Gå til innhold
Hundesonen.no

Jack Russel Terrier nervøs/aggressiv ?


Kita23

Recommended Posts

Skrevet

Hei! :)

Vi har en JRT på snart 11 mnd, ei lita tispe. Ho er kjempe snill her hjemme (litt rampete som en JRT er) men ellers lydig og herlig!

Møter vi en hund på tur så snuser ho på han/ho så går ho videre.. Er vi i parken og kaster tennisball så bryr ho seg ikkje om andre hunder overhodet så lenge tennisballen er i bildet.

MEN på hundetreff er ho heilt rar.. Kan komme en hund bort og ho plutselig flekker tenner og hopper på å prøver å jage dei bort..

Kommer det en hund litt brått på så flyg ho rett på dei..Helst dei Store hundene...Veit ikkje om det er overlevelse instinkt, eller om ho er nervøs eller berre sint.... Liker helst å berre gå for seg sjøl og kaste pinner med mennesker enn å leike med andre..kommer det en hund bort så knurrer ho..redd for at en dag kommer det en hund som IKKJE bryr seg og svarer tilbake..Måtte gå imellom Hunden min og en staffordshire seinest idag.

Begynte tidlig med å la ho få leike og hilse på andre hunder. Men no vil ho helst ikkje vite av andre hunder..små hunder går greit..

Håper noen har noen gode råd, Vil så gjerne at ho kan vær rundt andre hunder uten at vi må være redd for at ho skal havne i slåsskamp.

:wub:

Skrevet

Hei!

Du har en unghund. Hun er i rette alderen for "nykker" av forskjellige slag. Se på henne som en trettenåring, med hormoner i sving :wub: Skjønner at ting kan være frustrerende, men de fleste av oss på forumet har vært gjennom en eller annen form for unghund-tull.

Hvis jeg var deg ville jeg gått turer sammen rolige snille voksne hunder. Bare gått sammen. Ikke være så opptatt av hilsing, men bare gått en tur. Helst med hunder som ikke bryr seg så mye om andre hunder.

Ellers ville jeg bare drite i å hilse på fremmede hunder en stund fremover. Prøv å ikke lage en greie ut av det, for da har det en tendens til å bli et større problem enn nødvendig.

Skrevet

Ja, vi får prøve det :)

Holde ho litt unna hundetreff med mange store hunder som springer rundt..

Så får vi håpe det går over etterhvert! Takk for svar :wub:

Skrevet

Ja, vi får prøve det :)

Holde ho litt unna hundetreff med mange store hunder som springer rundt..

Så får vi håpe det går over etterhvert! Takk for svar :wub:

Holde henne helt unna en god stund. La henne bare løpe/herje med hunder hun kjenner og du vet det går bra med.

Skrevet

ja, HEILT unna :wub: Ho hilser og så viss hunden er litt voldsom og hopper og vil leike så flekker ho tenner å "kjæfter" , Men dette er KUN når ho er løs i park.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...