Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund som slikker annen hund i munnen


ipadda

Recommended Posts

Ikke så galt gjettet av din mor..

Når hundemor har spist, eller forsåvidt bare nærmer seg, sine sultne småvalper løper de til henne og slikker henne rundt og i munnen (hvor de kommer til, liksom).

Dette stimulerer tispen til å gi mat til valpene ved å kaste den opp.

I tillegg er det en veldig underdanig å gjøre det mot en annen hund (sikkert også folk), så det er en ganske naturlig del av hundespråket hos endel hunder.

At/om de slikker INNI munnen, eller bare i munnviken kommer nok an på hva den "mottakende" hunden gjør. Om den åpner munnen, gjesper eller hva...

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Aiko slikker andre hunder hun har kjent siden valp i munnviken og inni munnen når vi treffer dem, og oppfører seg veldig underdandig. Imouto slikka også Aiko inni munnen mens de blei kjent de ukene hun fortsatt bodde hos oppdretter, men det har hun slutta med nå. Blitt litt varm i trøya... :hmm:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Flattene pleier å være ganske fjesslikkere. Vi passet en Rottweiler i helgen, og Pøbel slikket henne laaangt inni munn, munnviken, hode, øyne, ører osv. Det er liksom bare sånn de er.

Kjenner en flat som gjør det på alt og alle, selv om de demper og prøver å si fra at de ikke liker det... Men hun blir bedre utover i turen og roer seg, så det virker litt som stress og 'lik meg, lik meg...'

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kommer litt an på hvordan de oppfører seg når de gjør det. Selv om jeg tolker det som demping og noe hengivenhet, så er det ikke nødvendigvis "underdanighet". Min gjør det på hunder som hun tøyer grenser for, men naturligvis bare på hunder hun kjenner godt. Så hun bruker det for å dempe at hun er den som prøver å snike seg til makt. Om jeg kan uttrykke det så enkelt. :hmm:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Min mittelspitz brukte å gjøre det samme på familiens sheltie. De hadde en heftig omgang med lek før de ble klare og begynnte og slikke hverandre i munnen. Jeg aner ikke hvorfor de gjorde det (noe de holdt på med ofte), men for meg virket det som en form for "kos". Merkelig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...