spiser ho som før igjen. Ho går veldig bra også er veldig aktiv nå både før også etter fjernet stingene så tror det er temmelig individuelt det der egentlig fra hund til hund. Tispen min har endelig lagt på seg mer igjen også etter operasjonen da ho gikk ned i vekt før operasjonen ettersom tilstanden så det begynner bli veldig bra 😊
    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...