Gå til innhold
Hundesonen.no

Tollerlagkampen 2010


Betty

Recommended Posts

Tollerlagkampen, et rekrutteringsprosjekt som ble arrangert for 4.året på rad, og for 2. gang i trøndelag (ble arrangert første gangen her også, og nå 4). Første året var ikke tollingen med som en del av lagkampen, men de siste tre årene har det vært et fast innslag - og kommer også til å være det. Vi har ingen offisielle tollingjaktprøver i Norge, men andre nordiske land har det (deriblant Sverige). Vi har dog en uoffisiell tollingjaktprøve i forbindelse med spesialutstillingen.

Tollingen går ut på at man smyger seg ned til et skjul, setter seg bak der, og på dommers anvisning kaste en leke, eller en eller annen gjenstand som hunden leker med, til side for skjulet. Hunden skal da leke med gjenstanden, og bevege raskt, sprettent og i det hele tatt bevegelser som tiltrekker seg oppmerksomhet fra nysgjerrige (eventuelt hissige *ler*) ender (sjøfugl i flokk regnes som "tollbart" vilt). Tollingen bedømmes blant annet etter hvor stille man som ekvipasje er, samt samarbeidet og i mange tilfeller leken til hunden. Mange dommere trekker poeng på hunder som bare apporterer gjenstandene, kontra de som faktisk leker litt før gjenstandene returneres.

Vixen utførte tollingmomentet for første gang for hennes del på lagkampen, men jeg har da lekt med henne før så visste jo at leken ikke kom til å bli noe problem. Her har hun oppdaget at hennes überfantastiske rosa og lilla kong taes frem (jeg bruker to leker, og bytter med henne mellom hvert "slag")

tolling11.jpg

tolling2.jpg

tolling3.jpg

På dommerens anvisning skal man så ha hunden sammen med seg bak skjulet, og den skal være helt stille og rolig. Man velger selv om den skal sitte, stå, ligge osv - bare den er rolig og stille. Og her kommer utfordringen for mange tollere - det er ikke alle som syns det er like greit å være helt rolig etter å ha fått lekt tulling like i forveien. Vixen tilbyr ofte flatdekk når jeg sitter på huk foran henne, så da syns jeg den stillingen der er veldig fin. Hun er og veldig fin med den at hun går fra å være i kjempefin tollinglek, til å æ klaske i flatdekk og være 110% stille og rolig (det er mer enn man kan si om hennes tollersamboer, som er mer masete og oppgiret etter lekemomentet *ler*).

Full konsentrasjon fra hund og eiers side:

tolling1.jpg

Hunden på vinnerlaget under sitt tollingmoment:

ravi.jpg

Om jeg husker rett så startet vi med to kast/slag mot en side, deretter to mot andre, for så å få et passivitetsmoment. Deretter gikk det tre slag mot en side, og et mot en annen side. Husker ikke om vi hadde ro mellom de slagene, eller etterpå. Deretter gikk ferden videre ned mot vannet, for å avslutte med en vannmarkering. Det er som regel det tollingmomentet avsluttes med. Endene er lokket inn, skytes og deretter skal hunden apportere. Her dukker flere utfordringer opp. For det første skal hunden, som ofte er veldig vannglad, gå rolig ved fot ned til vannet, den skal sitte rolig mes dummien (erstatningen for vilt for vår del) kastes på vann, og vente på førers kommando.

Vixen fikk kommentar fra dommeren om at hun svømte urutinert. Kan ikke skjønne det?

tolling6.jpg

Men hun skjerpet seg da hun så dummien, og svømte penere da. Kom fint i land, 30 meter bortenfor meg. Og da dukker det opp en ny utfordring, hunden skal ikke legge fra seg dummien/viltet på vei hjemover. Mange hunder vil riste seg etter vannet, og legger i den forbindelse ned dummien. Jo lengre avstand, jo vanskeligere er det. Vixen ristet litt på seg, men hun la ikke ned dummien og hun holdt ikke hardt i den (for hardt grep = 0 ) så det gikk jo fint for vår del. Publikum kom med et lettet sukk og litt klapp - og da fryktet jeg at Vix skulle enten styrte mot dem, eller legge fra seg dummien. Heldigvis så tittet hun bare på dem. *ler*

tolling4.jpg

tolling5.jpg

Og så fornøyd blir fører når hunden leverer i hånd fra vann:

vixogmeg1.jpg

Tidligere den dagen var det dirigering, som bestod av fremadsending (hunden skal løpe ut på ei rettest mulig linje) med to vanskelighetsgrader. Den ene var overkommelig, den andre var styggvanskelig og på hele 75 meter i veldig vanskelig terreng og med en vanskelig vind. 2 av 7 hunder klarte den (det er sånn at minst en av hundene på laget må velge en vanskelig og minst en må ta en lett, her tok samtlige lag og valgte 3 lette og 1 vanskelig, og det tror jeg ikke har skjedd før).

dirigering.jpg

Markering var også en del av lagkampen. En av hundene på hvert lag hadde tollet og i den forbindelse tatt vannmarkering, så det var bare tre hunder som skulle ta markeringsarbeidet på land. Også her var det to vanskelighetsgrader. Den enkle var en enkel markering - dvs at det kastes en dummy, som hunden skal se hvor lander og få den hjem igjen så kjapt som mulig. De landet så de lå skjult i ei "dump", så her var det best om hunden faktisk markerte godt og var dønn sikker på nedfallsted, og ikke stolte på nesa si - det ville tatt lengre tid. Den vanskelige var ei dobbelmarkering, dvs det ble kastet en dummy til en side, og deretter en til en annen side - og hunden skulle huske begge, og få inn disse så kjapt som mulig. Har dog ingen brukbare bilder herfra, publikumsplassen var litt for langt og skrått unna til det, men tenkte det var greit å ha det med når jeg først har begynt å forklare detaljene rundt bildene. :)

