Gå til innhold
Hundesonen.no

Er blandingshunder friskere enn rasehunder?


Artemis

Recommended Posts

So which is healthier - posh pedigree or humble mutt? It’s this question more than any other that makes breeders of the purebred dog hyperventilate. And you can understand why. Surely, after years of honing their beloved breeds, their dogs are vastly superior in terms of health than their crossbreed cousins – especially, God forbid, than those awful designer dogs.

Link til bloggen: Pedigree Dogs Exposed

Bloggen hevder det mange her inne paastaar er feil. At den gjennomsnittlige blandingshund lever lenger og er friskere enn den gjennomsnittlige rasehund.

Den omtaler ogsaa tilfeller som moteblandingen av labrador og puddel, og effekten av blanding av to raser med samme problem.

Of course if both breeds suffer from the same condition, the pups could be affected. There’s very good evidence, for instance, that Labradoodles are just as likely to suffer hip dysplasia as their purebred parent breeds. The breed mean hip score for Labradors is 15 and for Standard Poodles it is 14 while the Labradoodle’s average hip score is 14. Over 400 have now been tested via the KC/BVA scheme– more than many Kennel Club breeds, including the Boxer and Dalmatians – and clearly the cross doesn’t bring any benefits in terms of joint disease.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er mange som hevder at blandingshunder lever lengre enn rasehunder, og det må de gjerne gjøre, jeg vil derimot se noen bevis på det i form av statistikk før jeg sier meg enig. Jeg tør vedde på at for hvert eksempel de kommer med en bastard som har blitt hauggammel, så kan jeg komme med et eksempel på en bastard som ble avlivet ung, og/eller en rasehund som ble like gammel.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Den dagen alle blandingshunder går gjennom feks HD / AA røntgen, øyelysning og diverse tilsvarende kontroller, og fortsatt blir funnet friskere, da skal jeg tro påstanden.

Klart, om det man sammenligner med er raser med ekstremt dårlig helse, så vil vel de fleste komme godt ut.

Men det finnes da mange friske raser.

Den av mine til nå 6 hunder som har hatt mest helseplager er Rambo min bordercollie / karelsk bjørnehundblanding.

Joda han levde til han var nesten 15 år, og ble tatt pga alderdom.

Men han hadde epilepsi, kronisk prostatabetennelse og en hel del smårusk opp gjennom årene.

Så jeg tror nok det kommer mer ann på individ og rase.

Jeg har lite tro på at en miks av fransk og engelsk bulldog blir friskere enn de ville blitt som renraset liksom...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

So which is healthier - posh pedigree or humble mutt? It’s this question more than any other that makes breeders of the purebred dog hyperventilate. And you can understand why. Surely, after years of honing their beloved breeds, their dogs are vastly superior in terms of health than their crossbreed cousins – especially, God forbid, than those awful designer dogs.

Jeg har dessverre like store problemer med å ta denne damen seriøst som jeg tar "den andre siden" seriøst. Hun har dessverre alt for stor slagside og lite nyanserte innlegg - uten å underbygge påstandene sine - til at det kan sees på som noen sannhet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er mange som hevder at blandingshunder lever lengre enn rasehunder, og det må de gjerne gjøre, jeg vil derimot se noen bevis på det i form av statistikk før jeg sier meg enig. Jeg tør vedde på at for hvert eksempel de kommer med en bastard som har blitt hauggammel, så kan jeg komme med et eksempel på en bastard som ble avlivet ung, og/eller en rasehund som ble like gammel.

Helt enig! :thumbs:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror, at uansett rase / blandingsforhold, så går nok mye på det individuelle planet og på eieren.

Enkelte tar livet av bikkja, la oss si den er renraset, fordi den har en D hofte. Blandingshunden med D hofte ble aldri rønknet og ble kanskje da 10-12 år gammel... Går nok litt på dette også. Og motsatt.

Bikkjer er bikkjer. Uansett om man kjøper rasehund eller blandingshund, så tror jeg det er ganske 50/50 hvor frisk den er, og hvor lenge den lever. Det er jo det man betaler for, en hund, med alt det det innebærer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvilken blandinger? En blanding av newfoundlandshund og st.bernhardshund vil neppe være noe friskere enn en vorstehhund, men en blanding av husky og vorstehhund er nok friskere enn en engelsk bulldog.

Men det kommer litt an på hva det måles i. De fleste som påstår at blandingshunder er friskere enn rasehunder ser ofte på livslengde som et "sunnhetstegn", og sier at alle andre raser "sliter med HD og sånn". Jeg ser mange blandingshunder (og rasehunder) som halter rundt, og kanskje har en del av de HD, men det er bare rasehundeierne som er klar over det.

Og det finnes idiotisk raseavl hvor avlshundene er innavlet og med sykdommer og skavanker over hele seg, men det blir altfor feil å sammenligne blandingshunder med disse "værstingene".

