Gå til innhold
Hundesonen.no

Alene trening?


Enits

Recommended Posts

Hei. Jeg får valpen min fredag 19. november. Og så har det seg slik at jeg har en sykdom som gjør at jeg ukentlig er til oppfølging, og da må valpen være alene noen timer.

Er det ok å starte trening med å være alene med en gang jeg får henne? Og hvordan skal jeg evt gjøre det?

Hun må være alene 2 timer allerede tirsdagen etter jeg har fått henne.

Går dette bra eller burde jeg avbestille timene? Tenkte da å la henne ligge i bilen mens jeg er borte, slik at jeg fort kommer tilbake til henne.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Synes det er lit tidlig om kvalpen allereie skal vere aleine tysdag. Har du ikkje heller nokon den kan bli kjent med tidlig, som kan passe den heime hos deg? :P

Eg har alltid starta aleinetrening fra dag 1, men berre type under minuttet. Auka gradvis etterkvart som kvalpen er komfortabel i heimen. Den fyrste veka skal jo kvalpen bli kjent med den nye heimen..

Men det skal seiast at kvalpar er forskjellige. Nokon trivst godt aleine veldig tidlig, andre tek det lengre tid med. Vert kjent med kvalpen din og anslå etterkvart. Viktig at kvalpen ikkje sitt igjen å hyler fordi den er redd! :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Synes det er lit tidlig om kvalpen allereie skal vere aleine tysdag. Har du ikkje heller nokon den kan bli kjent med tidlig, som kan passe den heime hos deg? :lol:

Eg har alltid starta aleinetrening fra dag 1, men berre type under minuttet. Auka gradvis etterkvart som kvalpen er komfortabel i heimen. Den fyrste veka skal jo kvalpen bli kjent med den nye heimen..

Nei, tror ikke jeg har noen som kan se til henne på dagtid nemlig.. kinkig situasjon det der gitt..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Litt tidlig, men en kan faktisk ikke sette alt på vent selv om en får valp, og ikke alt er like lett å flytte om på. Går jo selvfølgelig ann å undersøke om det ikke er noen som kan passe valpen hjemme hos deg en liten stund, men jeg hadde ikke hatt dårlig samvittighet for å la valpen ligge i bilen i ett par timer så lenge den ligger trygt i bur, du lufter den så den får gjøre fra seg før du forlater den, kanskje har med et teppe i bilen med lukt den er kjent med, og en tyggeleke. Valpen klarer seg helt fint alene ett par timer. Den kan like gjerne bli vant til det først som sist. Gi den en godbit når du kommer tilbake til bilen og masse kos, så tenker jeg det går helt fint. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg er i noenlunde samme situasjon som deg, jeg får valpen en onsdag, og uken etterpå har sjefen min satt meg opp fulltid på jobbing (mot min vilje, men det er en annen sak) og jeg har måttet gå til anskaffelse av valpepasser.

Men to timer tror jeg går fint så lenge du begynner med en gang å venne henne til å være alene (ikke første dagen, men kanskje andre). Ellers så er jeg tilgjengelig på dagtid om det blir krise :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg er i noenlunde samme situasjon som deg, jeg får valpen en onsdag, og uken etterpå har sjefen min satt meg opp fulltid på jobbing (mot min vilje, men det er en annen sak) og jeg har måttet gå til anskaffelse av valpepasser.

Men to timer tror jeg går fint så lenge du begynner med en gang å venne henne til å være alene (ikke første dagen, men kanskje andre). Ellers så er jeg tilgjengelig på dagtid om det blir krise :lol:

Kanskje vi to skal hooke opp da :P Så kan vi passe for hverandre :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke som jeg kan se. Du vil få beskjed hvis en tråd fjernes, med mindre du åpenbart er en spam-bot. Simira med Moderatorhatt
    • Kan hende det bare er jeg som er fullstendig glemsk her altså, men jeg var så sikker på jeg hadde laget en «min hund» tråd til Karma, men isåfall er den borte nå. 🙈  Kan dere se på «bakrommet» om tråder har eksistert og er blitt slettet av en eller annen grunn? Eller er den sporløst borte isåfall?  Vil jo gjerne unngå at det skjer igjen om det er en grunn til at den er borte og det ikke bare er jeg som innbiller meg at jeg laget den tråden. 😂
    • Om du får til å taime vekkerklokke og morgenrutine sånn at valpen sover når dere forlater bilen den første tiden, så får du mer tid til å trene den mer forsiktig og gradvis på å være alene.  Meninger om tyggesaker uten tilsyn er delte mellom teoretikere og praktikere. (Det meste KAN i verste fall drepe hunden ved kvelning eller blokkering av tarm, men barn kan brekke nakken av å falle skeivt ut av en høy seng også, og en bekjent snublet på en skogssti og døde momentant av å lande med hodet på en stein. Det er mye potensielt veldig farlig som veldig sjelden skjer.) Fra flere tiår med skadefri altmuligtyggere våger jeg banne i kirka og trosse de mest forsiktige ved å anbefale en fordøyelig tyggesak, f.eks. okse*****, eller en fryst Kong, så har valpen noe annet å fokusere på enn at den er forlatt alene. Beste er selvsagt om den sover i bilen i starten, så du får mer tid til å venne den til å være i buret alene.   
    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...