Gå til innhold
Hundesonen.no

Trene opp kennelhund med annen hund?


KriKoshka

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en hund (hann) på et år som jeg trener mye lydighet, spor og generell turgåing med. Han har noen hundekompiser han har det kjempegøy med! Veldig sosial fyr dette. Søsteren hans har vært kennelhund et års tid og det vurderes nå å sette henne ut på for. Hun er ikke trent noe særlig i det hele tatt, kan vel navnet sitt og litt sånn - men er en koselig og rolig tispe som ser ut til å gå fint sammen med min hund.

Jeg lurer litt på å overta henne da.... Har jo plass og tid og alt..,

Hvordan vil det bli å trene disse sammen? Noen som har liknende erfaringer? Vil kenneltispa kunne bli noenlunde lydig eller er det forsent? Hun kan jo være selskapsdame til min selvsagt, men det hadde da vært både praktisk og morsomt å få trent opp henne litt også. Kanskje til brukshund?

Skrevet

Jeg tok over en tispe som hadde stått på kennel hele livet sitt (6 år) på høsten i fjor. Hun var hverken sosialisert (annet enn med de hundene hun hadde stått i hundegård sammen med) eller miljøtrent og hun kunne ikke en eneste kommando.

Planen var å gå et kurs eller to for å få litt hverdagslydighet på henne og så omplassere henne. Men etterhvert som vi ble kjent med henne så ble det veldig klart at hun ikke skulle noen plass. Makan til kul hund! Fyda er kjempemorsom, hun er treningsvillig som bare det og veldig lett å belønne både med mat og leke. I tillegg er hun så takknemlig på et vis, det er nesten så man kunne trodd at hun er klar over hvor godt hun har fått det. :D Hun er en perfekt hobbyhund, hun kan trenes langt om man ønsker det, men fungerer også helt ypperlig som en aktiv familiehund.

Det har selvsagt vært litt jobb med å få henne til å bli så veltilpasset, men langt mindre enn det man skulle tro med tanke på hennes fortid. Jeg vil kanskje tippe at Fyda er unik, og at hun er utstyrt med en veldig robust mentalitet genetisk. Alt tilsier at hun skulle vært en vanskelig hund, men det er hun ikke. Hun er helt super hun, og helt perfekt for oss nå som vi har fått barn og variabelt med tid å bruke på henne.

Å overta en hund som har stått på kennel i et år ville jeg ikke vært redd for. Låner du henne i en uke eller to før du bestemmer deg så vil du jo også se litt hvordan hun er å trene. Klart, hvordan hun virkelig er vil du ikke se på en stund og hun har falt til ro. Det er jo et lite sjansespill sånn sett, men det er det uansett hvordan du velger å utvide flokken.

Lykke til!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
    • Å, så herlig! Jeg har siklet på den rasen innimellom. Arbeidshund med en del vokt, jeg har hørt den beskrevet som en blanding av rottweiler og berner sennen? Håper du poster her og oppdaterer, veldig spennende!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...