Gå til innhold
Hundesonen.no

Ha med hund på ferie i utlandet


Indy

Recommended Posts

Skrevet

Hvordan forholder man seg når man krysser grensene - skal man kjøre på rødt og vise hundepasset? Er det noen land man kan få problemer i? Tips mottas med takk!

Skrevet

Det er veldig forskjellig fra land til land.

Vi har vært i Sverige, Finland, Danmark og Tyskland med våre hunder de siste årene.

De tre siste landene krever lange forberedelser da man må ha rabiesvaksiner som tar ca 6 mnd.

I tillegg har vi i Danmark måttet oppsøke veterinær for ormekur, samt samme prosedyre etter hjemkomst.

Rabiesvaksinen må man ha i de fleste andre land også, bortsett fra Sverige.

Der kreves det ingen ekstra vaksiner, men jeg har alltid med passet til hundene.

Vi har aldri stoppa på grensene og vist pass osv.

Men har som sagt alltid hundenes papirer med oss.

Om man skal stoppe er jeg usikker på i grunnen.

Nå i desember skal vi reise med fly til Finland, ellers bruker vi alltid bil.

Det blir en annen vri, spennende å se hvordan det blir med toll osv...

Skrevet

Hunden SKAL "sjekkes inn" når man passerer landegrenser der rabiesvaksine er nødvendig, og spesielt hvis man beveger seg utenfor grensesonene mellom schengen, EØS- og EU-land.

Storbritannia er et vanskelig land å ta med hund til, ettersom de krever at orme- og flåttbehandling skal ha vært gjennomført hos veterinær minimum 24 timer og maksimum 48 timer før innførsel. (Innførselstidspunkt regnes fra innsjekking på ferje, fly og lignende.

Det er enkelte land du bør unngå, ja. Listen finner du på www.mattilsynet.no

Tar du for eksempel hunden med deg inn over grensen til Serbia, må hunden i 4 måneder karantene i Norge ved hjemførsel igjen. Det finnes flere slike land, men listen finner du som sagt på mattilsynets hjemmesider. (Ikke listeføre- og listeførte tredjeland)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har prøvd:  Non-Stop Løype - sikkerhetslåsen åpnet seg i tide og utide, og festene til frontstykket åpnet seg hele tiden Non-Stop Trekking - sitter for høyt, jeg får vondt i korsryggen Non-Stop CaniX 2.0 - frontstykket ble ødelagt etter kort tid Jeg har dessverre bare dårlige erfaringer med Non-Stop og leter i grunn etter et belte som IKKE er derifra, men ser at veldig mange har samme, usikre kobling eller så sitter de likt som Trekking-beltet.  Har sett på Canix Pro, men jeg vet ikke om jeg stoler helt på nonstop.  Medium stor hund (17kg), sterk som en okse. Bruker magebeltet for det meste på vanlige skogsturer eller til sykling,  ikke løping, Ønsker ikke belte med denne type kobling. Aller helst så skal koblingen være FAST, så man ikke kan bytte ut frontstykket..
    • Det viktige her er ikke ditt hjerte, for det skinner igjennom. Tror rasen du velger er viktig. Det er viktig å velge rett hund til jobben, og omvendt. Jobben kan være lange turer, sofakos, eller totalt kaos. Jeg fikk en portugisisk vann hund som valp. Gleden var stor, helt til den gikk nesten berserk ved 7 måneders alder. Hørte ikke etter lenger, dro i båndet, spiste alt, inkludert steiner og pinner. Det er tross alt forskjell på og tygge å spise pinner. Nå, etter at jeg leste meg opp og fulgte rådende, så jeg problemet i et annet lys, og fikk en god respons hos hunden.  
    • Ja, valpeshow har vel "alltid" vært uoffisielt. Om det er flere enn for to år siden, kanskje klubbene begynner å komme seg igjen etter pandemien?
    • Det er ikke så mange store uoffisielle utstillinger.  Det er mange uoff. Valpeshow hvor junior og veteraner også kan delta. Disse blir  ikke registrert noen steder og det deles ikke ut cert. Har ingenting med mange uregistrerte hunder å gjøre. 
    • Hvor finner du uoffisielle utstillinger? Jeg antar det kan ha noe med mengden uregistrerte hunder å gjøre, uten at jeg vet noe mer om det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...