Gå til innhold
Hundesonen.no

Valpen spiste pinnekjøttbein ...


Bananen

Recommended Posts

I dag klarte jeg å svime meg ut av kjøkkenet uten å lukke kjøkkendøra ... faktisk første gang på leeenge. Vi kildesorterer nemlig, så vi har bøtter på gulvet med avfall i. Og valpen liker spesielt matavfallet. Matvraket som han er.

Kom inn etter tisseturen, og fant han på kjøkkenet gumlende på bein. Fikk dratt ut et på 7-8 centimeter, men aner ikke om han fikk i seg noe mer enn det. Ga han en teskje renset parafin i maten sånn for sikkerhetsskyld. Noe mer jeg kan gjøre for å være all safe? Jeg er ikke redd for å gi bein i utgangspunktet, men han her er virkelig glupsk. Jeg måtte faktisk dra ut en kalkunhals ut av halsen hans da han var 10-12 uker gammel ... og pinnekjøttbein er jo dampet, så jeg vil anta beina er ganske sprø med endret molekylstruktur.

What more can I do?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det gjelder kun når det er snakk om en liten bit. Veterinæren vår sa at hvis den var stor så måtte vi skynde oss ned til dem sånn at de kunne få henne til å kaste opp. Men det var plastikk da..mulig man ikke må kaste opp når det er mer naturlige materialer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke at jeg holder med dette, men;

De aller fleste med hunder som jeg kjenner, gir hundene ALT av bein og rester. De får rett og slett alt; kokte og stekte bein, fra fisk, kylling og lam også. Hundene har aldri skadet seg på dette..

Selv gir jeg bare hunden min rå og sikre bein. Men KAN det være så farlig? :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke at jeg holder med dette, men;

De aller fleste med hunder som jeg kjenner, gir hundene ALT av bein og rester. De får rett og slett alt; kokte og stekte bein, fra fisk, kylling og lam også. Hundene har aldri skadet seg på dette..

Selv gir jeg bare hunden min rå og sikre bein. Men KAN det være så farlig? :whistle:

Det jeg alltid har fått høre er at kotelett bein er livsfarlige,hvorfor aner ikke. men alle sier så :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke at jeg holder med dette, men;

De aller fleste med hunder som jeg kjenner, gir hundene ALT av bein og rester. De får rett og slett alt; kokte og stekte bein, fra fisk, kylling og lam også. Hundene har aldri skadet seg på dette..

Selv gir jeg bare hunden min rå og sikre bein. Men KAN det være så farlig?

Selvsagt KAN det, det KAN det jo med rå og "sikre" bein også. Jeg husker min tidligere golden fant kyllingbein på tur. Han slukte det egentlig bare mens han gikk langs veien. Plutselig ble han skikkelig dårlig, drakk masse vann og kastet det opp igjen. Ikke fikk han gått på do heller. Heldigvis (og etter en laaang tur på veterinærhøyskolen midt i helgen med flere turer frem og tilbake og flere tusen fattigere ... jepp litt inkompetente folk på jobb), løste det hele seg med renset parafin, og beina kom rett ut igjen. :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tommelfingerregelen er at man bør holde seg unna bein som begynner med F - dvs Fugl -Fisk -Får, men det er NÅR DE ER VARMEBEHANDLET - dvs kokt eller stekt på noe vis.

(HVORFOR varmebehandling gjør disse beina farligere , kan jeg ikke gjøre rede for, men ser at det finnes svar på det og, har jeg lest bortigjennom spaltene her.)

Dermed utlagt: Alle rå bein kan gis + samt også varmebehandlet av storfe og gris.

Som det er påpekt over så både KAN og IKKE KAN det likevel gå galt av "alle slaga", men risikoen er størst ved VARMEBEHANDLET FFF

Dessuten kommer det også an på hvor godt og/eller sterkt bitt hunden har, hvor god hunden er til å "bearbeide" bein, rett og slett. Det varierer også. Dessuten blir bein i en grøftekant på tur, gjerne dårlig "tyggebehandlet", men bare slukt i farta for å siker seg"byttet" . også "risiko"faktorer.

De postive sidene ved å gi hunder naturlig "bitemateriale" er så mange og store både for tenner, ernæringsmessig og trivsel, at det er en kvalifisert risiko man kanskje bare må ta ?

"I naturen" fins det ikke veterinærer som kan rette på uhell, men så graves jo - i hvert fall større bein - ned for å råtne, smuldre og og også bli mindre "farlige " å spise. Den muligheten har mange hunder ikke, eller instinktet har "gått ut" i dem.

(en "story": en hund som ikke hadde muligheten til å grave ned , begynte å legge bein oppi en tom terakottakrukke som tilfeldigvis befant seg der. Utløst av lukt av "jord" - kanskje? Det ble jo en bedrøvelig smuldreprosess, dessverre, men "ideen" var jo god)!)

