Gå til innhold
Hundesonen.no

Hunden rapper ved


MiO

Recommended Posts

Chivaz har fått en ny hobby og det er å rappe ved fra stua. Vi har en stabel ved siden av peisovnen, med ferdig kappet ved. Nå bruker vi stort sett kapp av vanlige planker som ved, siden vi får det gratis (altså gratis fyring om vinteren = lavere strømregning). Vi fyrer altså ikke bjørkekubber og slikt, som er det mest vanlige å fyre med. Men kun planke- og bjelkekapp.

Chivaz stjeler seg en liten pinne derfra i blant, og ligger og tygger på det. Ser at småbiter og flis han får løs, blir svelget (det ser sånn ut for meg iallefall). Ikke forstår jeg at det kan være noe godt, men han gjør det.

Hvor mye anstrengelser skal jeg legge i å få tatt det fra han og hindre han i å ta slike vedbiter? Er det farlig med et par små trefliser i magen, tro? Han ligger jo rolig og gnager på denne planken og syns visst det er topp underholdning :-) Det gjør derfor ikke meg så veldig mye, men spørsmålet er jo om det er skadelig for han å få i seg noe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er helt og fullstendig ubehandlet ja - ellers er det ikke tilrådelig å brenne det :-) Behandlet treverk kan avgi skadelige og usunne gasser ved brenning, så det er utelukket.

Fyrer kun med trygg ved her ja! :ahappy:

Da lar jeg han bare kose seg med den vedbiten han "stjeler" mens jeg ser det i øyekroken og ikke gidder å bry meg :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har en som gjør det samme her, bortsett fra at han spiser ikke så mye av det, det er nemmlig mye morsommere å dra barken av veden og slenge det utover gulvet :(

Har ikke brydd meg med det siden han gjør det så sjeldent, og han lar være om han får beskjed om det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei, altså dette er egentlig ikke noe problem bare et visst familiemedlem holder ham inne om morgenen. Ellers har han program han, masse trim - får han mer så hadde han kunnet risikere belastningsskader så jeg har kuttet litt ned på det, bilturer, lek osv, her er det full rulle nesten til leggetid og utenom en tid på dagen jeg ofte trener. Han har luke og kan gå ut i hundegården som han vil når døra ut er låst (han åpner dører selv), men det er mest for å ligge der og glane eller tisse. Om han ikke har 50-100 meter å løpe på så er det nesten ingen vits med gjerde for den typen hund, en hundegård er bare en startgrop for ham. Men på det nye stedet vi flytter vil han få det sånn, med 1.5 meter høyt gjerde. Og det har vi bestemt uavhengig av dere akuratt pga denne uvanen hans med å stikke av (flytte skulle vi uansett). Før har det gått hunder fritt her i alle år, de har åpnet dørne på huset selv og gått inn og ut som de ville, og det har aldri vært noe problem, men nå har det blitt det.
    • Ikke ta ting personlig. Opplysning om gjeldende lovverk er ikke et angrep på deg. Det er mange gæmliser her som har hatt hund før det var lover mot å la hundene løpe løse. Jeg (vi) kan relatere og forstår deg. Tror ikke du er et dårlig menneske. De lovene er forholdsvis nye, de er i konflikt med tradisjonelt hundehold på bygda og de står ikke på forsiden av avisene hver dag, en må søke etter dem eller få informasjon fra andre. Det er langt mellom lovverket og gjengs oppfatning av hva som er ok blant folk flest, utenfor typiske hundemiljøer. Folk flest bare har hund og gjør som alle andre rundt som også bare har hund. Slipper dem løse overalt fordi de synes de trenger å få løpe fra seg, helt uvitende om at det ikke er lov. ..men det er altså forbudt ved lov og kan medføre bøter ved overtredelse, selv om hunden ikke lager problemer for noen. Får dere til å sette opp en god løpestreng med retractable line som reduserer faren for at hunden vikler seg inn? Om det er folk hjemme som kan høre om hunden bjeffer, i tilfelle noe skjer, så kunne en sånn kanskje vært en løsning på morgenen, om ingen har tid til å lufte hunden godt nok. (Tror jeg. Den er ikke under FULL kontroll for den KAN vikle seg ut av selen eller noe kan løsne, men.. 🤷🏼‍♀️ Bedre enn å bare slippe den løs da) Så lenge opplegget holder hunden er den under kontroll.   
    • Nå har han hundegård da, men det er litt for lite for ham, så han får gå løs når vi har oversikt. Dit vi flytter om et år er det 4 mål tomt som vi planlegger å gjerde inn, det blir noe annet. Men dette synes jeg begynner blir tåpelig. Skal jeg fortelle hele livshistorien min mens vi holder på eller skrive en roman om livet og hunden min? Høres ut som mange her ville kjøpt den boken.
    • "Det gjelder ikke min hund" er dessverre en alt for vanlig unnskyldning. Helt til den dagen det gjør det. Gjerde inn tomta, problemet løst. Selv kunne jeg aldri tenkt meg å bo uten trygg inngjerding for hund rundt boligen.
    • Dette vet jeg og hadde det vært tilfelle så hadde det vært noe helt annet, men for å repetere: det som er greia her er at et familiemedlem som ikke altid er helt enkelt å forholde seg til slipper ut bikkja om morgenen - uten tilsyn - mens jeg og et annet familiemedlem har sagt ifra om akuratt dette her flere ganger, men det går inn ene øret og ut det andre.  Og bikkja jager ikke vilt, han går og snuser i veikanten fordi andre hunder har gått der, dette begynte han med seint i vinter, det var ikke noe problem før da.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...