Gå til innhold
Hundesonen.no

hunden min biter når jeg leker med den


hilde91

Recommended Posts

Skrevet

hei er det noen som kan hjelpe meg? jeg har en border collie blanding av rottwieler og sjefer , og hvorfor vill den ikke høre på meg? og når den leker med meg så blir den utrolig gira og biter utrolig hardt og slutter ikke hvos jeg sier nei, lurer på om jeg må selge den fordi er nok ikke noe familiehund igrunn, :(:(

Guest lijenta
Skrevet

KAn du fortelle mer om hvordan du leker med den og hvor gammel den er. Da blir det lettere å fortelle hva vi har tro på at kan dempe dette

Skrevet

Det høres ut som du har fått deg en krevende blanding der. Anbefaler deg at du finner en hundeskole eller en klubb med en instruktør som kan hjelpe deg, og gjerne gå et kurs i hverdagslydighet. En hund hører ikke automatisk etter eieren sin, det er noe de må lære fra de er valper. Det er litt jobb å få en hund lydig i alle situasjoner, men det er noe som hører med når man kjøper en valp.

Skrevet

Ikke lek sånn at den blir så gira at den biter. Når det kommer så langt slutter du å leke med den, og ignorerer den. Førøvrig enig med de andre over her, meld dere på kurs :)

Skrevet

Hvorfor skal den høre på deg da???

Har du gitt den en grunn til å høre på deg eller er det bare noe du forventer at den automatisk skal gjøre?

Gi den en godbit hver gang den gjør noe riktig, så vil du se at den etterhvert vil prøve å gjøre det du vil.

Men du må være konsekvent! Gi godbit MED EN GANG og kun når den gjør det riktig.

Du skal IKKE lokke og lure med godis på forhånd...

Det er vanskelig, men det gir resultater!

Etterhvert vil hunden automatisk gjøre som du sier/vil, men det tar måneder og kilovis med godis ;o)

Skrevet

Hei og velkommen hit. Du bør nok fortelle litt mer om deg selv og hunden din, slik at vi har litt å gå ut fra før vi kommer med noen råd eller tips.

Skrevet

Jeg har gått på kurs og jeg må si meg enig i det treneren sa: Ignorering er det som fungerer best. Selvfølgelig må man se ann situasjonen - det hjelper veldig lite å ignorere hunden hvis den biter istykker sofaen.

Men når det er biting under lek er det beste at hunden lærer så fort som mulig at det ikke vil bli noe lek hvis den biter. Men som de andre her har også sagt; beste er om du skriver hvor gammel hunden er osv, så det blir enda lettere å gi tips om hva som kan hjelpe :ahappy:

Skrevet

Hva når hunden biter uten videre. Her kan vi sitte i sofaen og plutselig kommer det en liten piraya og hever seg over føtter og hender. Bukser og sokker er spesielt morsomt når vi kler på oss. Vanskelig å ignorer noe som henger i buksebeinet :whistle:

Skrevet

Amiga var også liten piraya, da hylte jeg au og gikk. Ofte satt hun veldig fortumlet tilbake, men hun ga seg for hun skjønte at jeg fikk "vondt". Ignorere en Piraya er ikke alltid lett :P

Skrevet

Har hatt lignende blandig skjøl, me bordercolli, sjæfer å karelskbjørnehund... å dette var en meget tøff hund som måtte ha veldig klare regler på ALT fra han var liten.

Så tror d som blir sagt over hær er viktig, du må jobbe masse me den å gi den en grunn til å ville høre for dette er mye arbeidshund i blandinga så den blir frustrert vist den ikke får utløp for energien sin å siden den har mye arbeids instingt tror jeg at å gi denne hunden masse oppgaver kan være ett stort pluss. Masse trim, oppgaver å regler er vel d jeg ser på som noe av d viktigste, så kan kanskje ett kurs å være til hjelp vist du sliter me å få bikkja slik du vil ha den :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...