Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva må til for å oppnå championat titelen i de forskjellige landene?


ipadda

Recommended Posts

Skrevet

Familien planlegger tur til både Holland og Italia neste år, å jeg har funnet nasjonale utstillinger i begge landene på tidsrommet vi skal være der.

Hva må til for å oppnå championat titelen i disse landene?

Den ene hunden er champion, den andre ikke, så da er det vel i grunnen mest intr. med den hunden som er champion her i norge fra før av.

Jeg skal ut å jakte på nye titler.. :D

Skrevet

For å bli nederlandsk champion, må hunden ha fire cert.

Ett av disse certene kan utgjøres av fire reserve-cert, men 16 reserve-cert kan ikke bli fire cert.

Cert vunnet på Amsterdamvinner teller som to cert, hvis det er minst 20 påmeldte i rasen, og 16 møter.

Certene må vinnes av minst to forskjellige dommere, og hunden må være minst 27 måneder gammel når det siste certet vinnes.

Hvis jeg forstår innholdet på den nederlandske kennelklubbens side riktig.

Jeg leser ikke italiensk, så der kan du kontakte kennelklubben selv og høre om de har reglene på engelsk.

Skrevet

Så med mindre man har planer om å reise ned flere ganger, så kan man bare drite i å stille i utgangspunktet? Vil sannsynligvis ikke være mer en oss på de utstillingene..

Skrevet

Så med mindre man har planer om å reise ned flere ganger, så kan man bare drite i å stille i utgangspunktet? Vil sannsynligvis ikke være mer en oss på de utstillingene..

Du kan klare det nederlandske championatet på tre utstillinger, for eksempel en dobbeltutstilling nå og amsterdamvinner når den arrangeres. Men da må du selvfølgelig vinne det du trenger de gangene. De aller fleste land krever flere cert, det er nesten bare i norden vi har en ett cert gir championat-mulighet.

Jeg samlet opp noen kjappe championatprosedyrer for ulike land en gang, jeg garanterer ikke at de fremdeles er gyldige, regler kan være endret - men her er noen muligheter å utforske videre:

Tysk champion: Fem cert for minst tre dommere, på minst ett år. Gis i alle klasser fra 15 måneder og opp.

Legg merke til at det er to typer cert i Tyskland - du kan bli tysk og VDH-champion.

Nederlandsk champion: Fire cert for minst to forskjellige dommere, hunden minst 27 måneder ved siste cert. Reserve-cert kan bli til cert, amsterdamvinner gir dobbelt cert.

Belgisk champion: Fire cert for minst tre forskjellige dommere, et må være oppnådd på CACIB-utstilling. Cert deles ut i unghund, åpen og champion klasse. Brussel-utstillingen er verdt to cert. 366 dager mellom første og siste cert.

Estisk champion: Ett cert etter 24 måneder, hvis champion i annet land.

Latvisk champion: Tre cert for tre forskjellige dommere, med 52 ukers mellomrom.

Dog har de samarbeidsavtale med en rekke land som gjør at det holder med et cert, jeg vet Norge sto på den lista før, nå står de ikke, vet ikke hva det betyr.

Litauensk champion: 3-5 cert, avhengig av type utstilling. Alternativt cert OG cacib på deres vinnerutstilling.

Luxemburgchampion: Et cert, hvis champion i annet land. Men de har bare to internasjonale utstillinger i året, så der er det stor påmelding.

Polsk champion: 3 cert, seks måneder mellom første og siste, minst et cert må oppnås på internasjonal utstilling.

Også videre.

Skrevet

Hvis det er vinnerutstilling kan det jo være noen morsomme vinnertitler å få, kanskje?

Og på internasjonale utstillinger er det alltids CACIB'ene, da...

Susanne

Skrevet

Tusen hjertelig takk for fin oppsumering, Emma! Det setter jeg virkelig pris på! Tror, skal ikke påstå noe, men tror at latvisk championat kan oppnås med ett cert hvis hunden er Nuch fra før av. Har nemlig ei vennine som fikk titelen på sin RR :D

Hvis det er vinnerutstilling kan det jo være noen morsomme vinnertitler å få, kanskje?

Og på internasjonale utstillinger er det alltids CACIB'ene, da...

Susanne

Joda, vinnerutstillinger er morro det, men jeg tror desverre ikke det var det det var på det tidsrommet.

Cacib ja... rasen har bare vært FCI godkjent noen år, har 6-7 år igjen før vi får cacib :D

Skrevet

Tusen hjertelig takk for fin oppsumering, Emma! Det setter jeg virkelig pris på! Tror, skal ikke påstå noe, men tror at latvisk championat kan oppnås med ett cert hvis hunden er Nuch fra før av. Har nemlig ei vennine som fikk titelen på sin RR :D

Ja, X'ens pappa er baltisk champion - altså champion i alle tre baltiske land, og han var bare en gang i hvert land. Men som jeg skriver - før sto Norge på den lista over samarbeidsland, nå står de ikke der. Du kan se selv her. Jeg har vurdert å sende en mail for å høre hva som har skjedd.

Skrevet

Fin liste, Emma! Den skal jeg ta vare på :D

Bare husk at den ikke er sjekket mot oppdaterte regelverk på et par år :D

Skrevet

Angående italiensk så lurte jeg selv på det tidligere i år. Var vrient å finne infoen på nettsidene selv med google translate. Jeg sendte mail til terrier klubben der og fikk følgende svar:

To became Italian Champion you need 6 CAC

2 of them must be obtained in international shows,

2 of them must be obtained in Club Shows or Special Club Show (organized by our Club)

The other two CAC may be obtained in national show or another international or Club show.

CAC MUST BE OBTAINED FROM 5 DIFFERENT JUDGES

Dette svaret var fra januar så regner med at det forsatt er gyldig. Our club er da terrierklubben i dette tilfellet, men regner med at det er tilsvarende for andre raser? Ikke akkurat det letteste champion kravet...

Angående Latvia var jeg selv overrasket over Norge ikke lengre sto på listen. Sist gang jeg sjekket så kunne vi få champion fra alle de baltiske landene med bare ett cert i hvert land. Muligens det har blitt endret? Regner med at eneste måte å finne ut av det er å kontakte dem...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...