Gå til innhold
Hundesonen.no

Tisser og bæsjer når vi er ute av rommet


Sanne

Recommended Posts

Shensi er nå 9, snart 10 mnd og hun er selvfølgelig super herlig og like gulle god som den dagen vi fikk henne, men vi sliter med å få henne husrein. I å for seg ikke noe stress sånn sett, hun får bruke den tiden hun trenger. Jeg var jo vandt fra forige lundisen som aldri ble skikkelig husren :) Men det som er problemet da, er at når vi går ut av rommet så tisser og/eller bæsjer hun ofte. Dette være seg om det er en stund siden vi var ute, eller nettopp... Noget frustrerende da vi ikke får mulighet til å ta henne med ut, avverge osv.

Litt bakhåndsopplysninger om henne generelt: Hun har separasjonsangst, ja muligens også hypertilknytning, så dette jobber vi med. Men vi går aldri fra henne sånn at hun blir hjemme alene. De gangene hun gjør fra seg så er det når vi er i et annet rom. Og hun kan ligge i sofaen å sove når vi kommer inn i rommet igjen, så jeg tror ikke hun stresser altså. Og vi kan ikke ta henne med i alle rommene, hun må lære seg å være selvstendig, så når vi går i et annet rom får hun ikke bli med. Dette har vi trent på fra dag en og har aldri vært noe issue for henne. I tillegg ber vi henne legge seg i sofaen før vi forlater rommet og i noen av tilfellene blir hun der, feks når vi er å tar en røyk som bare tar en 5 min. Men i kveld var jeg, sambo og ei venninne på kjøkkenet i ca 2 timer. Da hadde hun tisset to ganger og bæsjet en gang :lol: Og hallo, hun klarer helt klart å holde seg mer enn 2 timer. Virker nesten som det har blitt en vane til henne... Om natten gjør hun også fra seg ofte, men her er det heller ikke alltid. Så det er helt tydelig at hun hvertfall klarer å holde seg i 8 timer, men det er nok max!

Det var en periode der vi måtte sove på stua, da var hun innestengt av kompostgrinder, og da gjorde hun ingenting, selvom hun hadde god plass til å tisse/bæsje uten å måtte ligge i det, men allikevel gjorde hun det ikke. Nå sover hun jo løs hele døgnet, natt som dag, da vi ikke vil bruke bur/grinder, så hvordan løse det på en måte uten å stenge henne inne? Noen med erfaringer og tips?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva med å bare bruke kompostbinger når hun er alene, da, hvis hun ikke gjør fra seg inni der?

Skjønner at dere ikke har lyst til å bruke bur og grinder og slikt noe, men det kan kanskje være greit å bruke det i innlæring, og når dere må være borte fra henne i noen minutter. Det virker som om hun er en ganske normal hund som ikke vil gjøre fra seg på plassen "sin", som feks inni kompostbingen, men at hun ikke helt har tatt poenget med at hele leiligheten og hele rom er sånne plasser... så kan dere øke størrelsen på kompostbingen helt til det blir til et helt rom, flere rom, hele leiligheten, osv. Kænskje ratt itte uten at je skar si det for sikkert :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar folkens!

grinder å sånt frister ikke nei, ikke i det hele tatt heller! Men ja, kanskje man må vurdere det, du har jo et poeng Vims. Hmm. Men i dag, utrolig nok, de gangene vi har vært ute av rommet har hun ikke gjort noe :) Flinke lille tullegullet :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
    • Dette albumet har flere låter han liker. Artisten har gitt ut flere: https://music.youtube.com/playlist?list=PLQKkIV10JKf_ZFZxjvkB-LUc00Kyiifhz&si=Hc2-qFcJVQEsqZ_G
    • Om økonomien er stram låner man bøker på biblioteket. 100% positiv hverdagslydiget (eller Hverdagslydighet fra valp til voksen som den nye versjonen heter), På talefot med hunden, eller andre gode hundebøker. Men ta en titt på fra Bølle til bestevenn-seriene, Maren bruker mye metoden der med å få hunden til å legge seg og være trygg i sengen sin.
    • Jeg har ikke lyst til å beskrive metode å trene inn ro med tekst på internett. Kroppspråk, toneleie, timing og ikke minst følelser. Jeg anbefaler å leie inn en instruktør. Det er alltid det beste, fordi de ser en utenifra. En ser ikke sitt eget kroppsspråk, og når en har fokus på hunden og barna så er det fort gjort å glemme eget kroppsspråk. Alternativt, om økonomien er veldig stram: Dunbar Academy abonnement? 
    • Jeg tenker at hvis du har en solid "gå og legg deg på plassen din"-kommando så er det en fin avledning når hun maser sånn. Men pass også på at hun ikke blir eksludert når det er barn inne i bildet. Ellers så er det kontrollert og rolig omgang med barn. Sett dere ned på litt avstand til en barnehage i hentetid, og belønn ro og kontakt. Gå tur sammen med små barn og/eller barnevogn, helst uten nærkontakt mellom hund og barn. Lær hunden at hun får være med selv om det er barn der, men at hun ikke trenger å bry seg om dem.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...