Har selv holdt meg til å unngå varmehandlet FFF gjennom 6-10 hundehold. Har hatt noen mindre episoder (rundt rå fuglebein helst), men heldigvis sluppet å operere eller kontakte veterinær.

Men igjen: man baserer seg på å være noe heldig, alle valg KAN gå galt.

Vurdere beina litt hvis mulig, det være seg varmebehandlet av de slaga som "går", eller rå "all over" - virker det som om (delen av dyret) har lett for å splintre seg på langs, som f.eks ribbeinsdelen av et svinekotelettbein - så dropp det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Etter som jeg har hørt er det fordi bein fra får,fugl og fisk splintrer seg i skarpe små biter, så sjansen for at de skal klare å rive opp tarmer o.l. er større. Styrer klart unna slikt med vår lille tass i hvertfall :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har dere noen innarbeidet ro-kommando? En mer generalisert en, ikke bare ifbm plassen sin? 
    • Det har gått seg til, heldigvis! Valpen er endelig fortrolig med barnet mitt sine bevegelser, og barnet respekterer valpen og dens grenser og plass. Jeg så mørkt på det i starten, men endelig er de gode venner med samme energinivå 😂
    • Hei  min hund er 3 år. I vår fanilie er det meg, som er mammaen til hunden og to barn. Ei på 14 og en på 18. Jeg har veldig respekt i forhold til hund og små barn. Vår hund forstår ikke konseptet med barn og jeg ønsker tips til hvordan man kan lære hunden ro når det er barn i nærheten.  I dag blir hun vil, bjeffer og når noen løfter opp barnet blir hun sjalu.. enn så lenge ikke i form av aggresivitet, men i form av bjeffing og ønske om å bort å leke, snuse og er veldig voldsom.  Det er vanskelig å øve når det gjelder barn, men tar i mot alle tips jeg kan få.    
    • Kloklipp ok igjen. Å lide for skjønnheten er ikke hans greie, men Vom er han villig til å lide for. Vi har hatt kjempefremgang på både kloklipp, dusjing og pelsstell. Å få børste, rake, dusje og klippe med maskin, med begge hender og godisen på hylla, kjempefremgang! Når det kommer til stress på treningssenteret er vi langt fra mål, som er en rolig og stille og perfectly well behaved gentleman Edeward, men det er fremgang, både i kurssetting og innom butikken.  Når det kommer til å gå pent i bånd uten bestikkelser hadde vi MASSIV fremgang, før vi plutselig hadde en hævletes setback i dag.  Han gjorde riktignok bare ett eneste bysk etter syklist, av sikkert mer enn 30 forbipasserende jevnt og trutt, så den delen er nesten i mål. Han var SÅ behersket og fin på alle de andre syklistene som passerte.  MEN, han insisterer på å konsekvent gå med hele skulderen foran beinet mitt når han ikke forventer å få betalt. Det er ufattelig irriterende. Luksusproblem, kanskje? Instruktør mener han skal holde frembeina bak skotuppene mine, men å enforce det kravet er BARE stress, så vi har hatt en helt ****** tur i dag. Om jeg fjerner det kravet under casual walking, så har vi det helt fint. Usikker på den avgjørelsen. Det ER greit å ha ham langt nok bak til at han ser meg og følger meg i hva jeg gjør uten å måtte varsle ham først, dersom jeg vil stoppe eller svinge. Samtidig er det dumt å ha dårlig stemning mellom oss over en sånn bagatell.  Jeg oppfatter ham ikke som for selvstendig eller dominant, så jeg tror ikke det å bare la ham gå de 30 cm for langt frem er et lederskapsproblem. Han er bare misfornøyd med hvor treigt jeg går, og føler vel at det går fortere om han er et hode foran.  Å fjerne kravet er å fjerne en stressfaktor for oss begge. Får høre med privatinstruktøren vår hva hun mener før vi gir opp eller finner en annen tilnærming. Ellers var det en massiv skuff å komme til klubbens første utendørstrening i LP for året. Det var INGEN der da vi kom. To stk kom ca 45 min etter start, da vi gikk igjen. Oh well. Planen var å ha det litt dølt der, med døll mat og en døll leke lekt dølt med av en døll muttern, for å ikke få samme problem med forventningsstress som vi har på senteret. Full måloppnåelse på den. Ede forbinder ikke spaserturen dit med noe spennende nå, mer som 2x30 min med krangling om hvor han skal gå ifht meg -_- Vi prøver igjen på torsdag, uten kravet om å holde seg bak skotuppene mine i casual walk. Kanskje legge på mer andre øvelser underveis for å forbinde turen i seg selv mer med mestring.  Utgangsstilling uten godis i hånden? Jeg fikk en på turen i dag. Ikke verst. Den var en opptur  
    • Hvor lenge varer et Back on Track dekken? Når blir det slitt? Hvor mye vask tåler det? Mitt er vel 10 år gammelt, så vurdere å kjøpe nytt.  Men noen som har noen info om dette? Har sjekket BOT sin side, men finner ikke noe om akkurat dette.   
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...