Gå til innhold
Hundesonen.no

Beroliggende?


Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Etter tassen ble operert sist mandag, så har han vært helt i 100. Jeg har prøvd å gjemme ting litt rundt, og prøvd litt hode trening. Da dette kun er gøy i 5 min, så tenkte jeg å spørre her.

Hva syntes dere om beroliggende til hund? Camywet heter det jeg fikk hos vet. Etter at tassen gikk på alt som var både i dag og i går, så ringte jeg å hørte. De sa det var bedre at han fikk det, istedenfor at han eventuelt skulle knekke beinet igjen..

Hva syntes dere? er dere kjent med det merke?

post-7545-0-09761500-1300726617_thumb.jp

Guest Jonna
Skrevet

Er det Calmivet du mener?

Jeg har gode erfaringer med å holde en hund i ro med det, jeg valgte alikavel å ligge hunden i bur så den ikke brått prøvde hoppe opp/ned fra en sofa e.l. Det tar bare 2 sek å slå opp igjen ett brudd.

Over kort tid så ser jeg ikke problemet med dette. For å stimulere hunden mentalt så sørget jeg for at dosen var mindre når jeg planla være 100% rundt hunden. Jeg tok hunden i en ryggsekk (for din del armen) og gikk en tur med hunden bare for å stimulere sansene dens og gi den sanseinntrykk.

Men om det er Calmivet du har fått av veterinær så må du prøve deg fram, for det var ikke store dose forsjellen som skulle til for en halvaktiv hund til en hund som lå langflat uten å bevege en muskel med tungen hengene ut av munnen. Bare husk at med Calmivet så er det kroppen som bli slapp, men du kan se øynene fortsatt er våken og følger med så de trenger å bli stimulert på en eller annen måte (derav turen i sekk for min del)

Skrevet

Det var nok det jeg mente! :)

Da kan jeg jo prøve det. De sa han kunne bli engstelig etter at han tok de tablettene, så etter han fikk tabletten, så satt han mer å peip å syntes synd på seg selv enn å ligge ¨sove.

Skrevet

Man skal være obs på at dyr kan bli redde av å være neddopet i kroppen men "våken" i hodet. De kan tross alt følge med på alt, men de klarer ikke å røre seg så mye. Jeg ville i alle fall skjermet hunden for ekle opplevelser når den går på middelet, sånn at den ikke blir skremt. Og selvsagt ikke brukt det som en unnskyldning til å ikke stimulere hunden mentalt. Å ta med hunden rundt omkring som JeanetteH skriver, er nok lurt, bare pass på at den ikke blir "overfalt" av verken folk eller hunder - den har tross alt begrenset mulighet til å vise språket sitt. ;)

Skrevet

Han får kun beroliggende om han er sånn han var i går. Altså, at han beit på ting, ville ikke slutte, og ville ikke roe seg.

Når han brukte den i går, så ble han lagt i buret, ellers lå han i armene mine de timene.

Jeg bruker det bare om det er fullt nødvendig:)

Skrevet

Husk også at det er en fortvilende situasjon å være i for en hund, eller hvem som helst andre som ikke evner å si fra om sånt; at de kan ha vondt uten å kunne gi uttrykk for det. Da kan slike bli litt "tullete", de kan bli aktive og de kan bli aggressive. Sier ikke at din er det, men det kan være verdt å tenke på neste gang han blir litt smågal; kan det være smerter som gjør at han er sånn, eller er det kun understimulering? ;)

Skrevet

Vet egentlig ikke hva det er . Noen ganger logrer han som fyy med halen, og noen ganger gjør han ingenting. annet enn å bite skikkelig. Han har også etter ulykken begynt å knurre på mennesker og hunder. også i søvne, så bjeffer og uler han.

Han er også livredd for å gå utenfor huset.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...