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Nå hadde NVH for 10-15 år siden en undersøkelse på akkurat dette, hvor de undersøkte blandingshunder kontra rasehunder (enkelte raser så vidt jeg husker)både mtp på helse og levealder. Det var ingenting i den undersøkelsen som tilsa at blandinger hadde hverken bedre helse eller høyere levealder. Jeg har prøvd å finne igjen denne undersøkelsen, men jeg tror ikke den er publisert på nett, mulig fordi dette var før dataalderen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

En av mine forelesere nevnte at han hadde laget en lignende artikkel, Gråtass. Hans spesialfelt er genetikk på hund, så jeg kan spørre han om jeg kan få en kopi av den.

Om det er mulig, skulle jeg gjerne hatt en kopi av den. Dette ble publisert i hundesport i sin tid. Men litt uoverkommelig å skal pløye gjennom 15 årganger av HS for å finne det igjen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

La oss si at det stemmer at dersom to ulike rasehunder får avkom så gir det friskere avkom. Ja, hva så? Det betyr da ikke at avl er "avslørt". En førstegenerasjons blanding vil jo fremdeles dra nytte av avlsarbeidet. Det er ikke utenkelig at vi rett og slett står ovenfor et eksempel av allmenningens tragedie.

Vi skal heller ikke glemme at vi også driver bevisst avl fordi hundene skal utføre oppgaver i samfunnet vårt. Jeg sliter med å se hvilken lærdom vi skal få ut av det hele dersom påstanden om at blandingshunder er friskere stemmer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg sendte mail til han og hørte, men artikkelen jeg tenkte på var ikke den samme (om noen lurer på hvem han er kan de sende meg en PM, men jeg gidder ikke legge ut hans mening på nettet). Det gjaldt en spesifikk sykdom med statestikk på forekomst hos ulike raser og blandingshunder.

Jeg fikk derimot et langt svar som støtter oppunder det de fleste andre her på forumet sier.

Det er veldig vanskelig å si noe om hvorvidt blandingshunder er friskere enn renrasede, ettersom det ikke blir registrert når hunder dør og det er ganske begrenset med systematiske helseundersøkelser på hund. Det er også vanskelig å regne prosent syke individer innenfor en rase når ikke alle registreres i NKK. Det problemet er jo enda større på blandingshunder, når vi ikke har noe oversikt over hvor mange blandingshunder som egentlig lever i Norge.

Forsikringsselskaper sitter på noe data, men det gir også et litt feil tall ettersom det er flere som forsikrer renrasede hunder.

"Rasen" som kommer høyest på sykdomsstatestikkene til veterinæren er allikevel blandingshunder, men igjen, det sier veldig lite ettersom "blandingshunder" bare er et samlebegrep og vi ikke har kontroll over hvor mange blandingshunder som finnes totalt.

Å uttale seg generelt om helsesituasjonen til blandingshunder blir vanskelig, nettopp på grunn av at blandingshunder er så mye. Men, som mange på forumet her er enig i, så vil det jo være enklere å vite hva man får dersom man kjøper seg en rasehund. Selv om det avles på mye rart innen rasehunder også, så har man hvertfall muligheten til å skaffe seg en noenlunde oversikt over hva som ligger i linjene.

Men det kan selvsagt tenke seg at det er mindre recessive sykdommer på blandingshunder. Det skal veldig mye til for at en krysning mellom to ulike raser er homozygot for et sykdomsallel, mens sjansen er mye større hos raser med liten genpol.

Det var et kort sammendrag av svaret jeg fikk, så jeg har fortsatt ikke noe tro på at blandingshunder er friskere enn rasehunder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes at når man diskutere hvorvidt blandingshunder er friskere enn renavlede rasehunder så blander man ofte kortene. Jeg tør påstå at begge sider har litt rett :-).

Det motstandere av renavlede raser har rett i er at ved langvarig linjeavl/innavl/matadoravl i en begrenset genpool (=lukkede stambøker) risikerer man innavlsdepresjon i populasjonen. Innavlsdepresjon kan gi symptomer som generelt dårligere fertilitet (mindre kull etc), mer autoimmune sykdommer og dårligere immunforsvar osv. Man kan også se at visse genetisk betingede sykdommer forekommer hyppigere i slike innavlede populasjoner, opptil ti til tjue ganger hyppigere forekomst enn i en "kontrollpopulasjon". Finnes mange eksempler på sistnevnte; om vi tenker etter så har de fleste raser sine "greier". Visse kreftformer forekommer oftere hos flat og boxer f.eks. I min rase forekommer f.eks CEA og MDR1-defekten i ekstremt høy grad sammenlignet med relaterte raser; 75-100% av alle individer er bærere eller affekterte! Hos f.eks den nærmest beslektede rasen border collie er forekomsten så vidt jeg husker minimal, et sted mellom 1-3%...

