Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund som slikker annen hund i munnen


ipadda

Recommended Posts

Skrevet

Mamma spurte meg om en ting idag, men jeg har ikke peiling, så da tenkte jeg kanskje sonenfolket kan hjelpe.

Tjalfe slikker Hunken i munnen, ikke i munnviken, men INNI munnen. Mamma beskrev det som "En fuglemor som mater fuglungen sin". Hvorfor gjør de dette?

Skrevet

Flattene pleier å være ganske fjesslikkere. Vi passet en Rottweiler i helgen, og Pøbel slikket henne laaangt inni munn, munnviken, hode, øyne, ører osv. Det er liksom bare sånn de er.

Skrevet

Ikke så galt gjettet av din mor..

Når hundemor har spist, eller forsåvidt bare nærmer seg, sine sultne småvalper løper de til henne og slikker henne rundt og i munnen (hvor de kommer til, liksom).

Dette stimulerer tispen til å gi mat til valpene ved å kaste den opp.

I tillegg er det en veldig underdanig å gjøre det mot en annen hund (sikkert også folk), så det er en ganske naturlig del av hundespråket hos endel hunder.

At/om de slikker INNI munnen, eller bare i munnviken kommer nok an på hva den "mottakende" hunden gjør. Om den åpner munnen, gjesper eller hva...

Susanne

Skrevet

Aiko slikker andre hunder hun har kjent siden valp i munnviken og inni munnen når vi treffer dem, og oppfører seg veldig underdandig. Imouto slikka også Aiko inni munnen mens de blei kjent de ukene hun fortsatt bodde hos oppdretter, men det har hun slutta med nå. Blitt litt varm i trøya... :hmm:

Skrevet

Joda jeg forstår den med underdanighet, men det er Tjalfe som slikker Hunken i munnen, ikke omvendt. Og ingen av dem er tisper, liksom :hmm:

(Tjalfe er 3 år, Hunken 5 mnd)

Skrevet

Kom nylig akkurat over en påstand om at små valper ofte snuser i munnen på moren, og at de på den måten lærer HVA de skal spise.

Skrevet

Flattene pleier å være ganske fjesslikkere. Vi passet en Rottweiler i helgen, og Pøbel slikket henne laaangt inni munn, munnviken, hode, øyne, ører osv. Det er liksom bare sånn de er.

Kjenner en flat som gjør det på alt og alle, selv om de demper og prøver å si fra at de ikke liker det... Men hun blir bedre utover i turen og roer seg, så det virker litt som stress og 'lik meg, lik meg...'

Skrevet

Det kommer litt an på hvordan de oppfører seg når de gjør det. Selv om jeg tolker det som demping og noe hengivenhet, så er det ikke nødvendigvis "underdanighet". Min gjør det på hunder som hun tøyer grenser for, men naturligvis bare på hunder hun kjenner godt. Så hun bruker det for å dempe at hun er den som prøver å snike seg til makt. Om jeg kan uttrykke det så enkelt. :hmm:

  • 2 weeks later...
Skrevet

Min mittelspitz brukte å gjøre det samme på familiens sheltie. De hadde en heftig omgang med lek før de ble klare og begynnte og slikke hverandre i munnen. Jeg aner ikke hvorfor de gjorde det (noe de holdt på med ofte), men for meg virket det som en form for "kos". Merkelig.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...