Gå til innhold
Hundesonen.no

PRA og Patella-Luksasjon


Nikita2010

Recommended Posts

Skrevet

Ja lurer på det over. Vet det skal være gjort før du skal ha valper på de, men er det et spesielt tidspunkt i livet deres det skal sjekkes?

Googlet det litt, men fant ikke noe klart svar.

Skrevet

Jeg vet ikke med pappillon, men på cavalier som også er en miniatyrhund så er det vanlig å teste første fra 18 mnds alder.

Skrevet

Når man tester for PRA avhenger jo av om det finnes DNA-test for rasen eller ikke, noe jeg ikke vet. DNA-test kan jo taes når som helst i livet, mens øyelysning må foretas flere ganger ettersom PRA utvikles med alder, og det ikke finnes noen fasit på hvor tidlig/sent de får det. På sheltie anbefales det for avlsdyr at tisper øyelyses før hvert kull, hannhunder årlig, og øvrige som ikke går i avl anbefales lys ved 1, 4 og 7 års alder. PL har jeg ikke greie på, men vil jo anta det sjekkes når hunden er ferdig utvokst, så det Cavalita skriver stemmer sikkert.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det viktige her er ikke ditt hjerte, for det skinner igjennom. Tror rasen du velger er viktig. Det er viktig å velge rett hund til jobben, og omvendt. Jobben kan være lange turer, sofakos, eller totalt kaos. Jeg fikk en portugisisk vann hund som valp. Gleden var stor, helt til den gikk nesten berserk ved 7 måneders alder. Hørte ikke etter lenger, dro i båndet, spiste alt, inkludert steiner og pinner. Det er tross alt forskjell på og tygge å spise pinner. Nå, etter at jeg leste meg opp og fulgte rådende, så jeg problemet i et annet lys, og fikk en god respons hos hunden.  
    • Ja, valpeshow har vel "alltid" vært uoffisielt. Om det er flere enn for to år siden, kanskje klubbene begynner å komme seg igjen etter pandemien?
    • Det er ikke så mange store uoffisielle utstillinger.  Det er mange uoff. Valpeshow hvor junior og veteraner også kan delta. Disse blir  ikke registrert noen steder og det deles ikke ut cert. Har ingenting med mange uregistrerte hunder å gjøre. 
    • Hvor finner du uoffisielle utstillinger? Jeg antar det kan ha noe med mengden uregistrerte hunder å gjøre, uten at jeg vet noe mer om det.
    • Hvorfor er det så mange uoffisielle utstillinger nå enn for ca to år siden? Gjelder ingenting når det er uoffisielt? Blir det det samme som valpeshow da for voksne hunder?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...