På lagkampen så hender det seg at det er uniformer ute å går på lagene, og favorittene mine i år var laget "revestreker" som hadde fått laget seg tøffe capser. De var forøvrige veldig populære blant hundene. *ler*

revestreker.jpg

Vixen (og Midas her inne) sin felles bestemor viser hvor trøtt og fornøyd en toller kan bli etter en lang dag på "jakt":

Mi.jpg

Og Decoy uttrykker sin mening om at han ikke fikk hente en eneste dummy:

decoygeip.jpg

På dag 2 var det førerkonkurranse og feltsøk som stod på planen, men vi har ingen bilder herfra da vi la igjen kameraet i hytta (urutinert!). Førerkonkurransen var skyting med luftgevær, på ark med ender på. Knallmorsomt, men sett bort fra en på vårt lag så ønsket vi oss både lasersikte og annet stæsj - for treffsikre er ikke akkurat vårt mellomnavn. Eventuelt AG3, vi het tross alt Innherredsbataljonen, og infanteri driver da ikke med slike ting som luftgeværskyting! :icon_confused: Dog kom vi ikke dårligst ut, takket være et bra treff fra lagets eneste mannlige representant, på den anden som gav mest poeng. Feltsøket var smalt men veldig dypt, og gikk med innsjøen på ene siden, og publikum på andre - dvs med mange fine fristelser for hundene. Må vel si at vannet var det mest forstyrrende elementet, og på et av lagene var det 3 av 4 hunder som var ute og svømte samtidig. Badeglade? Jupp. Feltsøket bestod forøvrig av dummier det også, i i størrelse små og mellomstore, og var type veldig godt gjemt nærmest og lettere tilgjengelig for de hundene som gikk veldig langt ut. Det var heftig terrengskifte, og vi førere stod bak en liten haug og hadde nesten ikke oversikt over hva hundene gjorde med mindre de var helt nærme. Ekkelt til kontrollfreaken meg det. *ler* Det var og lagt ut dummier vanskelig til, som gav enda flere poeng enn de "vanlige" dummiene.

Hups, ble jo mer tekst enn bilder, men folk pleier jo ikke å skjønne hva jeg snakker om så kanskje greit å forklare først som sist? *ler*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan også nevnes at kurven "Revestreker" har med seg på bildet var full av mat, drikke og smisk til dommeren...

For bestikkelser det er lov på Tollerlagkampen... :icon_confused::)

Vixen ble forøvrig "Dommerens Favoritt" (hvilken hund ville dommeren tatt med hjem og trent som sin egen) av 28 hunder.

Og nevnt blant de 3 aktuelle som "Beste Tollinghund"...

Tollerlagkampen er en herlig begivenhet...

Men sliten!

10timer ute på Lørdag og 7timer ute på Søndag med festligheter på Fredag og Lørdag kveld...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takktakk! Storkoste meg hele helgen, retrieverarbeid er virkelig en hundesport jeg har falt for. Kjempemorsomt.

Og ja, som Tore sier så ble Vixen kåret til "dommerens favoritt", gjorde godt for motivasjonen det. :D Litt morsomt er det at dommeren også dømte for tre år siden (da lagkampen ble arrangert for første gang), og moren til Vixen ble da kåret til dommerfavoritt. Hun visste ikke at det var mor og datter før oppdretter snakket med henne etter premieutdelingen. Morsomt. :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takktakk - og DET er kjempegøy! Neste år skal det arrangeres i Hedmarken et sted, så da bør dere to sistskrivende innfinne dere en av dagene, tenk! :P (eventuelt gå sammen med noen og stille lag. Hmm DET var igrunn en god idê ;) ).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takktakk - og DET er kjempegøy! Neste år skal det arrangeres i Hedmarken et sted, så da bør dere to sistskrivende innfinne dere en av dagene, tenk! ;) (eventuelt gå sammen med noen og stille lag. Hmm DET var igrunn en god idê :P ).

KNEGG! Jeg ser for meg Teklus på lagkamp. SÅ mye kult man kan finne på før man gjør det mamsen tenker man skal :P Menneatte siden jeg har en valp som skal bli jakthund (nei, ikke Vila) bør kanskje enkelte tipses? :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kjempefine bilder og forklaring. Vixen var bare superflink! Jeg kjenner jeg ble skikkelig motivert til å starte med jakttrening etterhvert. Var skikkelig imponerende arbeid som ble gjort, og veldig inspirerende. Jeg har også endel bilder av Vixen under tollingen, men har ikke kommet så langt som å legge de ut enda. Hun er en flott frøken, og jeg tror publikum ble litt paffe når de innså at det lettelsens sukket faktisk fikk henne til å stoppe opp, var liksom ikke det som var meningen, så heldigvis bare tittet hun på oss og fortsatte ;) Hun var superflink!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei jeg er på utkikk etter en hundetrener, som er god på adferd. Det gjelder tilvenning av hund og små barn, og at hunden har veldig eiebehov til eier.  kom gjerne med tips om dere har noen som kan hjelpe til med det, eller om det er noen som har tips. 😊
    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...