Gå til innhold
Hundesonen.no

Blære problemer


Recommended Posts

Kan vel egentlig starte med hele historien :)

Det hele starta i januar da Emma hylte endel og blødde når hun tissa, da havna vi en tur på dyrlegen der det ble tatt blodprøve, UL, urinprøve og mye "kniping". UL så veldi bra ut, de så ikke noe spesielt på blodprøvene og kjente ikke noe spesielt på henne.

Urinprøva derimot var riv ruskende gale, 9.5 i PH og blod i urinen og UVI. Så vi fikk med antibiotika, nytt for og askorbin syre hjem. Etter 10 dager på dette så var det ikke noe forbedring, hun gikk ned i vekt og sleit med tissing ennå(tissa aldri inne, bare tissa i nermere et min hver gang ho tissa ute), vi var til vet med ny urinprøve der det ikke var noe forbedring i PH men litt bedre med tankte på UVI og blod, ble satt på ny antibiotika, Clavobay tror jeg den het. Den funka endel bedre men vi fikk tilbakefall uansett, var på tilbake på vet er det ble tatt ny grundig UL og sendt prøve av urinen til NVH ikke noe spesielt gale på den heller og PH var nede på 6.5. Så da prøvde vi en kur til med Clavobay og skulle se det ann. I den perioden så merka jeg ikke noe spesielt, synes fortsatt hun tissa litt for lenge, men tenkte det var bare jeg som var hønemor.

Så nå på onsdag står jeg opp og lufter hunder, sovner på sofaen, og våkner av en Emma som ligger og peser og skelver, reiser meg opp for å ta henne med ut da dette er noe hun kan gjøre når hun er dårlig i magen.

I det jeg reiser meg å ser jeg at hun ser så rar ut, og da ligger hun rett å slett å tisser på seg, MASSE.

Ringte vet og sier vi kommer ut men at urin prøve blir vanskelig da hun er av typen som tisser 2-4 ganger om dagen. Men mens jeg da lufter Jackie så tisser Emma 5-6 ganger, ellers så er hun seg selv, ikke slapp eller noe.

Kommer ut til vetten og låner bok å tisse på, Emma tisser med en gang hun kommer ut av bilen så vi får tatt prøve.

Prøvene viser 7,5 i PH og UVI. Så da er det på igjen med ny antibiotika, Baytril.

Snakka med ei veninne idag som anbefalte meg å reise til Tore Berg i Gjøvik, så jeg kan få finne ut hva det her er, skal inrmme det er ikke noe gøy å se at Ems ikke har det så godt og må gå rndt å vente på medsiner som skal funke, og etter kuren så må man vente på tilbakefall.

Så nå sitter jeg og vurderer å ringe til Tore berg på mandag for å høre med han.

Noen som har noen erfaringer med enten symtomene og Tore Berg å dele?

Her er noen ting jeg har skrever opp for å nevne om jeg ringer Tore:

-PH opp i 9.5, så ned i normal, for så å gå opp igjen.

-UVI som kommer tilbake og ikke alltid forsvinner med antibiotika.

-Vi så klart blod på en tur i snøen med henne, og urinprøvene har vist spor av blod

-Har ikke hatt løpetid på snart 1 år(bruker å gå ca 7-8 mdn imellom)

-Tisser veldi lenge når vi er ute, sitter alltid i over 15 sek og tisser

-Drikker egentlig som normalt, drakk litt mer en vanlig på onsdag.

-Er ellers seg selv, ikke vært noe særlig slapp eller hatt noe feber.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min første tanke er dyrkning av bakteriene som ble funnet, for å se hva som er beste middel - hvis det ikke er gjort.

Har ikke relevant erfaring (i forhold til problemet ditt) med Tore Berg, men Argyr ble TPLO-operert der og er veldig fornøyd med det ihvertfall. :)

Lykke til, håper det er noe som lar seg fikse!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min første tanke er dyrkning av bakteriene som ble funnet, for å se hva som er beste middel - hvis det ikke er gjort.

Har ikke relevant erfaring (i forhold til problemet ditt) med Tore Berg, men Argyr ble TPLO-operert der og er veldig fornøyd med det ihvertfall. :)

Lykke til, håper det er noe som lar seg fikse!

Dyrningsprøve er sendt og ikke funnet noe gale på :(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dyrningsprøve er sendt og ikke funnet noe gale på :(

Hva mener du? Fant de ingen bakterier? Hvis hun hadde UVI da prøven ble tatt så ville jo dyrkningen vise hvilke bakterier som er tilstede.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva mener du? Fant de ingen bakterier? Hvis hun hadde UVI da prøven ble tatt så ville jo dyrkningen vise hvilke bakterier som er tilstede.

Da vetten ringe med resultatene fikk jeg bare besked om ikke noe å finne, vi sendte inn prøven for å finne ut hvilken antibiotica hun skulle få, men siden både PH og dyrkningsprøva var bra så skulle jeg bare fortsette på foret og se det ann :/

kan hun ha krytaller/steiner i nyer/blære? Spes med tanke på så høy phverdi.

Det ble skjekka men de hadde hun ikke, men om PH forstetter slik så er det en stor sjanse for at hun får det

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...

Tenkte jeg kunne oppdatere denne :)

Vi tok turen til Gjøvik og Tore Berg tidligere denne uka(19.04).

Det ble det tatt alle mulige tester, hun hadde da 8 i ph, som da har økt siden sist da den var 7 igjen.

Ellers så alt bra ut, hun ble rønget for eventuelle ryggproblemer som kunne gjøre noe med bakparten, ryggen på perfekt ut :)

På UL derimot så fant han noe:

IMAG0099.jpg

Møt "klumpen"

Han fant en nydannelse i blæreveggen. Så nå venter vi på svar fra tyskalnd på en urinprøve tatt rett fra blæren, så skal vi finne ut om vi skal ned i mai for og ta CT og evt fjerne. Men om Emma skal fortsette og sitte 30 sek å tisse innimellom så velger jeg heller å fjerne den.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...