Gå til innhold
Hundesonen.no

Påvist katarakt


SD

Recommended Posts

Hunden min fikk påvist katarakt da hun ble øyelyst for for et par uker siden. Det som står i papirene er at hun fikk påvist katarakt (ikke medfødt) og så er det krysset av i ruta for kortikal. Ellers så står det i beskrivelsen: små fortetninger fremre cortex. Jeg har prøvd og googlet meg litt frem, men forstår ikke helt hva dette betyr annet enn at hunden min har fått påvist grå stær. Har ikke fått snakket med dyrlegen som øyelyste henne heller, men de sa på dyreklinikken at hun skulle ringe meg når hun var på jobb.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Logg deg på fb, så kan jeg fortelle det jeg vet så kan du spørre.

Men kort - synet vil sannsynligvis svekkes. Hvor raskt dette går varierer, og man kan også operere ved å skifte ut linsen.

Takk for hjelpen Line. Nå er jeg både beroliget og klokere :getlost:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er en forholdsvis fin artikkel om øyesykdommer her (pdf-fil). Sto i Hundesport nr 5 2008 :getlost:

Takk for link :heart:

Det at det ikke er medfødt, betyr ikke at det ikke er arvelig. Du burde få sagt i fra til oppdretter/kullsøsken etc. Håper det ordner seg for hunden din :lol: De fleste hunder klarer seg fint, selv om de er blinde.

Jepp, har tenkt å si ifra til oppdretter. Og takk :)

Nå har jeg fått vite at det er vanlig utviklingskatarakt Kira har, er det vanlig at hunder utvikler det med alderen? Kira er nå 5,5 år og har tidligere blitt øyelyst fri. Hun har aldri vært vurdert å gå i avl, men hva med hunder som har blitt øyelyst fri, gått i avl og senere i livet fått påvist utviklingskatarakt? Da tenker jeg spesielt på det Mushi sa om selv om det ikke er medfødt, så betyr det ikke at det ikke er arvelig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå har jeg fått vite at det er vanlig utviklingskatarakt Kira har, er det vanlig at hunder utvikler det med alderen? Kira er nå 5,5 år og har tidligere blitt øyelyst fri. Hun har aldri vært vurdert å gå i avl, men hva med hunder som har blitt øyelyst fri, gått i avl og senere i livet fått påvist utviklingskatarakt? Da tenker jeg spesielt på det Mushi sa om selv om det ikke er medfødt, så betyr det ikke at det ikke er arvelig.

Utviklingskatarakt er den vanligste formen for katarakt, så vidt jeg har fått med meg. Problemet med den er jo som du skriver, at den utvikles gjerne etter at hunden har gått i avl. Dinamor har f.eks vært øyelyst fri i 2005, 2007 og 2009, men har fått påvist mild grad av bakre polkatarakt nå i 2010 - og hun har fått to kull (i 2006 og 2008).

Man kan ikke vente til hunden er 5-6 år med å la den gå i avl, ihvertfall ikke på tispene, ergo har man et lite dilemma. På min rase er ikke folk generelt noe flink til å øyelyse, og de som øyelyser gjør det gjerne når hunden er 1-2 år gammel, og antar den er fri for resten av sitt liv når den er fri da. Siden man antar at katarakt nedarves rescesivt (ihvertfall på belgeren), burde det være en forholdsvis enkel sykdom å bekjempe - men det forutsetter jo at folk øyelyser ihvertfall frem til hunden er 7 år (Dina ble det i mai, det var siste gangen jeg hadde tenkt å øyelyse henne), som anbefalt av autoriserte øyelysere. På den måten forhindrer man rett nok ikke at hunder som utvikler katarakt går i avl, men man får i det minste en oversikt over hvor mye katarakt som finnes på de forskjellige linjene, og kan ta hensyn til det i videre avl :getlost:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Interessant tema dette egentlig. Jeg har for å være helt ærlig ikke tenkt så mye på dette annet enn å kjøpe valp fra foreldre som er øyelyst fri og øyelyse min hund å håpe på fri, men ting blir visst litt annerledes når det blir påvist øyesykdom på sin egen hund. Litt naivt kanskje, men..

Men i den linken jeg fikk var det beskrevet ulike former for katarakt, hvordan vet jeg hva min hund har? Har hun kortikal katarakt ettersom det er avkrysset i ruten der det står kortikal eller har hun total katarakt siden det står at fortetningene er i fremre cortex? Noen som kanskje vet noe om dette?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...