Gå til innhold
Hundesonen.no

To (dumme) spørsmål om utstyr


Midas

Recommended Posts

Dette er nok dumme spørsmål, men jeg må spørre fordi jeg lurer.

Hva, hvor og når bruker dere tjenestedekken? Brukes det for å markere for mennesker at hunden jobber, eller brukes det til å markere for hunden at den skal jobbe? Brukes de kun i konkurranser, eller brukes det til trening? Hvilken trening og konkurransetype brukes det til?

Hvorfor finnes det jakthalsbånd med bjelle? Er det fordi at jegeren skal høre hvor hunden er? Vil ikke bjella skremme bort viltet? Er det for å skremme opp fugl?

:wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi bruker jakthalsbånd med bjelle på Chico, nettopp for å høre hvor han er, og når han er i stand. Sauer med bjelle skremmer ikke opp fugl, så jeg vil tro at den er såpass vant til den lyden at den ikke ser på den som unaturlig. I tillegg til at de jo står stille i stand :wub:

Det er utrolig spennende å gå i skogen og bare høre hvordan hunden løper rundt, for ørene våre er flinke til å lokalisere hvor lyden kommer ifra! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

NBF tjeneste dekken brukes under rundering og feltsøk. Redningshundene bruker også tjenestedekken. Det er for å signalisere at hunden er i arbeid til andre mennesker og de som trenger eventuell hjelp fra hunden i tjeneste. Det er også greit for figuranter på bruks-konkurranser i skogen, det KAN jo komme fremmede hunder løpende som ikke er med i konkurransen. Det signaliseres også via dekkenet.

Mange bruker det konsekvent under trening for å lære hunden akkurat hva som skal gjøres når det dekkenet er på.

Bjelle har jeg hørt at kan brukes på tur på hunden for å skremme vekk elg, men hva vet jeg :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sikkert ikke relevant, men det er jo mange førerhundbrukere som også bruker tjenestedekken (med førerhund trykt da såklart) og bjelle på hundene sine. Dekkenet er til for å vise at det er en førerhund når den er løs, særlig er jo det greit i båndtvangstida, da de aller fleste har båndtvangsfritak for førerhund. Bjella er på for at eieren skal høre hunden og da skal kunne kontrollere den (høre når den er for langt vekk og kalle den inn)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Etter 3 ganske intensive dager (pga at jeg har hatt tannlegetimer og diverse surr så jeg vil han skal være sliten) hvor han har fått sine 11-12 km hver dag så skal han ha hviledag i dag, dvs vi går en tur over jordet og lar ham løpe litt fritt (som han pleier å gjøre, men når jeg går ved siden av så pleier han å løpe litt i skogen her borte) også kaster vi litt ball og trener litt på kommandoer + biltur som han ivertfall før satte veldig stor pris på men nå tar som en selvfølge, men det er ivertfall et avbrekk. Lengre løpetur på grus må vente litt til da grusveien i skogen er klissvåt. Så det er kanskje 5 km grus, og 7 km asfalt, korter vi ned blir det kanskje 5 km grus og 3 km asfalt eller bare 5 km bare grus men det blir veldig kort for ham. Det er vanskelig å finne så mye andre steder her for ham å løpe. Har hatt ham hos dyrlegen til sjekk for sikkerhets skyld og alt er tipp topp. Han hopper høyt i været av glede når han skal på tur, så det feiler ham ikke noe men av en eller annen grunn bekymrer belastningsskader meg veldig for jeg vet hvor viktig turene er for ham og han er bare 3 år.
    • Det regner stadig, men oppunder taket energi inne, det tillater ikke Ede's forplan å holde orientert mot noe konstruktivt hele dagen, så tur må vi gå, tenkte Maskot. På med regndekken og potesokker for å holde ham så komfortabel som mulig. Etter 10 minutter forkastet vi planer om å gå i 30, og tok bussen resten av veien til posten istedenfor, for å hente flere par sturdy Fjällräven bukser til å berge muttern gjennom Ede's pågående wannabe a mondio star fase.  Det bebreidende blikket forteller alt.  ..og våtere skulle han bli, for det var et stykke å gå mellom bussen og posten også, og det begynte bøtte ned. Ede tråkket i en dyp dam og fikk vann i tre av sokkene, hvilket han ble så kald av at han skalv da bussen tilbake endelig kom etter 15 min venting på holdeplasen. Helt ok å gå tom for Nom Moms minuttet før bussen kom, for no reward var nødvendig for å bekrefte Edes kjærlighet til den deilig tørre og varme bussen. Ede var allerede så glad i å reise med buss at han trekker mot bussholdeplasser og ser forventingsfullt på bussene når de kommer, og er skuffet når de passerer. I dag skled 'liker buss' over i 'elsker buss'.  ..og mutteren elsker sine nye, solide bukser som tåler wannabe ringsportstjerne valp. 
    • Takk for svar! Ja så klart miniatyrrase! 🙈😂 Mor fikk løpetid når hun var 8 mnd og var eneste tispe i kullet, halvsøsken som jeg vet om har hatt vanlig løpetid. Har vært på årskontroll, alt var normalt da ☺️
    • 6 kg er en miniatyrrase. Manglende løpetid kan skyldes alt fra genetikk, stress, sykdom eller andre ting. Hvordan var moren? Evt. søsken? Hvis det var melketann hun mistet så kan hun jo bare være sent utviklet, men du kan jo ta en tur til dyrlegen å få sjekket det ut og snakke med dem, det er jo uansett tid for årskontroll og helsesjekker.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...