plotthunden Skrevet 4. Oktober 2010 Rapporter Skrevet 4. Oktober 2010 Hei, jeg har en jakthund som er 1,5 år. Kjøpte henne for 10 000,-, har kjøpsavtale på henne. Merket at det var noe galt allerede når hun var ca 1 år, dro til veterinær for ca 1,5 mnd siden og fikk tatt sjekk og røntget henne. Det viste seg at hun har veldig sterk grad HD, i underkant av 20% av hoftekulen var i skålen, på begge hofter. Veterinærene mente avliving var nødvendig, ettersom hunden allerede har smerter, i så ung alder. Jeg tok kontakt med oppdretter, fortalte hvordan det var og at jeg ville ha hele kjøpesummen tilbake. Oppdretter gikk ikke med på det, han sa jeg kunne få en valp fra neste kull (det er jeg ikke interessert i, ettersom flere av kullsøsken har problemer, allergi, nedsatt immunforsvar osv.) eller at jeg får tilbakebetalt 5000,-. Hva er vanlig i en slik situajson?
Guest Gråtass Skrevet 4. Oktober 2010 Rapporter Skrevet 4. Oktober 2010 Det er litt avhengig av om du hadde forsikring på hunden din. Hvis den var forsikret før fylte 4 mnd så får du tilbakebetalt summen fra forsikringen. Da er det ikke rimelig å kreve oppdretter for penger i tillegg syns jeg. Hvis hunden ikke er forsikret så tar du i mot de 5000kr eller valpen.
Anette Skrevet 4. Oktober 2010 Rapporter Skrevet 4. Oktober 2010 Enig med Gråtass, du får nok ikke presset oppdretter for penger. Men om du har forsikret hunden din får du jo kjøpesummen tilbake, avhengig av din forsikringsavtale.
Pan Skrevet 4. Oktober 2010 Rapporter Skrevet 4. Oktober 2010 Normalen angående forsikring er at HD kun dekkes dersom begge foreldre er fri.
Guest Gråtass Skrevet 4. Oktober 2010 Rapporter Skrevet 4. Oktober 2010 Normalen angående forsikring er at HD kun dekkes dersom begge foreldre er fri. Er det et tema her? Jeg antar at hunden er forsikret under normale vilkår, hvis den er forsikret. Hvis hunden er forsikret så er det masse tilsvarende saker som er behandlet i forbrukerrådet, der det er slått fast at hundeeieren ikke skal tjene penger på en hunds lidelser og kan derfor ikke kreve erstatning av oppdretter i tillegg til utbetaling av forsikring. Jeg antar at det er skrevet en kjøpekontrakt og i den kjøpekontrakten står det antagelig noe om erstatningsgrunnlag og refusjonsvilkår. Dette er jo en avtale du som valpekjøper har signert og akseptert, da bør du også følge den når det er et tema. Akkurat som oppdretter er bundet til sin del av avtalen. Hvis erstatningssummen er valgfitt halvekjøpesummen eller ny valp, så er det det du har å forholde deg til, da du har signert en avtale som ikke gir deg dårligere vilkår enn kjøpsloven.
HHC Skrevet 4. Oktober 2010 Rapporter Skrevet 4. Oktober 2010 Signerer Gråtass. Du har helt sikkert skrevet under på visse vilkår da du skrev under på kjøpeavtalen, og da er det disse du må forholde deg til...
trevi Skrevet 4. Oktober 2010 Rapporter Skrevet 4. Oktober 2010 Er det et tema her? Jeg antar at hunden er forsikret under normale vilkår, hvis den er forsikret. Hvis hunden er forsikret så er det masse tilsvarende saker som er behandlet i forbrukerrådet, der det er slått fast at hundeeieren ikke skal tjene penger på en hunds lidelser og kan derfor ikke kreve erstatning av oppdretter i tillegg til utbetaling av forsikring. Jeg antar at det er skrevet en kjøpekontrakt og i den kjøpekontrakten står det antagelig noe om erstatningsgrunnlag og refusjonsvilkår. Dette er jo en avtale du som valpekjøper har signert og akseptert, da bør du også følge den når det er et tema. Akkurat som oppdretter er bundet til sin del av avtalen. Hvis erstatningssummen er valgfitt halvekjøpesummen eller ny valp, så er det det du har å forholde deg til, da du har signert en avtale som ikke gir deg dårligere vilkår enn kjøpsloven. Signerer
SiriEveline Skrevet 4. Oktober 2010 Rapporter Skrevet 4. Oktober 2010 Dersom forsikringen dekker det, da er det vel ikke noe tema å loppe oppdretter for unødvendige penger!? Det er jo faktisk en grunn til at man tegner forsikring. Og har man kjøpt fra foreldre som ikke er fri for HD, så tar man jo en sjanse.
plotthunden Skrevet 5. Oktober 2010 Forfatter Rapporter Skrevet 5. Oktober 2010 Hmm, ja.. har ikke forsikring. Fikk ikke forsikret henne fordi hun ikke er reg. i NKK, bare i den amerikanske plotthundklubben. Og der de andre hundene mine er forsikret tror jeg det var krav om NKK-reg., om jeg ikke husker feil Men takk for svar!
Guest Gråtass Skrevet 5. Oktober 2010 Rapporter Skrevet 5. Oktober 2010 Hmm, ja.. har ikke forsikring. Fikk ikke forsikret henne fordi hun ikke er reg. i NKK, bare i den amerikanske plotthundklubben. Og der de andre hundene mine er forsikret tror jeg det var krav om NKK-reg., om jeg ikke husker feil Men takk for svar! Alle hunder kan forsikres, men om de ikke er registrert i NKK blir de forsikret som blandingshunder med en max forsikringssum av 6000kr. Uansett så ville ikke forsikringen dekket dine problemer da foreldrene ikke er registrert og HD avlest i Norge, så det er jo da irrellevant. Men jeg ville tatt i mot kompensasjonen i form av ny hund (og evt solgt den videre) eller pengene du er tilbudt. Lykke til!
plotthunden Skrevet 6. Oktober 2010 Forfatter Rapporter Skrevet 6. Oktober 2010 Takk! Ser ut til at det går i orden nå
Stripa Skrevet 17. Oktober 2010 Rapporter Skrevet 17. Oktober 2010 Er det et tema her? Jeg antar at hunden er forsikret under normale vilkår, hvis den er forsikret. Hvis hunden er forsikret så er det masse tilsvarende saker som er behandlet i forbrukerrådet, der det er slått fast at hundeeieren ikke skal tjene penger på en hunds lidelser og kan derfor ikke kreve erstatning av oppdretter i tillegg til utbetaling av forsikring. Jeg antar at det er skrevet en kjøpekontrakt og i den kjøpekontrakten står det antagelig noe om erstatningsgrunnlag og refusjonsvilkår. Dette er jo en avtale du som valpekjøper har signert og akseptert, da bør du også følge den når det er et tema. Akkurat som oppdretter er bundet til sin del av avtalen. Hvis erstatningssummen er valgfitt halvekjøpesummen eller ny valp, så er det det du har å forholde deg til, da du har signert en avtale som ikke gir deg dårligere vilkår enn kjøpsloven. Men Gråtass, her forutsetter du at det er kjøpsloven som gjelder ved kjøp av hund. Blir resultatet noe annerledes om man kommer til at det er forbrukerkjøpsloven som gjelder? Forøvrig, til TS, uten at dette er fasiten, men vil tro at denne tråden og særlig linken i startinnlegget kan være spennende for deg å ta en titt på. http://hundesonen.no/forum/index.php?showtopic=49030
Recommended Posts
Arkivert
Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar