Gå til innhold
Hundesonen.no

Innbilt svangerskap


MegaMarie

Recommended Posts

Skrevet

Det er jo mange som steriliserer hundene sine om de har innbilt svangerskap. Hvor lang har det gått da før de tar avgjørelsen med å sterilisere dem?

Blondie har nå for første gang innbilt svangerskap. Det jeg har merket så langt er produksjon av melk, og akkurat nå lå hun og slikket på en bamse og løftet opp foten til den slik at den kunne få tak i melken. Hun har også hatt litt stor mage for noen dager siden, men om dette kom av mat eller om hun faktisk blåste den opp, det vet jeg ikke.

Hun har ikke møtt på så noen hunder når hun har hatt innbilt, så jeg vet ikke hvordan hun reagerer på de. I dag hadde vi besøk av to små unger, det skjedde ingenting gale da heller. Mamma mente at hun prøvde å vokte sofaen her hinn dagen fordi hun ville "føde" valpene sine der, men jeg fikk ikke det med meg, så jeg vet ikke om det var sant.

Når blir innbilt et så pass stort problem at man steriliserer hunden?

Skrevet

For min del ble valget om sterilisering pga innbildt tatt sammen med dyrlegen.

Min hund har vært innbildt siden første løpetid. Og alle kjerringråd med trening, før,under,etter løpetid, mindre mat osv er prøvd men hunden ble like fullt innbildt.

Det var ikke det at det var så plagsomt at det rant melk av henne, for det var det eneste synlige for det blotte øye, resten var at hun ble daff sløv og slapp i forkant , og etter innbildt, hun var en annen hund og derfor ble hun etter sin 5 løpetid.

Skrevet

Fra naturens side skal alle tisper ha innbilt i mer eller mindre grad. Det er fordi de skal kunne ta til seg andre valper i flokken, om noe skulle skje med valpenes egentlige mor. Så det er jo ikke akkurat noe galt med en tispe med innbilt.

Men om det blir så mye at det plager tispen, så kan det jo være greit å høre med veterinær om det er noe man kan gjøre.

Selma har hatt innbiltvalp etter hver løpetid så langt. Det går over såpass raskt at jeg ikke ser på det som noe problem. Men hun er ofte sur som ei bleie rundt løpetid, og det ser jeg mer svart på :lol:

Skrevet

Jeg streriliserte M etter 3 løpetider... Hun var nesten 5 år når hun kom i hus, hun hadde løpetid hver 5. mnd med innbildt mellom hver løpetid, som medførte humørskifter, slapphet, masse melk, liten treningslyst og generelt lav interesse for å forlate hagen. Jeg snakket med forrig eier og h*n fortalte at innbildt og hypige løpetider hadde hun hatt hele tiden.

Tok dette opp med 2 forskjellige vetrinærer før jeg bestemte meg. Etter operasjonen fikk jeg beskjed om at livmoren var såpass herpet at det var større risk for livmorbetennelse enn at hun kom til å stryke med av alderdomsplager. Hun måtte bli liggende hos vet på drypp og blodoverføring 2 t lengre enn normalt da hun hadde hatt store blødninger underveis.

Er veldig fornøyd med resultatet av steriliseringen, jevnt humør og mye mer tålmodig/språksikker ovenfor andre hunder. :lol:

Skrevet

Jeg streriliserte M etter 3 løpetider... Hun var nesten 5 år når hun kom i hus, hun hadde løpetid hver 5. mnd med innbildt mellom hver løpetid, som medførte humørskifter, slapphet, masse melk, liten treningslyst og generelt lav interesse for å forlate hagen. Jeg snakket med forrig eier og h*n fortalte at innbildt og hypige løpetider hadde hun hatt hele tiden.

Ja, det er vell når det blir såpass ille at det plager både eier og hund at man bør tenke på å ta den avgjørelsen. Blondie er egentlig ganske teit å trene når hun har løpetid. Hun er ukonsentrert og mer interessert i mannehundene enn meg og treningen. Men jeg har ikke trent henne noe nå som hun har innbilt, så jeg vet ikke om det blir noe problem. Men om hun først skal ha 3 uker med løpetid, og deretter et par øker med innbilt hvor hun er daff og ukonsentrert, så må jeg vell kanskje vurdere noe slikt. Men papilloner får jo et tonn med pels da :lol: Håper på at hun ikke er teit å trene med innbilt!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...