Hvis man tar en sammenligning med den menneskelige populasjonen er de fleste skjønt enige at den typen avl som har foregått i alle raser med lukkede stambøker må nødvendigvis før eller siden føre til mer sykdom/innavlsdepresjon. Eller er det noen her som betviler at giftermål mellom søskenbarn i generasjon etter generasjon ikke fører til mer skavanker og arvelige lidelser hos barna? Selvfølgelig gjør det det, det viser jo alle undersøkelser som er gjort på isolerte menneskelige populasjoner.

Det de som forsvarer renraset avl har rett i er at når det er snakk om arvelige lidelser og defekter så kan såklart en blandingshund også få det. Et glimrende eksempel på det er HD. Er begge foreldre bærer av "HD-gener" så kan avkommet utvikle HD uansett hvor ubeslektet foreldredyrene ellers er. Kreft og andre lidelser kan også forekomme hos blandingshunder avhengig av foreldrenes gensammentsetning. Men om man hadde tilgang til nok pålitelig statistikk på både blandings og renrasede hunder så gjetter jeg på at man allikevel ville sett en litt større forekomst av arvelige sykdommer hos renrasede hunder rett og slett fordi linje/innavl har det med å øke sjansen for å doble både gode og dårlige gener. Og siden man i de fleste raser kjører med lukkede stambøker er det de samme genene som forsterkes for hver generasjon. Det er en logisk forklaring på hvorfor visse sykdommer har en høyere forekomst i enkelte raser enn i andre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

"Er blandinger eller renrasede friskest" er vel strengt tatt umulig å svare på. På individbasis blir det helt meningsløst, for det kommer jo an på hvilken rase og hvilken blanding man snakker om.

Utavl vil alltid føre til større gendiversitet, som minsker risikoen for dobling av sykdomsgener. Da snakker jeg reell utavl og ikke bare "ikke innavl". Hvis foreldredyrene deler sykdomsgener så spiller det ingen rolle om de er av forskjellige raser, da er det ikke utavl.

Om renrasede eller blandinger er friskere vil avhenge helt av status quo i begge populasjoner. Er majoriteten av mixene rene hybrider av nært beslektede raser eller er de litt av hvert? Hvor syke er den renrasede populasjonen og hvor mange av sykdommene er felles?

Parrer man en schäfer og en basenji vil man ikke få fanconi, DM, dvergvekst, eller andre sykdommer som kun den ene rasen har og som er recessive. Men man kan risikere å få f.eks. JRD eller HD, som begge raser har. Er da krysningen friskere eller ikke? Mange vil jo bruke slikt til å si at "nei, den fikk jo HD, så den er ikke noe friskere", men i realiteten så er sykdomspotensialet kraftig redusert.

Parrer man en schäfer og en belger, så blir det en helt annen situasjon, fordi de deler så mange av sykdommene. Blandingen vil kunne få HD, AA, spondylose, epilepsi, katarakt, pannus, hypothyroidisme, pancreasinsuffisiens og så videre. Nei, den vil ikke få DM eller dvergvekst, men den er definitivt ikke noe friskere enn foreldrene, fordi det ikke er tilstrekkelig forskjell på genmaterialet.

Studier vil ikke gi noe svar annet enn status quo der og da, 15 år senere kan situasjonen være en helt annen (fordi hvilke raser som inngår i blandingene varierer).

Hybrid vigour er i aller høyeste grad reelt, men da må det jo være hybrider vi snakker om da, ikke nære slektskap.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
    • Massiv milepæl nådd: Ede mestrer å gå av turbuss på egne bein 🥳 Det startet med at jeg holdt på å falle ned trappen med ham i armene. Løftet ham for tidlig. Bussen ble uventet stående i kø foran rundkjøring før holdeplassen. Det meste jeg hadde av krefter var allerede brukt på å løfte ham fra gulvet. 30 kg med lealaus teddybjørn i den fasongen der viste seg å være i overkant av min bæreevne over tid. Ikke bare armene, men alt av stabiliserende muskulatur fikk kjørt seg mens bussen stod, hakket og rykket, deretter ga full gass og svingte fort og brutalt gjennom den rundkjøringen, for så å svinge like brutalt inn i busslommen og nær bråstoppe. 30 kg ekstra på overkroppen er uvant å balansere på en buss i store bevegelser. Jeg forstår nå de som utfører brystreduksjon på en annen måte. Da det endelig ble tid for å gå av den ufrivillige karusellen der holdt jeg på å falle ned trappen og Ede fikk en overraskende bråslutt på mammadalttilværelsen på gullstol midt i den, uten noen annen mulighet enn å adlyde tyngdekraften og fartsretningen og fortsette ned trappen på egne bein — og det gikk FINT, til hans store overraskelse. Ny motivasjon til å lære Mr.T å gå ned den trappen der var født, og vi har nå, en uke senere lykkes med avstigning fra turbuss på egne ben 🥳 Det ble feiret med Vom og softis 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...